Spalovna v Liberci bude po explozi mimo provoz minimálně týden

Liberec - Liberecká spalovna Termizo bude kvůli sobotnímu výbuchu parního kotle mimo provoz jeden až dva týdny. Co k havárii vedlo, provozovatel zatím neví. V horní části kotle ale chybí dva metry velké železné trubky. Je nutné zjistit příčinu, proč se to stalo, řekl dnes ČTK předseda představenstva Termiza Pavel Bernát.

Přidejte svůj názor

Liberecká spalovna Termizo
doporučujeme

Při výbuchu kotle a následném úniku páry utrpěl těžké zranění sedmačtyřicetiletý zaměstnanec spalovny, má popáleniny na 60 procentech těla. Případem se zabývá policie pro podezření ze spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti.. Výši škody zatím Bernát nezná.

"Protože je to první incident takové rozsahu, tak to musíme důkladně všechno zkontrolovat," uvedl. Podle něj je třeba nejprve najít chybějící část trubky. "Abychom ji mohli dát na expertizy a zjistit, co se stalo. Zda šlo o vadu materiálu či něco jiného, zatím netušíme," řekl. Pro bezpečný provoz spalovny bude podle Bernáta také nutná kompletní kontrola zařízení. "Protože v rámci toho tlakového rázu tam asi došlo k dalšímu poškození na kotli, které zjistíme třeba až při tlakové zkoušce," dodal.

Liberecká spalovna společnosti Termizo je od roku 2011 součástí skupiny MVV Energie CZ. Spalovna byla postavena v polovině 90. let. Od roku 1999 dodává teplo a teplou vodu prostřednictvím Teplárny Liberec domácnostem a firmám ve městě. Dodávky tepla pro odběratele podle Bernáta ohrožené nejsou. "Teplárna má dostatečnou kapacitu, aby nás pokryla v případě výpadku. Zákazníci teplárny nic nepoznají," uvedl již v sobotu Bernát.

V účetním roce od října 2016 do září 2017 Termizo podle výroční zprávy spálilo skoro 90.000 tun odpadu a vyrobilo 1,056 milionu gigajoulů tepla a 26.122 megawatthodin elektřiny. Hospodaření spalovny se 42 pracovníky skončilo v zisku 58,7 milionu při obratu skoro 293 milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů je spokojených, naštvaných jen desetina, uvedl průzkum

18.04.2019 17:40 Více než dvě třetiny lidí v Česku jsou spokojené se svým životem, naopak nespokojená je necelá…

Počasí na Velikonoce? Sluníčko a teploty přes dvacet stupňů

18.04.2019 12:42 Velikonoce klepou na dveře a předpověď počasí ukazuje, že budou stát za to. Česko zasáhnou horké…

Zpěvák Hejma promluvil o uprchlících a brexitu. Pak vytáhnul Československo

17.04.2019 11:07 Aktualizováno Zpěvák Ondřej Hejma komentoval zásadní politický problém Velké Británie. Přirovnal ho k rozpadu…

Na údržbu katedrály svatého Víta padne 20 milionů ročně

16.04.2019 17:56 Do údržby a rekonstrukce katedrály svatého Víta včetně její ochrany před požáry investuje Kancelář…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama