Jan Hrušínský pro EZ: Můžeme se stát kořistí. Rusové už za souhlasu českého prezidenta dobývají a částečně okupují Ukrajinu

ROZHOVOR - Kdo nepřijde k volbám, chová se jako malé dítě, za kterého jeho osud určují dospělí, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz herec a ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Ptali jsme se nejen na to, jak hodnotí práci končící vlády, ale i na to, zda sám o vstupu do politiky uvažoval.

Přidejte svůj názor 256 komentářů

Jan Hrušínský
doporučujeme

Jan Hrušínský je herec a ředitel Divadla Na Jezerce. Pochází z herecké rodiny, jeho otcem je Rudolf Hrušínský a ženou herečka Miluše Šplechtová. Vystudoval hudebně-dramatické odd. pražské konzervatoře a divadlu se profesionálně věnuje nepřetržitě od roku 1976. V roce 2002 založil Divadelní společnost Jana Hrušínského a v roce 2004 Divadlo Na Jezerce. Hrál také v celé řadě filmů a televizních inscenací - například Dívka na koštěti, Jak se budí princezny, Habermannův mlýn nebo Občanský průkaz.

Volby do Poslanecké sněmovny se blíží. Jaký jste vy sám volič? Chodíte k urnám pravidelně?

K volbám chodím pravidelně, od roku 1990 jsem nevynechal ani jednou, i když jsem někdy měl problém, koho volit. Chodím volit, protože to je moje právo, výsada a jedna z možností, jak ovlivnit svoji budoucnost. Za komunismu se chodilo volit povinně z donucení a slovo volby bylo zavádějící a vlastně nesmyslné, protože žádná volba nebyla. Museli jste volit jen jednu komunistickou stranu. Kdo nevidí a necítí ten obrovský rozdíl mezi svobodnými volbami a těmi totalitními, měl by zajít na vyšetření k lékaři.

Jste věrný jedné straně, nebo se vaše preference s postupem času mění?

Dlouho jsem byl, ale když v té straně začalo docházet k podvodům a nepoctivému jednání, volil jsem i jiné demokratické strany. Ale vždycky jen ty, které zaručovaly svobodu a demokracii a kontinuitu s polistopadovým směřováním země na západ.

tip: Koptík zveřejnil šokující video: Pěstování marihuany v domě Hany Gregorové?

Volební účast v Česku je poměrně malá. Řada lidí tvrdí, že nenašla nikoho, komu by hlas odevzdala, další si myslí, že jejich hlas nic nezmění. Jak důležité podle vás je, aby Češi opravdu k volbám chodili? Máte nějaká argument, který by je mohl přesvědčit?

Kdo nepřijde k volbám, chová se jako malé dítě, za kterého jeho osud určují dospělí. To je přece hloupé. Každý hlas, který dáme některé straně, ubere jeden hlas stranám, které bychom si v parlamentu nepřáli. Když nepůjdeme volit, tak strana, kterou nechceme, posílí. Jít k volbám není otrocká povinnost, ale nezpochybnitelné právo každého svobodného člověka.

Vy sám se k politickým i společenským událostem často vyjadřujete. Nenapadlo vás někdy, že byste přestal „jen komentovat“ a zapojil se do politiky aktivně? Celá řada vašich hereckých kolegů tak už učinila…

V minulosti jsem dostal od několika demokratických stran nabídku, abych za ně kandidoval do senátu, na magistrát i do parlamentu, ale vždy jsem ji odmítl, protože jsem soukromý podnikatel. Divadla Na Jezerce, které provozuji, bych se nechtěl vzdát. Byl bych nutně ve střetu zájmů a v pokušení shánět pro svoje podnikání dotace a výhody, jak to u mnoha politiků vidíme. To považuji za nepoctivé a myslím, že politici, kteří jsou v politice kvůli dotacím na svůj byznys, mají velkou odpovědnost za současnou nízkou důvěru v demokracii a v důsledku naši zem poškozují.

Existuje nějaký moment spojený se současnou vládou či vládní koalicí, na který budete ještě dlouho vzpomínat – ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu?

Výrazně se zhoršilo podnikatelské prostředí. Pan Babiš před minulými volbami prohlašoval, že je odpůrcem registračních pokladen a že nebude podnikatele a malé živnostníky ničím zatěžovat. Dále že bude bojovat proti korupci a zneužívání dotací. A jaký je výsledek? Obelhal všechny, kteří ho volili. Divím se, že jim to nestačí. A pak je tu ovšem servilní a nikým nevyžádané prohlášení ústavních činitelů směrem k Číně. To považuji za zcela zbytečnou ostudu pro celou republiku.

Jak obecně hodnotíte uplynulé čtyři roky? Pokud byste měl práci politiků ohodnotit jako ve škole, jako známku by od vás dostali?

Jsme členy Evropské unie a obranné aliance NATO. Vadí mi, že ani v jednom případě neplníme, co jsme při vstupu do tohoto elitního společenství slibovali. Neplatíme slíbená 2% na svoji obranu do rozpočtu NATO. Prezident permanentně zpochybňuje naše spojenectví s EU a západem všeobecně. Celkový dojem je, že Česká republika považuje za samozřejmé přijímat evropské peníze a všechny výhody, které z našeho členství plynou, ale není příliš ochotna udělat něco pro ostatní, když je to potřeba.“

Průzkumy naznačují, že volby vyhraje hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Toho Sněmovna nedávno vydala k trestnímu stíhání. Vadilo by vám osobně, kdyby se premiérem stal trestně stíhaný politik?

To se stalo naposledy ve filmu U nás v Kocourkově. Pamatujete? Jan Werich hrál uprchlého trestance, kterého si kocourkovští radní zvolí za starostu. Takového malého pahitlera. Otřesná představa a neskutečná hanba. Myslíte, že by Slováci dovolili, aby jejich zemi vedl a postupně raboval trestně stíhaný český agent komunistické státní bezpečnosti? Absurdní představa, že?

Strany před volbami tradičně slibují hory doly. Existuje nějaké téma, které je pro vás v nadcházejících volbách naprosto zásadní?

Svoboda. Demokracie. Členství v EU a v NATO. Nezpochybnitelné spojenectví se západem všeobecně.

Některé strany lákají voliče na referendum o czexitu, jiné na odmítnutí či přijetí eura. Otázka další budoucnosti České republiky v Evropské unii je obecně velkým tématem. Vy sám jste se v minulosti opakovaně vyjádřil v tom smyslu, že EU je pro nás důležitá. Umíte si představit, co by se stalo, kdybychom blok opustili, nebo do něj vůbec nevstoupili?

Nechci si to představit. Jsem přesvědčen, že bychom se brzy po opuštění EU a NATO stali velmi rychle snadnou kořistí současného agresivního Ruska. Rusové už za souhlasu českého prezidenta dobývají a částečně okupují Ukrajinu. Ta je od nás jen kousek. A máme s nimi otřesnou čtyřicetiletou zkušenost, včetně ozbrojeného přepadení a dvacetileté okupace.

Brzy nás čekají také volby prezidentské. Objevila se celá řada kandidátů, kteří chtějí vyzvat Miloše Zemana. Podle průzkumů by ale stávající prezident první kolo volby s převahou vyhrál, a to i díky hlasům voličů hnutí ANO. Může ho podle vás někdo ve druhém kole opravdu překonat?

Může. Pan profesor Jiří Drahoš.

Jiřímu Drahošovi či Michalu Horáčkovi někteří lidé vytýkají, že nemají politické zkušenosti a tudíž se na hlavu státu nehodí. Vadilo by vám, že se hlavou státu může stát nepolitik? Jaké vlastnosti vlastně dle vašeho mínění prezident musí mít?

Více mi vadí politické zkušenosti Miloše Zemana. Vždyť je to samá akce Olovo, Šlouf, Bamberg, Mynář, Nejedlý, Ovčáček, srazy bývalých agentů KGB na Rhodosu, Putin, chudák zaprodaný Millerův krtek do Číny, sliby, lži, ruská ambasáda, obvinění Ferdinanda Peroutky, neúcta k profesorům a rektorům univerzit, překračování pravomocí, ostuda v zahraničí, nerespektování vládní politiky naší země, alkoholismus. Mám pokračovat?

Copak tohle může upřímně poctivý člověk chtít? Profesor Drahoš má všechny předpoklady být důstojným prezidentem České republiky.

Děkujeme za rozhovor. 

Loading...
Vstupte do diskuze (256)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

T. G. Masaryk byl před 100 lety podruhé zvolen prezidentem

26.05.2020 07:19 Zprávy z historie: Před 100 lety, 27. května 1920, byl T. G. Masaryk podruhé zvolen prezidentem…

Zprávy z Prahy: Smetanovo nábřeží se ve směru od Národního divadla…

23.05.2020 05:36 Pro motoristy je ode dneška uzavřen jeden jízdní směr na Smetanově nábřeží v centru Prahy. Na…

V poledne se rozezní v Česku zvony jako poděkování sestřičkám

12.05.2020 05:51 V poledne se zhruba na minutu rozezní v Česku kostelní zvony jako poděkování zdravotnímu personálu…

V Praze 10 hoří skládka plastů, míří tam i středočeští hasiči

10.05.2020 04:27 Hasiči v Praze Hostivaři likvidují požár skládky plastů v ulici Ke Kablu. Vyhlásili třetí stupeň…

Související:

Právě se děje

Další zprávy