Babiš že nechce přijmout děti? Herečka ztropila povyk kvůli uprchlíkům
Praha - Česká herečka Martha Issová má syrské kořeny. Její otec, režisér Moris Issa, se do Česka přestěhoval ještě před jejím narozením. Na Blízkém východě však zůstala část jejich rozvětvené rodiny. Issová proto region pravidelně navštěvovala – což změnila až občanská válka. Právě tato herečka byla hostem pořadu Události, komentáře, kde mluvila o Sýrii i syrských sirotcích.
doporučujeme
Tančík vz. 33 - Nejhorší vozítko československé armády, které bylo úplně k ničemu
OBRAZEM: Sněm hnutí ANO volí předsednictvo
Rekordně nízká podpora. Babiš pokračuje v čele ANO, měnit se nehodlá
Kolik musíte vydělávat, abyste se v důchodu měli dobře? Částku, na kterou většina nedosáhne
Hádka v přímém přenosu: Česká televize vytáhla téma spalniček, neměla to dělat
"Obírají stát, žijí ze sociálních dávek." Mají se Romové tak dobře, že nemusí pracovat?
Důchodci si příští rok polepší. Ministerstvo opět navrhne zvýšení penzí
Důchody v roce 2020: Doba blahobytu končí, seniory čekají zásadní změny
Issová uvedla, že je její rodina s příbuznými v Sýrii navzdory válce v pravidelném kontaktu. „Ta část rodiny, která zůstala v Sýrii, si z války paradoxně dělá srandu,“ uvedla herečka s tím, že to je jakýsi nejzdravější způsob, jak se s věcí vypořádat. Poukázala také na to, že válka probíhá jen na určitém území.
„Jsou místa v Damašku, kde žijí a kterých se válka asi až tak nedotkla. Nedávno nás tady navštívila moje sestřenice, která žije různě po světě a jezdí pravidelně i do Sýrie. Ta říkala, že když tam člověk přijede, tak první den cítí neskutečný napětí ve vzduchu. Po nějaké době si na to napětí zvykne a vlastně začne tu situaci akceptovat jako zcela normální,“ vysvětluje Issová, jak se její příbuzní se situací vypořádávají.
Její příbuzní pak podle jejích slov nikdy nezvažovali odchod ze země, ani odchod do Evropy. Nejbližšími příbuznými, kteří v Sýrii pořád žijí, jsou prý její teta, strýc a jejich tři děti. Ty už v době války zvládly vystudovat vysoké školy – což byl jejich velký sen související s vidinou lepšího života. „A pokud všechno dobře dopadne a ta válka skončí, tak tato otázka nebude aktuální,“ myslí si.
Issová sama navštívila Sýrii naposledy před 10 lety v létě, v zemi strávila sama asi měsíc. Tehdy prý nevnímala, že by se schylovalo k válce. Přesto ale přiznává, že se jí od jejího dětství měnila před očima, cítila prý třeba růst vlivu islámu. „V mém dětství Sýrie byla barevným světem a my jsme tam odjížděli z poměrně šedé zóny Československa – a naopak ta Sýrie byla, pro dítě, který jsem tehdy byla, něčím úplně neuvěřitelným, všechny ženský byly krásně oblečené na ulicích, učesané, v minisukních. Byl to opravdu jako barevný svět, který se mi strašně líbil,“ uvedla. Jednou by podle svých slov chtěla zemi ukázat svým dětem.
Herečka také uvedla, že postoj premiéra Andreje Babiše (ANO) ve věci syrských sirotků ji šokoval. „Já to vnímám ani ne tak pohledem toho, kdo Sýrii zná, ale pohledem člověka. A pohledem matky,“ přiznala. „Myslím si, že tady mají jít všechny politické aspekty stranou, Tady jde o lidské gesto, které by bylo určitým vzkazem pro lidi. Protože si myslím, že mnohaletá masáž ohledně uprchlické krize je veliká. Strach mezi lidmi je veliký. A ten strach živí všechny ty špatné pocity,“ varuje.
„Jakkoliv pomáhat je správné, já sama jsem velkým zastáncem toho, že ta pomoc přímo na místě je strašně důležitá. Myslím si, že to je vlastně jako to hlavní, na co bychom se měli soustředit. Nicméně si myslím, že kdybychom asi viděli, v jakých podmínkách žijí v těch sběrných táborech děti, tak věřím tomu, že by se našlo i víc lidí, kteří by chtěli přijmout víc dětí ze Sýrie,“ dodala Issová a tím, že ona sama se osobně s rasismem kvůli jejímu původu nikdy nesetkala. „Ale na internetu hodně často,“ dodala.
Rudý Babiš? Šéf modrého ANO změnil barvu, posvítili si na něj
15.02.2019 16:35 Symbolem hnutí ANO je modrá barva, premiér Andrej Babiš ale teď oplývá komunistickou rudou. Kdyby…
Za hromadné vraždy poprava. Může být v Česku obnoven trest smrti?
13.02.2019 20:08 Aktualizováno Ačkoliv je často kritizován, dodnes je trest smrti možné uložit ve více než 50 zemích světa. I…
Kraus důrazně promluvil: To je cesta do pekel. Je to jako za komunismu
08.02.2019 21:58 Aktualizováno Celý svět se dnes snaží být přehnaně korektní, myslí si moderátor a bavič Jan Kraus. V úvodu své…
O List Jaromíra Soukupa není zájem? Místo podpisů k registraci sklízí…
08.02.2019 12:28 Jaromír Soukup sice oznámil, že založil politické hnuté List Jaromíra Soukupa, aby ale mohl…