Vadí vám hluk na zahrádkách a letní oslavy? Nemůžete spát? Poradíme, jak se bránit

S rušením nočního klidu se v létě potýká snad každý. Ať už z přilehlé restaurace či od hlasitého souseda, mnohdy je prakticky nemožné usnout u otevřeného okna, a někdy ani u toho zavřeného. Lze ale tento problém nějak řešit?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Lidé, ilustrační fotografie

Příčin, které ruší noční klid, může být mnoho. Noční klid platí od 22.00 do 06:00. Může ho upravovat ještě vyhláška obce, ale vždy jen jeho prodloužením a nikdy ne zkrácením. Je třeba rozlišit, jestli klid ruší fyzická osoba (nejčastěji soused), nebo nějaké restaurační zařízení, případně hluk způsobený dopravou.

Co s tím? Můžete podat buď zahájit přestupkové řízení a v tom případě může jít o přestupek proti občanskému soužití. Další varianta je tzv. sousedská žaloba. Soud v tom případě může uložit exekučně vymahatelnou povinnost, aby vás soused přestal hlukem obtěžovat.

Pokud je případ sousedského rušení nočního klidu nahlášen policii, má povinnost vyjet a prošetřit jej. Policie oznámení prověří a v případě, že se potvrdí protiprávní jednání a je znám pachatel, strážníci nebo policisté celou věc na místě řeší.

Přesto je nejlepší spoléhat na „vzájemnou ohleduplnost a toleranci v sousedském soužití.“ Pokud je však „chování sousedů tzv. za hranou“, rozhodně je potřeba zavolat na linku Městské policie. Je však důležité si uvědomit, že jednání je nutné na místě prokazatelně zjistit.

V případě, že nahlášený se provinil poprvé, řeší se prohřešek většinou domluvou na místě. Pokud se však problém opakuje, může přijít i finanční postih. V současné době může strážník rušící osobě uložit blokovou pokutu až do výše 10 000,- Kč. 

Pokud někdo ruší, je tedy postup jasný. Se sousedem se domluvit po dobrém a nebo zavolat strážníky či hygienu. Co ale dělat v případě, že vás někdo nahlašuje, aniž by k tomu měl dobrý důvod?

Jedním z řešení je podat žalobu na ochranu osobnosti s tím, že mi byla ustavičnými podáními způsobena újma. Není bez zajímavosti, že tomu, kdo falešně nahlašuje, hrozí vyšší finanční pokuta než tomu, kdo se rušením proviní. Klasifikuje se totiž jako nepravdivé obvinění z přestupku.

Témata: Lidé | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení v ČT? Pryč s Václavem Moravcem, je vyhořelý. Po nedělním…

15.10.2018 22:09 Aktualizováno V nedělních Otázkách Václava Moravce diskutovali předseda lidovců Pavel Bělobrádek, který neuspěl…

Slabošství, bezcharakternost, intrikánsví. TOP 09 je sliz a bláto, udeřil…

15.10.2018 12:40 Režisér Jan Hřebejk v nedávných komunálních volbách zabodoval, uspěl na Praze 5 a dostal se do…

Kvůli silnému větru stojí část lanovky na Sněžku

14.10.2018 15:27 Kvůli silnému větru byla dnes uzavřena horní část lanové dráhy na Sněžku. V provozu zůstává dolní…

Za první rok se do účtenkové loterie zapojilo 800 tisíc lidí

14.10.2018 10:47 Do účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) se za dobu jejího fungování od loňského…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama