Statisíce korun na párty na Hradě? "Mýdla" se má v září zúčastnit 500 lidí

Praha – Na akci Mýdlo na Hradě se už vybralo přes 600 tisíc. Dokumentarista Petr Horký počítá s konáním akce, která je odpovědí na narozeninovou oslavu kancléře Vratislava Mynáře, na deváté září. Mýdlo by se mělo konat v prostoru Jižních zahrad v areálu Pražského hradu.

Pražský hrad

Deváté září, to je datum, kdy by se na Pražském hradě mělo konat „Mýdlo na Hradě“.  Akci vymyslel už v červnu dokumentarista a publicista Petr Horký. Reagoval tím na kritizovanou oslavu 50. narozenin kancléře Vratislava Mynáře. Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na kritiku ze strany novinářů reagoval tak, že pokud chtějí, tak si mohou podobnou akci v prostorách pražského Hradu uspořádat také. A na to Horký slyšel.

„Nechci dělat prvoplánově protest a manifestaci proto, že nerad do věcí jen reptám, nerad věci jen kritizuji, rád něco namísto toho tvořím, hledám alternativu. Ano, tato akce začala jako trucpodnik proti přehlížení „nás obyčejných tou zpovykanou vrchností”, ale to mi nestačí. Pro mne hlavním smyslem celé té akce je moje volání po debatě, po dialogu. „Pojďme se bavit!” volám,“ napsal před týdnem Horký na svůj blog.

Momentálně zve na akci moderátory, vědce, odborníky, herce či muzikanty. „Uvidíme, jak kdo bude mít čas. Zvu kohokoli, kdo se bude podílet na pořadatelských nákladech. Každý ať má cedulku se jménem a s jednoslovnou popiskou, co je zač. Je na každém, zda si tam napíšete pekař, anebo cokoli jiného, co jej charakterizuje. To, co je jeho. Spoustu lidí známe podle jmen, ale ne podle podoby a už vůbec ne podle toho, jací jsou při osobním setkání. Hlavní pravidlo dne bude: Pojďme se bavit! Oslovujme se, ptejme se, diskutujme. Už jsem dříve řekl, že z akce nevyháním politiky, pokud budou respektovat pravidla, která se týkají všech stejně. Když nám tito lidé mají řídit za naše daně celou zemi, jak to má fungovat, pokud bychom se s nimi ani neuměli bavit, rozmlouvat?“ píše Horký.

"Vážený pane Ovčáčku, inspiroval jsem se Vaším prohlášením v pořadu České televize 168 hodin, že prostory Pražského hradu jsou k dispozici komukoli, kdo o to zažádá, a že je možné se na podobnou akci, jakou dělal pan Vratislav Mynář, složit,“ poslal před časem Horký v e-mailu Jiřímu Ovčáčkovi.

Hradu mu odpověděl, akce se začala organizovat. Měla by probíhat v prostorech Jižních zahrad, tedy na místě, kde slavil Mynář. Před rokem slavil své narozeniny v prostorách Hradu také Zemanův poradce Martin Nejedlý. Ten si pronajal Letohrádek Belveder a Královskou zahradu.

Horký pro server iRozhlas uvedl, že prostory pro konání „Mýdla“ nejsou nikterak velké, proto počítá s účastí zhruba jen 5 stovek lidí. Horký pro financování party využil webový portál Startovač. Na něj mohou uživatelé přidat svůj projekt, který potřebují zafinancovat. Lidé, pokud je projekt zaujme, pak můžou poslat finanční obnos autorům projektu. Autor projektu musí při zadání do systému uvést požadovanou částku, která se má vybrat. Pokud se tak do daného termínu stihne vybrat částka, je následně vyplacena autoru projektu. Pokud se nepodaří peníze vybrat, celou částku Startovač navrátí.

Petr Horký Mýdlo na Hradě do Startovače zařadil, na akci požadoval 400 tisíc korun. V pátek večer se vybralo 682 199 korun, tím byl požadovaný limit překročen o 70 procent. Lidé však mohou přispívat dále, téměř celý měsíc.

„Nájem Jižních zahrad Hradu stojí 180 tisíc + 21% dph. K tomu ochranka, toalety, ozvučení, alespoň základní program, instalace a deinstalace techniky, stolů, úklid, pojištění, snad i nějaké pohoštění, technický personál, právní služby, účetní, výroba kartiček, výroba dárků na startovač, jejich balení a rozesílání atd. Nezapomeňte také, že jisté procento peněz zůstane tady jako provize na startovači a k tomu všemu by se mi moc líbilo, kdybychom mohli nechat natočit alespoň 15 minut dlouhý filmík o tom, jak to celé běželo a jak to proběhlo...“ napsal k celému projektu na server Startovače Horký.

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje