Přes milión Čechů bude o Vánocích doma samo

Praha - Přes milion lidí může trávit Vánoce - tedy čas, kdy se předpokládá, že lidé budou spolu - samo. V České republice je totiž podle statistiků 1 milión 200 tisíc jednočlenných domácností, což představuje každou čtvrtou domácnost, žije v nich 13 procent populace. Píše o tom čtvrteční Právo.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Nejvíce je takových domácností v Praze, kde představují 38 procent z celkového počtu všech domácností, nejméně v Jihomoravském kraji (22%). Podle sociologů však jednočlenné rodiny nejsou pouze ty, kde například po úmrtí partnera zůstal osamělý senior bez příbuzných. V půl miliónu domácností žijí mladí lidé ekonomicky aktivní dobrovolně a rádi. Prostě jim single život z různých důvodů vyhovuje.

Psychologové upozorňují, že než být o Vánocích sám, je někdy horší než být spolu. Hektický úklid a vánoční přípravy mohou vyvolat v rodině napětí, výčitky a následnou hádku či agresi. Chvíle klidu a pohody někdy ukážou, že si lidé nemají co říci. Nemá ani příliš smysl uměle vytvářet společenství, když například třicetiletý syn má s rodiči stálé konflikty. Ani přítomnost v rodině, kde vás berou jako návštěvu, nemusí být pro obě strany přes vánoční atmosféru nejpříjemnější.

Podle ředitele Ústavu sociálních služeb Prahy 4 Miloše Hájka však mezi námi jsou skutečně opuštění lidé. Tito lidé nikoho nemají a mají potřebu kontaktů. Tady je třeba jim zejména chvíle Vánoc zpříjemnit. Nejsou třeba velké dary, podstatný je pocit, že někoho zajímají, někdo ví, že existují, potřebuje mít s nimi kontakt.

Loading...
Témata: Vánoce
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce jsou za rohem, na co si dát pozor při nakupování dárků?

07.12.2019 12:00 Vánoce jsou odjakživa spojeny s dárky. Nákupní centra jsou plné lidí, kteří nakupují množství…

Brněnská hvězdárna dnes přivítala čtyřmiliontého návštěvníka. Druháček…

03.12.2019 18:31 Brněnskou hvězdárnu a planetárium navštívilo za posledních šedesát let čtyři miliony lidí. Vedení…

Alternativa České pošty? Zásilkovna spustila před Vánoci novou službu

30.11.2019 22:39 Aktualizováno Česká společnost Zásilkovna letos představila službu Mezi námi, která usnadňuje zasílání balíků…

Konec stravenek v Česku? Desítky tisíc lidí přešly na nový způsob využití

29.11.2019 15:28 Stravenky zaměstnanci využívají při placení za oběd, ale často je dostávají jako součást svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama