Drsná hádka kvůli syrským sirotkům: Halík si podal Duku, pak se přidal Ovčáček. A to byl jen začátek

Praha - Do debaty o pomoci padesáti sirotkům ze Sýrie, kteří jsou v uprchlickém táboře v Řecku, se zapojují o veřejně známé osobnosti. Otázka vyvolala spor mezi předními českými duchovními – kardinálem Dominikem Dukou a teologem Tomášem Halíkem.

Přidejte svůj názor 64 komentářů

Halík, Tomáš

Duka před několika dny uvedl, že neví, zda by Česko mělo pomoci sitorkům, jak navrhují někteří politici. „Víte, tam je jeden základní problém. Samotní biskupové, kněží nás žádají, abychom skutečně pomáhali na místě, abychom nevytrhovali rodiny a další lidi z jejich společenství," řekl pro Aktuálně.cz pražský arcibiskup, o kterém je známo, že se nepouští do střetů ani s prezidentem Milošem Zemanem, ani s premiérem Andrejem Babišem.

Na připomínku, že za iniciativou stojí lidé blízcí církvi, například někteří lidovečtí politici, Duka odpověděl: „Ano, obecně řečeno, všichni víme, že je třeba pomoci potřebným, na druhé straně ale také víme, že je to v dnešní době do jisté míry politický zápas. Z toho důvodu nedokáži odpovědět."

Na jeho slova obratem zareagoval kněz Tomáš Halík. „Kardinál Duka neví, zda se máme postarat o sirotky ze Sýrie, protože to je třeba vidět především politicky, soudruzi! Počká si na názor mocných, který je pro něj zřejmě směrodatnější než evangelium. Zato má hned jasný názor na divadelní hru, kterou neviděl ani nepochopil, tam je ochoten se angažovat i soudně,“ pustil se do Duky Halík. Odkazoval se tak také na rozruch kolem hry Naše násilí a vaše násilí, ve které Ježíš znásilňuje muslimku.

Podle Halíka se Duka v této kauze chová přesně jako ti, kteří usilují o zpětné zdanění církevních restitucí. „On i oni vědí, že nakonec nemohou uspět, protože právo není na jejich straně, ale chtějí si populisticky naklonit veřejné mínění. Začínám si klást otázku, zda Dominik Duka (a jeho ovčáček Badal, který nedávno obohatil církev význačným konvertitou) ještě věří v Soud, který nebere ohled na mínění mocných a vůči němuž není odvolání.“ dodal Halík.

Na Halíkova slova obratem zareagoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček, na kterého kněz duchovní také ve svém vyjádření narážel. „Začínám si klást otázku, zda Tomáš Halík někdy myslí na Soud, který nebere ohled na mínění mocných a vůči němuž není odvolání,“ napsal Ovčáček na twitteru.

Jenže podobný názor jako Halík má i další známý duchovní. „Je trapné, s jakou rádoby zásadovostí odmítá premiér Babiš, aby ČR přijala syrské sirotky. Populismus a podbízení se těm, komu je solidarita s potřebnými neznámá. ČR tím ztrácí věrohodnost. Ostuda padá na nás všechny,“ reagoval na kauzu syrských sirotků biskup Václav Malý.

Vstupte do diskuze (64)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rudý Babiš? Šéf modrého ANO změnil barvu, posvítili si na něj

15.02.2019 16:35 Symbolem hnutí ANO je modrá barva, premiér Andrej Babiš ale teď oplývá komunistickou rudou. Kdyby…

Za hromadné vraždy poprava. Může být v Česku obnoven trest smrti?

13.02.2019 20:08 Aktualizováno Ačkoliv je často kritizován, dodnes je trest smrti možné uložit ve více než 50 zemích světa. I…

Kraus důrazně promluvil: To je cesta do pekel. Je to jako za komunismu

08.02.2019 21:58 Aktualizováno Celý svět se dnes snaží být přehnaně korektní, myslí si moderátor a bavič Jan Kraus. V úvodu své…

O List Jaromíra Soukupa není zájem? Místo podpisů k registraci sklízí…

08.02.2019 12:28 Jaromír Soukup sice oznámil, že založil politické hnuté List Jaromíra Soukupa, aby ale mohl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama