Halík bojuje za uprchlíky: Nemůžeme v Evropě vytvářet bublinu etnické čistoty, to je nesmysl

Praha – Premiér Andrej Babiš opakovaně říká, že Česká republika nepřijme ani jednoho uprchlíka. Podle kněze Tomáše Halíka je to ale chyba. Podle něj i experti otevřeně říkají, že se bez migrantů neobejdeme.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Tomáš Halík

„Jedno z největších nebezpečí je populismus. Ten strach a dezorientace ze světa, který je skutečně složitý. Člověk by se měl naučit strach nějakým způsobem zvládat. Strach může být někdy důležitým signálem nebezpečí, někdy i reálného nebezpečí. Ale pak existují uměle vyvolávané strachy, uměle nafukované. Toho zneužívají lidé, kteří potom vystupují v roli zachránců mesiášů,“ dodává Halík s tím, že to jsou právě populističtí politici. K oné dezorientaci podle něj dochází také kvůli úpadku vzdělanosti a nedostatku kritického myšlení.

Babiš v uplynulých dnech několikrát prohlásil, že Česko nepřijme ani jediného migranta. „Tohle je samozřejmě hodně hloupá věta. Dokonce i ekonomové, kteří nemohou být označeni jako sluníčkáři, říkají, že bychom potřebovali, aby přišli nějací lidé z ostatních zemí,“ zdůraznil.

Všichni se podle něj shodnou na tom, že nemůžeme přijmout všechny a že je třeba rozlišovat mezi skutečnými oběťmi války a násilí a těmi, kteří jsou oběťmi obchodu s lidmi. „Samozřejmě to není jednoduché a je třeba si uvědomit, že tyto debaty jsou v celoevropském měřítku jsou poněkud abstraktní, protože ti lidé tady prostě jsou. A není možné je zahnat do moře nebo vystřelit na Měsíc,“ myslí si profesor s tím, že je třeba domluvit, jak se o ně postaráme.

Poukazuje tak na to, jak se čeští populisté radovali z vítězství italských populistů ve volbách. Jenže italští politici, kteří řečnili proti Evropské unii, si podle něj rychle uvědomili, že evropskou solidaritu potřebují a že se neobejdou bez pomoci ostatních zemí.

„Nemůžeme vytvářet bublinu etnické čistoty, to je nesmysl. Ve středu Evropy nikdy nebude taková etnicky čistá bublina. Už je tady spoustu cizinců a multikulturalita je prostě součástí naší civilizace. A tomu nezabráníme žádnými ostnatými dráty. Musíme se spolu naučit nějakým způsobem žít,“ varuje Halík.

Babišovi jde podle něj jen o hlasy lidí a o to, co lidé chtějí slyšet. Státník se ale na rozdíl od populisty dovede lidem postavit, Masaryk a Havel taky šli proti většinovému názoru, dodal. 

Vstupte do diskuze (74)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČT se nechová korektně? Ve studiu došlo k pořádné hádce, moderátor se…

19.10.2018 22:18 Aktualizováno K velmi drsné výměně názorů došlo v pořadu Události, komentáře. nestřetli se tu ovšem dva politici…

Dohra Jílkové o Romech: Pirátská poslankyně přišla domů z ČT a sepsala, co…

19.10.2018 22:16 Aktualizováno Pirátská poslankyně Olga Richterová patřila k těm, kteří ve čtvrtečním pořadu Máte slovo na České…

Ředitel gymnázia zareagoval na vulgarity v ČRo: Zemanovy obrazy nechal…

19.10.2018 17:13 Aktualizováno Ředitel teplického gymnázia a neúspěšný kandidát na senátora Zdeněk Bergman se s prezidentem…

Schapiro je zpět. Kritik Zemana pracuje pro Bakalu. A s radostí

19.10.2018 12:41 Bývalý americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro pracuje pro českého podnikatele…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama