Ostře sledovaná kauza v Moskvě: Ladislav Špaček se zastal Putina, Rusové prý za nic nemůžou

Praha – Předávání medailí vítězům fotbalového mistrovství světa vyvolalo pořádný rozruch. Podle řady lidí došlo k obrovskému faux-pas, když totiž začalo pršet, jako první byl pod deštník schován ruský prezident Vladimir Putin a pak jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. A jediná žena na pódiu - chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová mezitím mohla. Podle  odborníka na etiketu Ladislava Špačka nejde o chybu Rusů, jak se mnozí domnívali.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Ladislav Špaček pokřtil novou knihu (foto: Mladá fronta, a.s.)

Ruský prezident Putin a později i jeho francouzský protějšek Macron deštníky při předávání medailí hráčům obdrželi, chorvatská prezidentka ale měla smůlu. To vyvolalo velký rozruch, Rusové se podle řady kritiků zachovali jako „burani“, když nechali dámu zmoknout.

Jenže podle Špačka za po pořadatelé nemohou. „Je to selhání ochrany chorvatské prezidentky. Žádný prezident nemůže nikam bez doprovodu. Na takové veřejné akci, musí mít vedle sebe vždy svého bodyguarda, který je odpovědný za to, že když začne pršet, tak na prezidenta či prezidentku pršet nebude,“ vysvětlil pro Lidovky.cz expert.

„Jestli se chorvatský ochránce nepostaral o svoji šéfku, je to na padáka. Měl dostat deštník od pořadatelů nebo si vzít svůj. V lóži deštníky pochopitelně mají, zvláště když se schyluje k dešti. A pokud ochránce tou dobou v blízkosti prezidentky zrovna nebyl, tak je to další selhání. Jde o veřejnou ostudu pro chorvatskou ochranku,“ vysvětlil bývalý tiskový mluvčí prezidenta Václava Havla.

Uznává sice, že mezi hlavní úkoly ochranky patří chránit bezpečnost svěřené osoby, přesto prý musí myslet i na takové věci, jako je deštník. „Například česká ochranka pomáhá našemu prezidentovi vstávat, choditdo schodů nebo mu nosí hůl. Deštník je naprostá samozřejmost,“ dodal Špaček.

Mezi ty, kteří Rusy, potažmo prezidenta Vladimira Putina, kvůli deštníku kritizovali, patří například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Svět teď vidí Rusko jaké je : Na trávníku stojí ruský a francouzský prezident a chorvatská prezidentka. Spustil se liják. Nad Putinem okamžitě vyrostl deštník, na Macrona a Kitarovičovou pršelo. Hostitele Putina ani nenapadlo, že by svůj deštník nabídl dámě. On je ten hlavní...“ rýpnul si na twitteru.

Vstupte do diskuze (22)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Jihlavsku řádí vysoce nakažlivá tuberkulóza, hospitalizováni jsou dva…

21.10.2018 10:14 V uplynulých dnech se na Vysočině objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy.…

ČT se nechová korektně? Ve studiu došlo k pořádné hádce, moderátor se…

19.10.2018 22:18 Aktualizováno K velmi drsné výměně názorů došlo v pořadu Události, komentáře. nestřetli se tu ovšem dva politici…

Dohra Jílkové o Romech: Pirátská poslankyně přišla domů z ČT a sepsala, co…

19.10.2018 22:16 Aktualizováno Pirátská poslankyně Olga Richterová patřila k těm, kteří ve čtvrtečním pořadu Máte slovo na České…

Ředitel gymnázia zareagoval na vulgarity v ČRo: Zemanovy obrazy nechal…

19.10.2018 17:13 Aktualizováno Ředitel teplického gymnázia a neúspěšný kandidát na senátora Zdeněk Bergman se s prezidentem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama