Milan Knížák si nebere servítky: Blbost vítězí, to je absurdní

Praha - Do sporu kvůli zbourání Libeňského mostu se vložil také český výtvarník, hudebník a performer Milan Knižák. Ten se rozhodl, že kvůli debatám o budoucnosti pražského mostu připomene některé důležité věci.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Knížák, Milan
doporučujeme

Knižák na svých stránkách zmiňuje, že jeho poslední články o architektuře vyvolaly bouřlivé i když většinou souhlasné, reakce. "Rozhodl jsem se, že ještě něco připomenu," vysvětluje, proč má potřebu vyjádřit se k Libeňskému mostu. 

"Právě se vede spor o Janákův Libeňský most. Nahradit most navrhovaný věhlasným architektem za něco, kde se architekt ani neuvažuje, mi připadá absurdní a opovážlivé. Jak si vůbec město může něco takového dovolit? Zdá se, že naši správci Prahy si umínili město zcela zničit, vymazat jeho historickou hodnotu a zuniformovat podle nudného světového střihu," zlobí se bývalý ředitel Národní galerie v Praze.

Není to prý jediný takový případ. "Do prostoru Masarykova nádraží má být podle plánů architektky Zahy Hadid vestavěn komplex mamutích, pro Prahu naprosto nevhodných stavebních komplexů. Když kdysi postavili podle Niemayera hlavní město Brazilie Brasilia, které vypadalo na papíře velkoryse, nestalo se nikdy živým městem. Možná ho zlidštily slumy, které vznikly na jeho okrajích. Úředníci bydlící v Brazílii využívají každou volnou chvíli, aby z města uprchli," připomíná jinou kontroverzní plánovanou stavbu Knižák. 

Umělec také zdůrazňuje, že Hadidová je architektka iráckého původu a tvůrkyně architektonického populismu, která podle něj patří k necitlivým, cestovatelským architektům, kteří díky hlouposti investorů, rozsévají své agresivní stavby po celém světě.

"Známá továrna na kancelářský nábytek Vitra ve Weil am Rhein u Basileje si od Zahy Hadid nechala postavit hasičárnu. Po roce zjistili, že barák sice zajímavě vypadá, ale pro hasiče je zcela nevhodný. Tak nechali postavit hasičárnu novou od jiného architekta a dílko Zahy Hadid ukazují jako příklad současné architektury. To je absurdní. Když architekt není schopen vyhovět žádanému účelu (v tomto případě byl účel zcela konkrétní), je to špatný architekt," nebere si servítky výtvarník. 

Hadidová je podle něj je špatná architektka. "Nenechme si jejími nabubřelými stavbami zaneřádit Prahu, která má úplně jiný charakter. Možná, že Zahahiny domy mohou stát v rozlezlé a nudné Dubaji obklopené pouští, ale ve strukturované Praze nemají místo," žádá ty, kteří o tom rozhodují. 

"V současnosti vidím téměř všude tendence k neprofesionalitě, pokleslosti, k hloupému populismu a to od vrcholových politických špiček přes správce měst a kulturních zařízení až k některým malým podnikům. Blbost vítězí. Asi jsme bl…," posteskl si na závěr Knižák. 

O rekonstrukci či zbourání mostu se už roky vedou spory. Část politiků a obyvatel prosazuje opravu, považují most navržený Pavlem Janákem a Františkem Menclem za architektonicky a památkově cenný. Proti bourání vznikla petice, lidé na mostě proti jeho bourání demonstrovali. Osud mostu v minulosti řešilo rovněž ministerstvo kultury, památkou ho ale neprohlásilo.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstrace na Letné se účastnilo 283 tisíc lidí, T-Mobile zpřesnil odhad

24.06.2019 11:24 Nedělní demonstrace na pražské Letné se účastnilo 283.000 lidí. Uvedl to dnes operátor T-Mobile,…

Češi ve velkém skupují zmrzliny. Letí i podivné příchutě

23.06.2019 10:48 Prodej balených zmrzlin ovlivňuje trend zdravého životního stylu a nárůst poptávky po dražších…

Psa má doma téměř polovina Čechů. Ročně za něj utratí tisíce

23.06.2019 09:34 Nejoblíbenějším domácím mazlíčkem v Česku je pes, ve své domácnosti ho má 40 procent Čechů. Ti za…

Dnes v 17:54 začne astronomické léto, den bude nejdelší v roce

21.06.2019 04:43 Tři týdny po začátku klimatologického léta dnes začíná léto astronomické. Slunce v 17:54 vstoupí do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama