Gott dostal na frak? Nechceme, aby zastupoval českou kulturu v Německu, žádají spisovatelé

Praha - Na Lipském knižním veletrhu 2019 by měl na tzv. Roku české kultury vystoupit zpěvák Karel Gott. To ovšem odmítají spisovatelé, podle kterých není tato volba právě šťastná. Napsali proto dopis Martinu Kraflovi, programovému koordinátorovi Moravské zemské knihovny v Brně pro Leipziger Buchmesse 2019.

Přidejte svůj názor 80 komentářů

Skupina No Name a Karel Gott natočili společnou píseň (foto: Ondřej Pýcha)

Členové Asociace spisovatelů, předseda spolku Litera udílející každoročně české literární ocenění a autoři a autorky pozvané na Lipský knižní veletrh 2019 poslali Kraflovi dopis, v němž žádají, aby byla urychleně svolána schůze se všemi zvanými autory Lipsko 2019, zástupci profesních organizací jak autorů (AS), tak garantů nejprestižnější české literární ceny Magnesia Litera (Spolek Litera). Na ní by se prý měla prodiskutovat podoba a způsob prezentace české literatury na Lipsko 2019, která by prý měla být přizpůsobena představám vystupujících.

„Česká republika bude příští rok hlavní prezentovanou zemí veletrhu a na naši literaturu se tak v Německu upře mimořádná pozornost. Máme za to, že pro literaturu je typická mimo jiné přítomnost hodnotových postojů. Pokud bychom se chtěli tázat, co je tradici té nejlepší české literatury vlastní, snad je to právě pojetí literatury jako činnosti spjaté s postojem k životu a světu. Čeští spisovatelé jsou si aspektu morálního přesahu své práce vědomi. Ten je ostatně přítomen i v tradici toho nejlepšího v české kultuře jako takové,“ uvádí se v dopise, který byl zveřejněn na facebookové stránce Asociace spisovatelů.

Jeho signatáři poukazují na to, že přítomnost na Lipském knižním veletrhu 2019 bude jako jakýsi předvoj předcházet tzv. „Rok české kultury“. „Představení české literatury bude vyvrcholením programu, který je zahájen v symbolickém smyslu nešťastně: vystoupením Karla Gotta v Lipské opeře v říjnu 2018. „Rok české kultury“, naopak „kontrastně“ uzavírá v říjnu 2019 výstava připomínající odkaz Charty 77,“ píše se v listu.

„Vedle deficitu konzultace celé akce s námi českými autory (český stánek má dekorovat trabant Davida Černého? – chceme mít možnost věc ovlivnit) se vymezujeme vůči této ukázkové absenci postojovosti. V dramaturgické radě pro Lipsko 2019 přes projevený zájem naprosto absentují zástupci jakýchkoli profesních literárních organizací. Vzhledem k tomu, že se jedná o kontext, do něhož bude usazena konkrétní autorská tvorba (proslýchá se instalace růžového trabantu Davida Černého?!) je to tristní,“ stěžují si autoři.

Společná schůze je podle nich primární požadavek. „A tím druhým požadavkem je, aby bylo vystoupení Karla Gotta bezodkladně zrušeno či vyjmuto z kalendáře akcí „Rok české kultury“, jež tvoří entré knižního veletrhu Lipsko 2019,“ žádají spisovatelé.

Následuje dopis zaslaný panu Martinovi Kraflovi, programovému koordinátorovi Moravské zemské knihovny v Brně pro Leipziger Buchmesse 2019

Vážený pane Krafle,

dovolujeme si Vás oslovit jménem níže podepsaných členů Asociace spisovatelů, předsedy spolku Litera udílející každoročně nejprestižnější české literární ocenění a autorek a autorů pozvaných na Lipský knižní veletrh 2019.

Naším primárním požadavkem je, aby byla co nejdříve svolána schůze se všemi zvanými autory Lipsko 2019 a též zástupci profesních organizací jak autorů (AS), tak garantů nejprestižnější české literární ceny Magnesia Litera (Spolek Litera), kde bude podoba a způsob prezentace české literatury na Lipsko 2019 prodiskutována a přizpůsobena představám vystupujících.

Česká republika bude příští rok hlavní prezentovanou zemí veletrhu a na naši literaturu se tak v Německu upře mimořádná pozornost. Máme za to, že pro literaturu je typická mimo jiné přítomnost hodnotových postojů. Pokud bychom se chtěli tázat, co je tradici té nejlepší české literatury vlastní, snad je to právě pojetí literatury jako činnosti spjaté s postojem k životu a světu. Čeští spisovatelé jsou si aspektu morálního přesahu své práce vědomi. Ten je ostatně přítomen i v tradici toho nejlepšího v české kultuře jako takové.

České přítomnosti na Lipském knižním veletrhu 2019 bude jako jakýsi předvoj předcházet tzv. „Rok české kultury“. Představení české literatury bude vyvrcholením programu, který je zahájen v symbolickém smyslu nešťastně: vystoupením Karla Gotta v Lipské opeře v říjnu 2018. „Rok české kultury“, naopak „kontrastně“ uzavírá v říjnu 2019 výstava připomínající odkaz Charty 77. Vedle deficitu konzultace celé akce s námi českými autory (český stánek má dekorovat trabant Davida Černého? – chceme mít možnost věc ovlivnit) se vymezujeme vůči této ukázkové absenci postojovosti. V dramaturgické radě pro Lipsko 2019 přes projevený zájem naprosto absentují zástupci jakýchkoli profesních literárních organizací. Vzhledem k tomu, že se jedná o kontext, do něhož bude usazena konkrétní autorská tvorba (proslýchá se instalace růžového trabantu Davida Černého?!) je to tristní.

Naším druhým požadavkem, vedle onoho primárního – společné schůze - je, aby bylo vystoupení Karla Gotta bezodkladně zrušeno či vyjmuto z kalendáře akcí „Rok české kultury“, jež tvoří entré knižního veletrhu Lipsko 2019.

Těšíme se na schůzku s dramaturgickou radou v co nejbližším termínu (nejlépe začátkem září).

Za autory pozvané na veletrh v Lipsku 2019

Petr Hruška, laureát Státní ceny za literaturu
Bianca Bellová, laureátka Evropské ceny za literaturu
Petr Borkovec, laureát Ceny Josefa Jungmanna (podpis stáhnul)
David Zábranský, laureát Ceny Magnesia Litera
Martin C. Putna, laureát Ceny Toma Stopparda (podpis stáhnul)
Zuzana Fuksová
Jaromír Typlt, laureát Ceny Jiřího Ortena (podpis stáhnul)
Markéta Pilátová (podpis stáhla)
Za Asociaci spisovatelů
Václav Kahuda, předseda
Adam Borzič
Ondřej Lipár
Adéla Hodinská Knapová
Petra Hůlová
Ivana Myšková
Irena Šťastná
Michal Maršálek
Ondřej Hložek (podpis stáhnul)
Jan Burian (podpis stáhnul)
Jan Škrob (podpis stáhnul)
Tomáš Čada (podpis stáhnul)
Jonáš Hájek
Petr Tureček
Tomáš Kůs
Petr Hrbáč
Ingrid Artezz
Za spolek Litera
Pavel Mandys, předseda

Vstupte do diskuze (80)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo vyhraje StarDance? Bookmakeři mají favorita, je zde ale nevyzpytatelná…

14.12.2018 15:26 Favority sobotního finále taneční soutěže StarDance jsou herec Jiří Dvořák a Lenka Nora Návorková.…

Válka televizí: ČT podá trestní oznámení na Soukupa, ten odpověděl

14.12.2018 14:45 Česká televize podává trestní oznámení kvůli pondělnímu vydání pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa.…

Ostrá hádka o Vánoce. U Jílkové se střetli ateisté s křesťany, došlo na…

14.12.2018 07:51 Aktualizováno Jsou Vánoce ještě pořád duchovními svátky klidu a míru, anebo jsme si z nich vytvořili nejvíce…

Vánoční strom ve Švédsku pod útokem muslimů? Internetem se šíří VIDEO,…

13.12.2018 18:54 Aktualizováno Před Vánocemi se nejen mezi Čechy opět šíří video, na kterém se "muslimové v Evropě vrhají na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama