Kárný senát začal řešit žalobu na soudce Kydalku kvůli výroku o amnestii

Brno - Kárný senát Nejvyššího správního soudu se začal zabývat žalobou na pražského soudce Kamila Kydalku kvůli jeho výroku o pozadí amnestijního rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause. Kydalkův nadřízený, předseda Městského soud v Praze Libor Vávra, trvá na projednání žaloby, nežádá ale uložení žádného trestu. Původně v písemném návrhu Vávra navrhoval snížit soudci plat na jeden rok.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Kydalka podle Vávry chyboval, když se nevhodně vyjádřil o amnestii, na druhou stranu mu ovšem nadřízený připsal zásluhu spočívající v mediálním osvětlování kauzy H-System. Kydalka v minulosti soudil zakladatele H-Systemu Petra Smetku a kauzu nedávno intenzivně komentoval v rámci veřejné diskuse o nedávném kontroverzním verdiktu Nejvyššího soudu, který nařídil vystěhování někdejších klientů H-Systemu z Horoměřic.

"Byla to i jeho zásluha, že někteří čelní představitelé státu zchladili své komentáře a uvědomili si, že celá věc je složitější," uvedl Vávra. I proto změnil původní stanovisko a nežádá pro Kydalku žádný kárný postih. Projednání žaloby pokládá za dostatečné.

Vávra ale trvá na tom, že při komentování politického rozhodnutí o amnestii Kydalka vykročil z mezí toho, k čemu by se měli soudci vyjadřovat. "Řekl jen to, co bylo obecně známo, nic míň, nic víc," reagoval Kydalkův advokát Michal Paule.

Podle Kydalkova vyjádření pro Seznam Zprávy měl aboliční článek amnestijního rozhodnutí pomoci konkrétním lidem. Mimo kamery Kydalka prý sdělil reportérce Sabině Slonkové domněnku, kdo si abolici - tedy zastavení vleklých trestních stíhání - objednal a kolik zaplatil. Šlo prý o 300 milionů korun, důkazy ale podle zveřejněné reportáže nezazněly.

Kydalka už dříve stanul před kárným senátem kvůli tomu, jak vstoupil do debat kolem komunálních voleb v obci u Prahy. Senát ho v roce 2015 uznal vinným, žádný postih mu neuložil. Jako dostatečný trest hodnotil samotné projednání kárné žaloby. Kydalka vnímal rozhodnutí kárného senátu jako omezení své svobody projevu a neúspěšně se obrátil na Ústavní soud a Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Z dnešního jednání vyplynulo, že podnět k podání nové kárné žaloby na Kydalku vzešel z okruhu podnikatele Pavla Tykače, konkrétně od mluvčího Jana Chudomela.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vietnamci chtějí v Česku založit novou víru, zatím neúspěšně

15.02.2020 10:57 Společenství buddhismu v České republice, které zahrnuje zejména v Česku žijící Vietnamce, žádá…

Vesmírný karnavel na Kraví hoře

12.02.2020 11:55 Zimní měsíce jsou obdobím plesů a karnevalů, proto není divu, že se v sobotu 15. února 2020…

Konec špatnému spaní. Jak usnout během 60 vteřin?

09.02.2020 16:02 Aktualizováno Poznáte ten pocit, že se v noci přehazujete v posteli a nemůže usnout? Zkusili jste počítat ovce…

Chytré komunikace mají v Česku úspěch. Využívají je i menší města a obce

08.02.2020 12:20 V České republice jsou stále populárnější chytré způsoby obecní komunikace, mezi které patří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama