Kauza maminky, na kterou lékař zavolal policii: Vypadněte, nebo vám dám přes držku, hrozil doktor

Praha/Ústí nad Labem - Jak jsme vás již informovali, ústecká nemocnice se postarala o rozruch, když jeden z jejich lékařů zavolal policii na matku, která odmítla opustit své pětitýdenní miminko hospitalizované se zápalem plic. Nemocnice se doktora zastala. Matku naopak podpořily ekonomka Markéta Šichtařová či místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

Přidejte svůj názor 41 komentářů

děti

K nemocnici v Ústí nad Labem musela o víkendu zasahovat policie, zavolal ji tamní lékař na matku, které i po výzvě odmítla odejít od svého miminka. Problém nastal ve chvíli, kdy se maminka chtěla o své měsíční miminko starat i v nemocnici, kde bylo hospitalizované na jednotce intenzivní péče. Trvala na tom, že s ním zůstane i přes noc, to se ale nelíbilo lékaři, který trval na tom, že tam žena zůstat nesmí.

Celá kauza má další pokračování. Petra Langová, bývalá členka rady Hnutí za aktivní mateřství, která hájí práva žen a dětí v porodnicích a která se umíněnou matkou v nemocnici byla, zveřejnila na sociálních sítích další informace o případu.

Na Langerovou se matka obrátila ve chvíli, kdy se chtěla zajít domů vysprchovat a najíst. Primář jí údajně slíbil, že tam kamarádku matky pustí, to se ale nestalo. Když matka JIP opustila, primář Langovou z oddělení drsně vykázal – a to i přesto, že rodič může podle zákona pověřit osobu blízkou, aby ho zastoupila.

Na zvukovém záznamu, který byl zveřejněn na sociálních sítích, je slyšet mužský hlas, který říká: „Vy jste ta, co tady včera natáčela?". Poté lékař dodal: „Vypadněte, nebo vám dám přes držku,“ Konflikt tak bude mít ještě další policejní dohru. Langová totiž podala na lékaře JIRP trestní oznámení kvůli napadení.

Dítě patří k rodičům a vždy jen k rodičům

Matky se zastala například známá ekonomka a zkušená matka Marnéta Šichrařová. „Mizerné právní povědomí zdravotnického personálu se jakž takž dá pochopit (nikoliv tolerovat), protože zdravotnický personál studoval jiný obor než právo. Z diskusních reakcí veřejnosti je mi však úzko,“ uvedla v souvislosti s kauzou známá ekonomka a matka pěti dětí Markéta Šichtařová.

„Tolik lidí je ochotno vzdát se své odpovědnosti za své vlastní dítě a naivně věřit, že předá-li je do rukou státu (tj. státní nemocnice, školy,...), bude to pro dítě lepší! Pohodlnost? Hloupost? Naivita? Indoktrinovanost?“ zajímá ji. „Dítě patří k rodičům a vždy jen k rodičům. A za žádných okolností, pokud by nehrozilo spáchání trestného činu, je nelze oddělit pod jakousi falešnou záminkou, že “na zemi se spát nedá”. To je jako argumentovat, že žena nemůže vylézt z hořícího domu na ulici, protože nemá make-up,“ zlobí se Šichtařová.

Matky se zastala také místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. „Velmi si vážím práce lékařů, kteří ke své náročné profesi mají ještě za úkol reagovat lidsky, s empatií a pochopením. Případ kojící maminky měsíčního dítěte, na niž před dvěma dny ošetřující lékař dítěte v nemocnici v Ústí nad Labem zavolal policii proto, že chtěla u svého dítěte zůstat i přes noc, je ale v rozporu se zákony, vnitřním řádem nemocnice i zájmem dítěte. Rozumím tomu, že každý musí být ohleduplný k ostatním pacientům a dbát na provozní nároky oddělení," uznala poslankyně.

„Jaký je ale rozdíl mezi přítomností maminky přes den a v noci? Není umožnění pobytu především věc změny zvyku, jakéhosi vystoupení ze zaběhaných kolejí?” uvádí poslankyně, která má sama malé dítě, Zdůraznila také fakt, že policie se ve finále vyjádřila tak, že matka neporušila vnitřní řád a mohla tak na oddělení zůstat. Lékař tak mohl ušetřit výjezd policie.

Garant Pirátů pro oblast zdravotnictví Zdeněk Hřib pak dodal: „Je nutné zlepšit právní povědomí lékařů o jejich právech a povinnostech dle aktuální legislativy. Ze zdravotního hlediska je dále důležité, že přítomnost rodiče má na dítě uklidňující vliv a lékařům a sestrám ulevuje v jejich práci, protože může dítě zklidnit a utišit.“

V této souvislosti Piráti žádají Ministerstvo zdravotnictví ČR, aby ve spolupráci s Českou lékařskou komorou podpořilo mezi odbornou veřejností osvětu o prospěšnosti kojení a přítomnosti blízké pečující osoby při hospitalizaci zejména u malých dětí.

Vstupte do diskuze (41)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bára Štěpánová: Češi si nechají sebrat svobodu za tisícovku měsíčně navíc.…

16.01.2019 12:28 V předvečer 50. výročí upálení Jana Palacha v pořadu Interview na ČT24 vystoupila herečka Bára…

Co to kecáte? Luděk Sobota promluvil o nadávkách, které si vyslechl kvůli…

15.01.2019 22:21 Aktualizováno Herec a komik Luděk Sobota před pár lety převzal z rukou prezidenta Miloše Zemana státní…

Výročí cesty za svobodou: 30 let od Palachova týdne

15.01.2019 20:33 Dnešek je třicetiletým výročím začátku Palachova týdne nebo-li Palachiády. Bylo to období, kdy lidé…

Neznáte ho? Hledá se skaut z pohřbu Jana Palacha. Zjišťovali jsme víc

15.01.2019 14:45 Českou mediální scénou a sociálními sítěmi začíná kolovat černobílá fotografie malého chlapce na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama