Jílková přirovnala letní tábory k těm koncentračním. Co ji tak naštvalo?

Praha – Moderátorka Michaela Jílková se utkala v duelu Českého rozhlasu k tématu držení mobilů na letních táborech. Jílková je obhájkyní toho, aby děti mobil měly a mohly kdykoliv svým rodičům zavolat. Vedoucí táborů ji oponuje tím, že mobily narušují program tábora a navíc je děti často ztrácejí.

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Moderátorka Michaela Jílková byla ve čtvrtek hostem pořadu Českého rozhlasu Pro a proti. V duelu se tam utkala s provozovatelem letních táborů Miroslavem Topinkou. Jílková si tak mohla vyzkoušet roli jedné ze stran sporu, pořad s podobnou bází totiž uvádí v České televizi pod názvem Máte slovo.

Na první otázku moderátora Michaela Rozsypala, zda by děti měly mít na táborech mobilní telefony má Jílková jasný názor. „Určitě, protože jsme v moderní době a nejsme někde před dvaceti lety. Respektujme, že dnes je doba komunikace,“ domnívá se. Podle Topinky však mobily ruší program tábora a děti je často ztrácejí.

"Nezlobte se na mě, ale já, když děti posílám na tábor nebo na školu v přírodě, já je neposílám do koncentračního tábora nebo do vězení,“ míní Jílková. Neposílá je prý ani na výchovný tábor, kde by se měly učit tomu nemít komunikaci s rodiči. „Dítě má právo komunikovat s rodiči,“ míní Jílková.  Topinka ji oponoval tím, že tábory dnes trvají už jen jeden nebo dva týdny a dítě jde do jiného prostředí, než na co byli zvyklí dnešní dospělí. V minulosti trvaly tábory běžně tři nebo čtyři týdny.

Debata se také stočila k otázce důvěry vůči vedoucím letních táborů a škol v přírodě.  Jílková jim moc nedůvěřuje, svým dětem naopak ano. "Milionkrát víc než vedoucímu na táboře. Kdo mi dá záruku, že tito vedoucí jsou stoprocentní profesionálové? Proč jim mám věřit natolik, že nebudu mít žádný kontakt s dítětem a žádnou kontrolu nad tím, jak vše na táboře probíhá?“ tázala se.

Topinka ji oponoval, že každý jeden vedoucí takového tábora je pečlivě vybírán, prochází výběrovým řízením, které spočívá v dotaznících, pohovorech a také lékařské prohlídce. Pro Jílkovou to ale není dostatečně, v pořadu se tázala, k čemu jí je zpráva od obvodního lékaře, když její součástí nejsou povinné psychologické testy. Zmínila případy, kdy vedoucí stáli za šikanou, kdy byli opilí, nebo kdy nedokázali zajistit dostatečné hygienické podmínky tábora. Obává se i možnosti, že by vedoucí mohl být pedofil.

Topinka je ale přesvědčen, že rodiče se nemají čeho obávat, když svěří své děti do péče vedoucích tábora. "Troufám, si tvrdit, že devětadevadesát procent táborů v Česku je naprosto v pořádku. Některé extrémy médii proběhly, ale to je opravdu zlomek.“ 

„Chytré telefony by na táboře vůbec neměly být. V okamžiku, kdy se dítě připojí na Facebook a začne komunikovat se svou komunitou, kterou tam má, je duchem úplně jinde, než by mělo na táboře být, což je špatně,“ stál si za svým Topinka.  

V Beskydech se objevila ledová socha Radegasta

17.06.2021 15:57 Jak lépe zadržovat vodu a vracet ji zpět do krajiny? Do boje o vodu v Beskydech vstoupila ledová…

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii…

14.06.2021 18:04 Aktualizováno V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí…

Skupina Ztohoven vysekala z řepky obřího Pacmana. Kvůli Babišovi

25.05.2021 14:17 Skupina Ztohoven se přihlásila k vysekání postavy Pacmana ze stejnojmenné počítačové hry v řepkovém…

Související:

Právě se děje