Brusel nám chce diktovat, co máme a nemáme jíst? Debata o zákazu hranolek je opravdu vyhrocená

Praha – Jak jsme vás již informovali, členské státy Evropské unie se shodly na návrhu, jehož cílem je snížit v potravinách množství látky zvané akrylamid. Ta se vyskytuje například v hranolkách, brambůrkách, ale i kávě, sušenkách nebo chlebu. Zpráva vyvolala nejen v Česku pořádný poprask.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Debata o EU a hranolkách je opravdu bouřlivá

Akrylamid vzhledem ke svým neurotoxickým a potenciálně karcinogenním účinkům představuje zdravotní riziko pro člověka. Látka vzniká už při teplotách nad 120 °C a to hlavně během pečení, smažení a grilování, ale i přípravou jídla v mikrovlnné troubě.

„Nové nařízení umožní nejen omezit přítomnost této karcinogenní látky, ale také pomůže zvýšit informovanost o tom, jak zabránit vzniku akrylamidu, k němuž často dochází při domácím vaření,“ uvedl eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis.

Některá média však pojala zprávu tak, že EU zakáže hranolky, případně chleba či kávu. Mezi lidmi proto vznikla panika. Například Belgičané se začali obávat o své v papírových kornoutech prodávané zlatavé a křupavé hranolky. Situaci musel dokonce uklidňovat belgický ministr zemědělství Willy Borsus.

Návrh vyvolal emoce také v České republice. „Omezování, omezování, omezování - hlavní program Bruselu a jeho socialistických představitelů. Místo toho, aby řešili bezpečnostní problémy a to, že se nám útoky v evropských městech množí jako houby po dešti, tak oni řeší hranolky. Mně se to teda nezdá normální,“ postěžovala si na sociálních sítích místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Na její slova obratem zareagoval europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který v minulých dnech na sociálních sítích i na své blogu vysvětloval, co návrh EU vlastně znamená. „ODS se snaží vyrovnat v šíření hoaxu o EU Okamurovi a Machovi. Gratuluji. Něco na tom používání a trenování mozku opravdu bude,“ vzkázal političce. „EU nechce zakázat ani kávu, ani chléb s propečenou kůrkou ani hranolky s hnědým okrajem. Prostě okurková sezóna!“ vysvětluje Zdechovský lidem prostřednictvím sociálních sítí.

„Už i seriózní média potvrzují, že nám Brusel chce zakázat hranolky, protože jsou karcinogenní! Představte si tu nehoráznost. Brusel prostě musí zasahovat do všeho a diktovat nám, co máme a nemáme jíst!“ parafrázoval ironicky zprávy posledních dní lidovec. Jak je to ve skutečnosti? „Komise se nesnaží nic zakazovat, pouze vypracovala doporučení pro výrobce potravin, jak tvorbu akrylamidu minimalizovat," uvádí věci na pravou míru europoslanec.

Do debaty o „zákazu hranonek“ se zapojil také Hrad, konkrétně mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. „RVHP se za účasti českých zástupců usnesla, že ochrání naše zdraví a bude pečovat o naše blaho,“ okomentoval zprávy o tom, že návrh o omezení akrylamidu členské země schválily, na twitteru. „V Bruselu přemýšleli, jak zamezit migrační krizi. Přišli na to. Znormovali hranolky a chleba,“ rýpnul si.

A nakonec dodal: „Lidský život je ve své podstatě velmi nezdravý. Je proto třeba směrnicí lidský život znormovat nebo rovnou zakázat.“

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Co to kecáte? Luděk Sobota promluvil o nadávkách, které si vyslechl kvůli…

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Herec a komik Luděk Sobota před pár lety převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana státní…

Výročí cesty za svobodou: 30 let od Palachova týdne

15.01.2019 20:33 Dnešek je třicetiletým výročím začátku Palachova týdne nebo-li Palachiády. Bylo to období, kdy lidé…

Neznáte ho? Hledá se skaut z pohřbu Jana Palacha. Zjišťovali jsme víc

15.01.2019 14:45 Českou mediální scénou a sociálními sítěmi začíná kolovat černobílá fotografie malého chlapce na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama