Rozhodnuto: Lidé z Horních Počapel spalovnu nechtějí

Horní Počaply (Mělnicko) - Lidé z Horních Počapel na Mělnicku nechtějí v obci spalovnu, rozhodli v dnešním referendu. Účastnilo se ho přes 49 procent oprávněných voličů, z toho s výstavbou nesouhlasilo téměř 95 procent.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Lidé

"Referendum je platné i závazné," řekl dnes večer ČTK starosta obce Jiří Svačina. Podle něj budou další konkrétní kroky záležet na novém zastupitelstvu, které budou mít Horní Počaply po říjnových volbách.

Do plánované spalovny by měla mířit většina odpadu ze Středočeského kraje, případně i z dalších regionů, například Ústeckého kraje. Jde o investici společnosti ČEZ. Měla by začít fungovat v roce 2024.

Voliči s trvalým pobytem mohli svůj názor vyjádřit od dnešních 8:00 do 21:00. Otázka položená v referendu zněla: "Souhlasíte s výstavbou zařízeni pro energetické využití odpadů ZEVO na území obce Horní Počaply?" Obec by mohla stavbě zařízení bránit prostřednictvím územního plánu, podle starosty by si nové vedení obce mělo také nechat zpracovat právní analýzu všech možností.

Obavy ze zhoršení životního prostředí mají například i zástupci obcí z okolí. Pochybují o tom, že obchvaty, které mají zabránit tomu, aby nákladní vozy s odpadem jezdily obcemi po nevyhovujících silnicích, budou dokončené před spuštěním provozu spalovny.

Aby bylo místní referendum platné, muselo se ho zúčastnit alespoň 35 procent voličů trvale žijících v Horních Počaplech, které mají přibližně 1300 obyvatel.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovy vulgarity? Do kauzy ostře promluvil Jan Kraus. A Hradu se to…

18.10.2018 22:11 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se opět postaral o poprask, když tento týden v Českém rozhlase mluvil…

ČT, Bakala, Sobotka a ČSSD. Známý novinář vznesl vážné obvinění, pak to…

18.10.2018 17:30 Aktualizováno Novinář a vydavatel amerického původu Erik Best si ve svém zpravodaji vzal na paškál Českou…

Češi zuří kvůli soše Věry Špinarové: Děláte si legraci? Tohle se nepovedlo…

17.10.2018 21:42 Aktualizováno Včera odhalená socha populární zpěvačky Věry Špinarové vzbudila pořádný rozruch. Socha byla…

Nepovedená socha Věry Špinarové? Do kauzy se vložil ostravský primátor

17.10.2018 14:30 Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) dnes kritizoval centrální městský obvod Moravská Ostrava a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama