Nová přísná pravidla pro získání hypotéky děsí Čechy, chtějí levnější bydlení

Od října platí nová pravidla hypoték. Jedná se o přísnější pravidla, například že výše dluhu žadatelů nesmí překročit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. V souvislosti se zpřísněním pravidel došlo k nárůstu poptávky po levnějších nemovitostech a pronájmech.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Bydlení, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle nových pravidel by dále také žadatelé měli vyložit na své dluhy maximálně 45 % ze svého čistého měsíčního příjmu. K získání hypotéky potřebujete vlastní úspory ve výši alespoň 20% hodnoty nemovitosti, pokud tedy hypotéka pokryje její celkovou cenu. Pak taky 4 % daň z jejího pořízení. V souvislosti s hypotékami došlo i ke zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou.

Podle průzkumu společnosti CEEC Research a společnosti KPMG Česká republika se lidé nových pravidel obávají, proto došlo k nárůstu poptávky po levnějších nemovitostech a pronájmech. V Praze začnou developeři navyšovat nabízené rezidenční nemovitosti o 3,3 %.

V dalších regionech se očekává nárůst nabídky na 2,5 procenta. Rok 2019 by měl však přinést v regionech zpomalení růstu na 1,8 procenta. "Situace na trhu rezidenčních nemovitostí zůstane nezměněna v tom smyslu, že objem poptávky bude stále nad úrovní nabídky. Nicméně, s ohledem na výši cen i regulační opatření ČNB, očekávám meziroční pokles poptávky a snížení tempa cenového růstu," uvedl Pavel Kliment, partner KPMG ČR.

V příštím roce dojde k růstu poptávky po rezidenčních nemovitostech, která převýší nárůst nabídky po celé České republice. Nejvyšší poptávka je developery očekávána v Praze na úrovni 3,2 procent, v mimopražských regionech se zvýší o 2,2 procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se budeme stravovat v roce 2020? Restaurace zásadně mění menu

15.01.2020 21:59 Aktualizováno Rok 2020 přinese nové trendy i v oblasti jídla a pití. Jaká nová jídla najdeme v našich…

Ignis Brunensis 2020: Ohnivá hudba připomene výročí Beethovena a Broma

15.01.2020 13:14 Už po třiadvacáté se mezinárodní soutěž uměleckých ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS rozzáří nad Českou…

Pražské metro vozilo lidi bez kalhot

14.01.2020 12:19 V neděli se konala akce 'The No Pants Subway Ride' (Jízda metrem bez kalhot), které se v pražském…

Trochu jiný hotel. V Anybody si můžete zahrát i ve filmu

12.01.2020 15:05 Nejkouzelnějším místem na ubytování se v České republice stal brněnský hotel Anybody. Nabízí deset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama