Rusko chce zničit naši soudržnost, poštvává nás proti migrantům. spustila sxministrynině pro lidská práva Stehlíková

Praha - Zlepšení integrace Romů do společnosti, boj proti rasismu, xenofobii a islamofobii nebo pokračování ve snaze o dosažení rovnoprávnosti žen a mužů. Právě to jsou doporučení, které dala OSN České republice v souvislosti s lidskými právy. Podle bývalé ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny ČR Džamily Stehlíkové jsou taková doporučení na místě.

Přidejte svůj názor 115 komentářů

Moskevský kreml
doporučujeme

Členské země OSN Česku doporučily mimo jiné zvýšit úsilí při integraci Romů do společnosti a obzvláště romských dětí do vzdělávacího systému, bojovat proti rasismu, xenofobii a islamofobii i proti diskriminaci menšin či pokračovat v boji za rovnoprávnost žen a mužů. Státy Česko rovněž vyzvaly, aby podpořilo toleranci ve společnosti, například osvětovými kampaněmi. Pokračovat by mělo podle Izraele například i v boji za rovná práva párů stejného pohlaví. ČR by měla zvážit i úplný zákaz fyzického násilí na dětech.

V době, kdy OSN svá doporučení vydala, došlo hned k několika incidentům - konkrétně k napadení Afričana v pražské tramvaji fotbalovými fanoušky, výhrůžkám a nenávistným reakcím pod fotografií třídy prvňáčků z Teplic. Tajemník hnutí SPD Jaroslav Staník pak podle některých politiků řekl, že by homosexuály, Romy a Židy posílal do plynu.

Právě proto jsou podle Stehlíkové tato doporučení na místě. „Atmosféra ve společnosti se zhoršuje. Bojí se nejen lidé s odlišnou barvou pleti a náboženstvím, ale i jejich okolí. Je to výsledek aktivit našich politiků, kteří vědomě rozdmýchávají nenávist,“uvedla lékařka a politička pro Český rozhlas Plus.

Politici podle ní vytvářejí alternativní realitu a tvrdí, že nás někdo ohrožuje a nepřátelé jsou kolem nás – na Západě a v Bruselu. V ohrožení je tudíž podle Stehlíkové demokracie i příslušnost k západní civilizaci. Konkrétně varuje před podporou menšinové vlády Andreje Babiše ze strany komunistů a Okamurovy SPD, takové spojenectví by podle ní mohlo ohrožovat demokracie. Nejnebezpečnější extremisté jsou podle ní v parlamentu, vinu na současném stavu ale nesou i ti politici, kteří problém přecházejí mlčením. 

Nejde prý ale jen o politiky. „Nejhorší je pasivita lidí. Ten incident v pražské tramvaji proběhl tak, že ostatní cestující nezasáhli. Existuje tu mlčící většina, a pokud nebudeme bránit demokracii, spadneme zpět do područí Putinova Ruska, které podporuje extremistická hnutí a strany v celé Evropě,“ upozorňuje místopředsedkyně Liberálně ekologické strany. 

Před Ruskem pak varovala také na sociálních sítích. „Podpora pravicového extremismu v Evropě a dezinformační kampaň, která poštvává místní obyvatelstvo především proti migrantům a jiným 'nenášincům' je velmi účinnou ruskou zbraní k rozložení vnitřní soudružnosti západních států. Všimnete si, že jak Zeman, tak Okamura jsou proruští a ve své propagandě používají stejné Putinovo paranoidní schéma nepřítele. Rusko chce vyvést z evropského společenství bývalé sovětské satelity včetně Česka, nabourat západní liberálně demokratický řád a tím posílit svůj zhoubný neoimperiální vliv na světové scéně,“ varovala Stehlíková.

Loading...
Vstupte do diskuze (115)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč 17. listopad? Historik pro EZ vysvětlil, proč slavíme svobodu právě…

17.11.2019 21:57 Aktualizováno ROZHOVOR - Proč slavíme v Česku a na Slovensku porážku komunistů právě 17. listopadu? V rozhovoru…

Trapas. Babiš popletl českou a ruskou trikolóru, musel měnit kravatu

17.11.2019 21:53 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) při dnešních oslavách 30. výročí protestů proti komunistické totalitě…

Jsou Češi se svým životem opravdu spokojení? Nová čísla

17.11.2019 21:13 Aktualizováno Statistický úřad Eurostat zveřejnil průzkum spokojenosti občanů Evropské unie se svým životem. Z…

Jednou nacisté, podruhé StB. Může 17. listopad nastat znovu? Odpovídá…

17.11.2019 19:51 Aktualizováno ROZHOVOR - Česká republika si dnes připomíná události, které se odehrály 17. listopadu v letech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama