Rozhodnuto: Lidé z Horních Počapel spalovnu nechtějí

Horní Počaply (Mělnicko) - Lidé z Horních Počapel na Mělnicku nechtějí v obci spalovnu, rozhodli v dnešním referendu. Účastnilo se ho přes 49 procent oprávněných voličů, z toho s výstavbou nesouhlasilo téměř 95 procent.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Lidé
doporučujeme

"Referendum je platné i závazné," řekl dnes večer ČTK starosta obce Jiří Svačina. Podle něj budou další konkrétní kroky záležet na novém zastupitelstvu, které budou mít Horní Počaply po říjnových volbách.

Do plánované spalovny by měla mířit většina odpadu ze Středočeského kraje, případně i z dalších regionů, například Ústeckého kraje. Jde o investici společnosti ČEZ. Měla by začít fungovat v roce 2024.

Voliči s trvalým pobytem mohli svůj názor vyjádřit od dnešních 8:00 do 21:00. Otázka položená v referendu zněla: "Souhlasíte s výstavbou zařízeni pro energetické využití odpadů ZEVO na území obce Horní Počaply?" Obec by mohla stavbě zařízení bránit prostřednictvím územního plánu, podle starosty by si nové vedení obce mělo také nechat zpracovat právní analýzu všech možností.

Obavy ze zhoršení životního prostředí mají například i zástupci obcí z okolí. Pochybují o tom, že obchvaty, které mají zabránit tomu, aby nákladní vozy s odpadem jezdily obcemi po nevyhovujících silnicích, budou dokončené před spuštěním provozu spalovny.

Aby bylo místní referendum platné, muselo se ho zúčastnit alespoň 35 procent voličů trvale žijících v Horních Počaplech, které mají přibližně 1300 obyvatel.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Cenzura internetu" článek 11 a 14? Evropané se dnes vzepřou směrnici o…

23.03.2019 06:25 V desítkách evropských měst se dnes uskuteční demonstrace proti chystané celoevropské reformě…

IGNIS BRUNENSIS 2019: Poprvé přijedou ohňostrůjci z Filipín i Norska

23.03.2019 05:20 Dvaadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé mezinárodní soutěže ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS rozzáří…

Hrušínský se pustil do Zemana: Tohle žádný prezident na světě pro svůj lid…

22.03.2019 22:38 Aktualizováno Cesta Miloše Zemana po Karlovarské kraji upoutala herce Jana Hrušínského. Ten si rýpnul nejen do…

Opráski sčeskí historje dočasně zmizely z facebooku, vadil komiks s…

22.03.2019 16:55 Aktualizováno Facebook odstranil populární stránku Opráski sčeskí historje, která měla desetitisíce fanoušků.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama