Děti zbystřete, v Rožnově zahájili výstavu hraček

Rožnov p. R. (Vsetínsko) - Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku dnes začaly dvě nové výstavy letošní sezony. Návštěvníci si mohou v prostorách Sušáku až do jara příštího roku prohlédnout expozici o hračkách nazvanou Hračky moje nejmilejší aneb Jak jsme si hráli a výstavu Dílna lidové umělecké výroby.

Přidejte svůj názor

hračky

V první výstavě budou k vidění hračky různého původu ze sbírek muzea, které jsou po většinu času skryté v depozitáři, sdělila ČTK mluvčí muzea Pavlína Polášková.

"Mohlo by se zdát, že děti vyrůstající v chudobných rodinách nebo na vesnicích, kde samozřejmostí bylo větší či menší hospodářství, neměly pro samé povinnosti čas si hrát. Ale není tomu tak. Prostor na hraní se vždycky našel, třeba i při pasení dobytka. A hračka doma vyrobená se do paměti možná zapíše o to víc," uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Muzeum má ve svých sbírkách asi 700 kusů hraček. "Nejedná se o kolekci záměrně systematicky tvořenou, která by dokumentovala vývoj a typ určité hračky. Ty se do muzea dostávaly nahodile při výkupech vybavení domácností a příležitostnými dary. Podomácku vyrobené hračky z prostředí valašského venkova šly z ruky do ruky, a tak se je vzhledem k omezené životnosti většinou nepodařilo uchovat," uvedla mluvčí.

Podle náměstkyně pro odbornou činnost Evy Kuminkové pocházejí vystavené hračky z období od konce 19. století do poloviny 20. století. Nechybí ani prezentace současné výroby hraček. Děti si dříve na Valašsku nejčastěji hrály s hračkami, které jim doma vyrobili rodiče, a také s těmi, které si udělaly samy. "Jsou zde panenky, dřevěné vozíčky, stoličky, nábytky pro děti, v takovém jednoduchém duchu, jak se to dalo vyrobit doma," řekla ČTK Kuminková.

Druhá výstava představuje upomínkové předměty z produkce Dílny lidové umělecké výroby muzea za uplynulých 50 let. "Dílna jako dílčí specializovaný provoz muzea byla založena z popudu tehdejšího ředitele Jana Rudolfa Bečáka v roce 1967," uvedla mluvčí. Vznikaly miniatury chalup, valašky, misky, dózy, kořenky a svícny, malované hračky i dřevěná bižuterie a od 90. let také plastiky madon a svatých.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Únosce" Protopopov: O Babiše mladšího jsem se staral jako o bratra. On…

15.11.2018 10:07 Aktualizováno Ještě před pár dny byl Petr Protopopov naprosto neznámou osobou. Pak ale syn premiéra Andreje…

Istanbulská dohoda: Dobrý úmysl opět dláždí cestu do pekla

15.11.2018 08:00 Komentář Petra Šulky – Celým jménem je to Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči…

Syn Karla Svobody se pustil do Babiše: Na tiskové konferenci o zdraví…

14.11.2018 22:08 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš včera veřejně promluvil o duševním zdraví svého syna Andreje mladšího i dcery…

Češi zasadili Babišovi ránu. Většina věří, že brání svým dětem vypovídat

14.11.2018 19:40 Většina Čechů věří, že premiér Andrej Babiš (ANO) se snaží, aby jeho blízcí nevypovídali v kauze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama