České firmy chtějí zaměstnávat migranty. Žádní tu ale nejsou

Praha - České firmy se potýkají se zoufalým nedostatkem zaměstnanců. Pracovních míst je mnoho a lidí málo. Nezaměstnanost je rekordně nízká a zaměstnavatelé se tak uchylují k alternativním řešením.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

zaměstnanci

Podle Hospodářské komory chybí na pracovním trhu až 300 tisíc lidí. Firmy se o zaměstnance přetahují už natolik, že letos podle odhadů ekonomů vzrostou mzdy o 9 procent. Zaměstnavatelé proto na politiky tlačí, aby usnadnili příchod pracovních sil ze zahraničí.

V Česku je nejméně nezaměstnaných od roku 1997. Jen nepatrná část nezaměstnaných má ale schopnosti (a ochotu) na volná pracovní místa nastoupit. Česká nezaměstnanost (3,2 procenta) je nejnižší v Evropě.

S příchodem teplého počasí začaly i venkovní sezónní práce. Zaměstnavatelé proto poptávají 267 tisíc lidí. K dispozici jich je ale pouze 242 tisíc. „Taková situace nemá v Evropě obdoby a jinde ve světě je typická snad jen pro Japonsko,“ upozornil pro web Česká pozice hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek.

Pokud tedy firmy nechtějí odmítat zakázky a nechtějí se (či nemohou) přetahovat o stávající zaměstnance s jinými firmami, poohlížejí se po pracovních silách v zahraničí. Do Česka tak proudí stále více cizinců.

Ukrajinci již patří k českému folkloru. Stále častěji k nám ale za prací migrují i lidé z jihu Evropy, například Španělé, Italové nebo Řekové. Jejich země jsou totiž v opačné situaci než Česko - mají vysokou nezaměstnanost a lidé musejí hledat práci v zahraničí.

Ani to ale nestačí. Loni smělo do České republiky na základě rozhodnutí vlády přijít 10 tisíc Ukrajinců, kvóta byla bleskově vyčerpána. Letos jich může přijít dvakrát tolik, firmy ale stále zoufale hledají další a další pracovní síly.

Stát proto zvažuje, že do Česka přijme zhruba tisícovku pracovníků z Mongolska a stejný počet lidí z Filipín. Ti by nastoupili zejména na pozice manuálně pracujících dělníků. Firmy by také byly rády, aby vláda schválila kratší pracovní úvazky.

Situace na trhu práce nahrává i odborům. Ty jsou v současné situaci schopny vyjednat pro své zaměstnance výrazný nárůst mezd. Očekává se přitom, že míra nezaměstnanosti by měla dále klesat, nikoliv však dramaticky.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Únosce" Protopopov: O Babiše mladšího jsem se staral jako o bratra. On…

15.11.2018 10:07 Aktualizováno Ještě před pár dny byl Petr Protopopov naprosto neznámou osobou. Pak ale syn premiéra Andreje…

Istanbulská dohoda: Dobrý úmysl opět dláždí cestu do pekla

15.11.2018 08:00 Komentář Petra Šulky – Celým jménem je to Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči…

Syn Karla Svobody se pustil do Babiše: Na tiskové konferenci o zdraví…

14.11.2018 22:08 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš včera veřejně promluvil o duševním zdraví svého syna Andreje mladšího i dcery…

Češi zasadili Babišovi ránu. Většina věří, že brání svým dětem vypovídat

14.11.2018 19:40 Většina Čechů věří, že premiér Andrej Babiš (ANO) se snaží, aby jeho blízcí nevypovídali v kauze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama