Drsná hádka kvůli syrským sirotkům: Halík si podal Duku, pak se přidal Ovčáček. A to byl jen začátek

Praha - Do debaty o pomoci padesáti sirotkům ze Sýrie, kteří jsou v uprchlickém táboře v Řecku, se zapojují o veřejně známé osobnosti. Otázka vyvolala spor mezi předními českými duchovními – kardinálem Dominikem Dukou a teologem Tomášem Halíkem.

Přidejte svůj názor 64 komentářů

Halík, Tomáš

Duka před několika dny uvedl, že neví, zda by Česko mělo pomoci sitorkům, jak navrhují někteří politici. „Víte, tam je jeden základní problém. Samotní biskupové, kněží nás žádají, abychom skutečně pomáhali na místě, abychom nevytrhovali rodiny a další lidi z jejich společenství," řekl pro Aktuálně.cz pražský arcibiskup, o kterém je známo, že se nepouští do střetů ani s prezidentem Milošem Zemanem, ani s premiérem Andrejem Babišem.

Na připomínku, že za iniciativou stojí lidé blízcí církvi, například někteří lidovečtí politici, Duka odpověděl: „Ano, obecně řečeno, všichni víme, že je třeba pomoci potřebným, na druhé straně ale také víme, že je to v dnešní době do jisté míry politický zápas. Z toho důvodu nedokáži odpovědět."

Na jeho slova obratem zareagoval kněz Tomáš Halík. „Kardinál Duka neví, zda se máme postarat o sirotky ze Sýrie, protože to je třeba vidět především politicky, soudruzi! Počká si na názor mocných, který je pro něj zřejmě směrodatnější než evangelium. Zato má hned jasný názor na divadelní hru, kterou neviděl ani nepochopil, tam je ochoten se angažovat i soudně,“ pustil se do Duky Halík. Odkazoval se tak také na rozruch kolem hry Naše násilí a vaše násilí, ve které Ježíš znásilňuje muslimku.

Podle Halíka se Duka v této kauze chová přesně jako ti, kteří usilují o zpětné zdanění církevních restitucí. „On i oni vědí, že nakonec nemohou uspět, protože právo není na jejich straně, ale chtějí si populisticky naklonit veřejné mínění. Začínám si klást otázku, zda Dominik Duka (a jeho ovčáček Badal, který nedávno obohatil církev význačným konvertitou) ještě věří v Soud, který nebere ohled na mínění mocných a vůči němuž není odvolání.“ dodal Halík.

Na Halíkova slova obratem zareagoval mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček, na kterého kněz duchovní také ve svém vyjádření narážel. „Začínám si klást otázku, zda Tomáš Halík někdy myslí na Soud, který nebere ohled na mínění mocných a vůči němuž není odvolání,“ napsal Ovčáček na twitteru.

Jenže podobný názor jako Halík má i další známý duchovní. „Je trapné, s jakou rádoby zásadovostí odmítá premiér Babiš, aby ČR přijala syrské sirotky. Populismus a podbízení se těm, komu je solidarita s potřebnými neznámá. ČR tím ztrácí věrohodnost. Ostuda padá na nás všechny,“ reagoval na kauzu syrských sirotků biskup Václav Malý.

Vstupte do diskuze (64)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co dostanete pod stromeček? Ptali jsme se, o jaké zboží mají Češi největší…

11.12.2018 14:16 Zvyk je železná košile. Přísloví, které platí, alespoň co se nakupování vánočních dárků týče. I…

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 12:43 To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Poště a zásilkovým službám chybí lidé. Zjišťovali jsme, kdy objednat balík…

11.12.2018 11:42 Do Štědrého dne zbývá přesně 14 dní a pro zásilkové služby nastává nejhektičtější období v roce. K…

Česko je ráj pro důchodce, v Praze potkáte jen Afričany a Asiaty. Takhle o…

10.12.2018 22:11 Aktualizováno Česká republika a obzvláště Praha patří mezi turisty oblíbené destinace. Zdejší zákony nejsou tak…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama