VIDEO: Putna se nečekaně zastal Zemana. Že je starý a brzo umře? Není hezké to říkat, nesmějte se mu

Praha – Svým prohlášením před rozhodujícím kolem prezidentských voleb přispěl i český literární historik a kritik, překladatel a pedagog Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Martin C. Putna. Přestože se Putna dostal do sporu se stávajícím prezidentem Milošem Zemanem, Historik se ho zastává. Na YouTube zveřejnil video, na kterém žádá, aby se voliči Zemanovi nesmáli.

Martin C. Putna

Putna na YouTube zveřejnil video nazvané „Pro Zemana“. „Dnes něco ve prospěch Miloše Zemana. Prosím, teď ho nech na pokoji, přestaň ho urážet. Přestaň se mu vysmívat. Proč? Za prvé – pro druhé kolo to nemá smysl. Koho z jeho voličů jsi nepřesvědčil zatím a ani za celých pět let, toho už nepřesvědčíš. Naopak, možná někoho naštveš, začne mu být Zemana líto a půjde ho volit,“ varuje profesor Putna.

zdroj: YouTube

„Za druhé – vzpomeň si na heslo z listopadu 89 'Nejsme jako oni!'. Jasně, kdy je člověk bezmocný, když nic nemůže, tak si uleví třeba i hodně drsnou karikaturou. Ale to není tvoje situace, ty něco můžeš! Jsou volby,“ připomíná akademik. „Chceš na Hrad slušnost, tak buď slušný. Buď noblesní.“

„Za třetí – srandičky na Zemanův účet se čím dál víc soustřeďují na to, že je starý a nemocný a že brzy umře. A to není pěkné. Taky budeš starý a nemocný a taky umřeš. Copak, že to není pěkné. Je to hřích! Je to urážení Zemanovy lidské důstojnosti. I Zeman je člověk jako ty. A taky má nesmrtelnou duši. Tedy pokud věříš na něco jako nesmrtelná duše,“ připomíná kritikům prezidenta Putna.

„I když někdo usilovně maže svou duši hnědou hmotou, i když sám ponižuje svou lidskou důstojnost tím, jak se chová, ty ho neponižuj,“ apeluje na lidi Putna. Občané by naopak se Zemanem prý měli mít soucit. „Ty mu přej, aby svoji vlastní lidskou důstojnost zase našel. Ty mu přej, aby svou nesmrtelnou duši zachránil,“ říká na videu literární historik.

Odkazuje také na slova Tomáše Garrigua Masaryka, který tvrdil, že „existence duší je pravým základem demokracie“. „A pokud na tu duši nevěříš, víš, co říká Deklarace práv člověka a občana: 'Lidé se rodí a zůstávají svobodní a rovní',“ připomíná Putna.

Nakonec přidává i čtvrtý bod. „Nemysli si, že když nejsi jako Zeman, že ty sám jsi nutně lepší,“ vzkazuje Putna.

Zájem o roušky, respirátory i antigenní testy v řetězcích klesl

19.07.2021 13:27 Tuzemské potravinářské řetězce sledují oproti předchozím měsícům nižší zájem o roušky, respirátory…

Praha nepovolila velkoplošné obrazovky, lidé na fotbal vyrazili do…

03.07.2021 21:01 Na vyprodané zahrádce restaurace v Riegrových sadech na Žižkově fotbaloví fanoušci do posledních…

Zkuste ulovit záhadná svítící oblaka

29.06.2021 12:51 Opět je tu období, kdy můžete po západu Slunce sledovat tzv. noční svítící oblaka. Jak vypadají?…

Pokutování za volný byt, volební priorita ČSSD, nás přibližuje 50. létům

28.06.2021 14:31 NÁZOR - Komentář Lukáše Kovandy hodnotící ekonomické body předvolebních priorit ČSSD, zejména pak…

Související:

Právě se děje