Odkud pochází Babišova kuřata prý nikdo neví. Lidé budou protestovat proti společnosti Agrofertu

Brno - Společnost Vodňanské kuře už dlouhou dobu poutá pozornost široké veřejnosti v souvislosti s kvalitou potravin. Nyní výrobce čelí vlně kritiky ze strany ochránců zvířat, kteří chystají 23. sprna v brněnských Modřicích akci protestu.

Kuřecí maso

Výrobce prodává svoji produkci pod obchodními značkami Vodňanské kuře, Vodňanská kachna a Vodňanská slepice, kterou vlastní firma Agrofert v čele s českým premiérem Andrejem Babišem. „Jedná se o akci, kterou nazýváme pietním aktem. Chceme se tam sejít při příležitosti vyjádření soucitu se stovkami tisíc zvířat, které se tam každý den zabíjí,“ řekl serveru EuroZprávy.cz organizátor akce Lukáš Vincour. 

„Přeprava drůbeže obecně probíhá dost nehumánním způsobem – kuřata jsou v hale "sbírána" lidmi po několika kusech za nohy a nacpávána do přepravních beden. U mnoha zvířat tak dochází ke zraněním, zlomeninám a podobně. Také (zvlášť v tomto počasí) trpí během přepravy nadměrných teplem, žízní či stresem,“ vysvětlila serveru EuroZprávy.cz předsedkyně organizace Svoboda zvířat Barbora Bartušková Večlová.

Na jatkách v Brně v Modřicích se každý den zabije 130 000 kuřat

Podle organizátora plánované akce lidé musí zaznamenat opravdovou skutečnost, v jakých podmínkách jsou zvířata přepravována a jak vypadají chvíli před tím, než se dostanou na pulty supermarketů. 

Lidé tak často ani neví o tom, v jakých podmínkách žijí, ale i umírají tato zvířata. „Spotřebitelé jsou za toto zacházení spoluzodpovědní a měli by vědět, co svými penězi podporují. Většina lidí nemá dostatečné informace o tom, v jakých podmínkách se chovají a zabíjí hospodářská zvířata,“ komentovala předsedkyně organizace Svoboda zvířat. „Společnost má o tom často naivní představy, podporované obrázky pasoucích se krav a smějících se kuřat na obalech výrobků,“ doplnila.

Společnost Vodňanské kuře se potkala s problémy kvality potravin v minulém měsíci, kdy časopis dTest přinesl zjištění, že tři z pěti balíčku kuřecích prsou z Vodňan obsahovaly salmonelu. Výsledek přinesla analýza 11 vzorků mas. 

 „Když tam novinářka Saša Uhlová pracovala v utajení, všimla si, že vlastně ve Vodňanech se zřejmě žádná kuřata ani nechovají a že se všechna dováží neznámo odkud,“ sdělil serveru EuroZprávy.cz tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. 

„Považujeme za důležité informovat veřejnost o způsobu, jakým naše společnosti zachází se zvířaty, která končí každým dnem na talíři lidí,“ řekla předsedkyně organizace Svoboda zvířat. Podle ní ochrana práv zvířat v ČR má i pozitivní výsledky. „Jsme tak někde na půl cesty,“ doplnila.

 Organizace Svoboda zvířat usiluje o to, aby se ke zvířatům přistupovalo humánněji, což se mimo jiné musí vztahovat i na legislativu. „Zatím je stále legální vystupování zvířat v cirkusech (ve 12 zemích Evropy zakázané minimálně u volně žijících druhů), chov slepic, prasnic a dalších zvířat v klecích (například v Rakousku je to zakázané), také pokusy na zvířatech nejsou příliš omezovány. Je tedy ještě hodně na čem pracovat.“

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Čeští hasiči bodují. Na mistrovství světa juniorů už mají pět medailí

12.08.2021 19:45 Česká výprava na hasičském mistrovství světa dorostenců v chorvatském Čakovci vybojovala pět…

Související:

Právě se děje

reklama