Spalovna v Liberci bude po explozi mimo provoz minimálně týden

Liberec - Liberecká spalovna Termizo bude kvůli sobotnímu výbuchu parního kotle mimo provoz jeden až dva týdny. Co k havárii vedlo, provozovatel zatím neví. V horní části kotle ale chybí dva metry velké železné trubky. Je nutné zjistit příčinu, proč se to stalo, řekl dnes ČTK předseda představenstva Termiza Pavel Bernát.

Přidejte svůj názor

Liberecká spalovna Termizo

Při výbuchu kotle a následném úniku páry utrpěl těžké zranění sedmačtyřicetiletý zaměstnanec spalovny, má popáleniny na 60 procentech těla. Případem se zabývá policie pro podezření ze spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.. Výši škody zatím Bernát nezná.

"Protože je to první incident takové rozsahu, tak to musíme důkladně všechno zkontrolovat," uvedl. Podle něj je třeba nejprve najít chybějící část trubky. "Abychom ji mohli dát na expertizy a zjistit, co se stalo. Zda šlo o vadu materiálu či něco jiného, zatím netušíme," řekl. Pro bezpečný provoz spalovny bude podle Bernáta také nutná kompletní kontrola zařízení. "Protože v rámci toho tlakového rázu tam asi došlo k dalšímu poškození na kotli, které zjistíme třeba až při tlakové zkoušce," dodal.

Liberecká spalovna společnosti Termizo je od roku 2011 součástí skupiny MVV Energie CZ. Spalovna byla postavena v polovině 90. let. Od roku 1999 dodává teplo a teplou vodu prostřednictvím Teplárny Liberec domácnostem a firmám ve městě. Dodávky tepla pro odběratele podle Bernáta ohrožené nejsou. "Teplárna má dostatečnou kapacitu, aby nás pokryla v případě výpadku. Zákazníci teplárny nic nepoznají," uvedl již v sobotu Bernát.

V účetním roce od října 2016 do září 2017 Termizo podle výroční zprávy spálilo skoro 90.000 tun odpadu a vyrobilo 1,056 milionu gigajoulů tepla a 26.122 megawatthodin elektřiny. Hospodaření spalovny se 42 pracovníky skončilo v zisku 58,7 milionu při obratu skoro 293 milionů korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivisté to vzdali. Po sedmi dnech opustili střechu Kliniky

17.01.2019 18:42 Aktualizováno Skupina aktivistů dnes odpoledne sestoupila ze střechy bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na…

Manželství homosexuálů podporují tři pětiny Čechů

17.01.2019 17:48 Zhruba tři pětiny lidí v Česku jsou pro, aby manželství mohli uzavírat také gayové a lesbické ženy.…

Jaromír Soukup na Hrad? Mediální magnát si brousí zuby na prezidentské…

17.01.2019 17:06 Aktualizováno Podnikatel, moderátor a majitel stanice Barrandov Jaromír Soukup oznámil, že zakládá politické…

Zeman má zdravotní problémy a lékaři o tom nesmí mluvit, tvrdí biskup Malý…

17.01.2019 17:06 Aktualizováno Biskup Václav Malý opět rozčeřil spekulace o zdraví prezidenta Miloše Zemana. Tvrdí, že prezident…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama