Známý filmař se zastal Zemana: Mě osobně uráží, že je můj prezident srovnávaný s volem

Praha - Režisér a herec Jan Kačer se zastal prezidenta Miloše Zemana. nelíbí se mu prý to, jak se o něm mluví. A i když k němu není úplně nekritický, je prý třeba také uznat, že prezident je schopný a inteligentní člověk.

Přidejte svůj názor 177 komentářů

Kačer, Jan

„Já jsem asi kluk z vesnice. Myslím si, že když je někdo prezidentem, který se jím stal dokonce volbou, že nějakým způsobem je i v mém zájmu, abych ho respektoval,“ přiznal pro Český rozhlas Plus režisér.

Nelíbí se mu třeba to, jak někteří o prezidentovi mluví. „Tuhle poměrně ctěný pán, kterého mám jinak rád a který píše do Lidovek, napsal, že to není Apis – bůh s rohy, že je to jenom vůl, který tam zůstal. Mě osobně uráží, že někdo, kdo je můj prezident, je srovnávaný s volem. Mě to uráží osobně,“ nebral si servítky Kačer.

Dodává sice, že k současné hlavě státu není úplně nekritický, přesto prý uznává, že Zeman udělal i dobré věci. „Já k němu mám spoustu výhrad, velkých výhrad, protože ho znám, ale zároveň vím, že je to velice schopný a inteligentní člověk a že udělal řadu věcí, které byly sporné, možná i negativní. Ale znám taky jeho dobrou snahu. Nechci žít ve státě, kde se lidé označují za k*etény, za d*menty, za starce,“ má jasno filmař.

Kačer dostal v roce 2016 od Zemana státní vyznamenání. Spolu s ním byli ten rok oceněni jen dva další umělci – zpěvák Daniel Hůlka a režisér Juraj Jakubisko. „Nedostal jsem vyznamenání od pana prezidenta, dostal jsem státní vyznamenání. Měl jsem dilema, jestli ho přijmout, ale asi z jiného důvodu, než si pánové myslíte. Nebyl jsem si úplně jistý, proč ho mám dostat,“ vysvětloval tehdy na Frekvenci 1.

Kačer si pro vyznamenání nakonec na Hrad nepřišel. Uvedl, že byl na oceňované vytvářen velký tlak poté, co nastala kauza s neudělením vyznamenání Jiřímu Bradymu. Zvažoval dokonce, že řád odmítne, ale protože nese jméno Masaryka, připadalo mu, jako by šlo i o znevážení prvního československého prezidenta. Na Hrad proto nakonec poslal své dcery. Rozhodování, jestli ho přijmout, přitom podle režiséra bylo jedno z nejtěžších v jeho životě. 

Vstupte do diskuze (177)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČT se nechová korektně? Ve studiu došlo k pořádné hádce, moderátor se…

19.10.2018 22:18 Aktualizováno K velmi drsné výměně názorů došlo v pořadu Události, komentáře. nestřetli se tu ovšem dva politici…

Dohra Jílkové o Romech: Pirátská poslankyně přišla domů z ČT a sepsala, co…

19.10.2018 22:16 Aktualizováno Pirátská poslankyně Olga Richterová patřila k těm, kteří ve čtvrtečním pořadu Máte slovo na České…

Ředitel gymnázia zareagoval na vulgarity v ČRo: Zemanovy obrazy nechal…

19.10.2018 17:13 Aktualizováno Ředitel teplického gymnázia a neúspěšný kandidát na senátora Zdeněk Bergman se s prezidentem…

Schapiro je zpět. Kritik Zemana pracuje pro Bakalu. A s radostí

19.10.2018 12:41 Bývalý americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro pracuje pro českého podnikatele…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama