Gott promluvil o roce 1968: Bylo to předem domluvené a naplánované. Kdo chtěl, mohl odejít

Karel Gott se v Českém rozhlasu rozvyprávěl nejen o své kariéře a oceněních, která získal, ale i o historii a o roce 1968 a o dalším dění v Československu. Podle něj bylo tehdejší dění předem domluvené, Američané prý o plánu Rusů předem věděli.

Přidejte svůj názor 78 komentářů

Skupina No Name a Karel Gott natočili společnou píseň (foto: Ondřej Pýcha)
doporučujeme

Gott v rozhovoru dostal otázku na album Vánoce ve zlaté Praze, které nahrál v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí. Moderátorku Martinu Kociánovou zajímalo, jak obtížné bylo takovou desku nahrát v tehdejší atmosféře. A Gott obratem sklouzl k politické situaci. 

„Oni při tom obsazení Československa nám nechali ještě rok, aby kdo chtěl, mohl odejít. To už samo o sobě říká, jak to bylo všecko předem naplánované a domluvené mezi velmocemi. My viníme pořád jednu velmoc, která nás obsadila. Ale pozor, byli domluvení,“ tvrdí Gott.

Podle něj je důležité si to pořád připomínat. „Oni se domluvili a velvyslanec v Praze té druhé velmoci s tím souhlasil. Že prezident té druhé velmoci nebude v úřadě ten den, že toho 21. srpna bude na lovu. Všechno bylo předem domluvené, nic se nestane náhodou,“ uvedl s odkazem na Američany.

Ti podle něj měli jeden požadavek – nechat otevřené hranice. „Ať to má lidský průběh. Nechť odejde každý, kdo tady nechce být v tomto systému té normalizace,“ rozjel se Gott.

„Někdo odešel a vrátil se pak s vítěznými symboly „victory“ v devětaosmdesátém. A byl oslavován, že byl jako venku. Já jsem čekal větší oslavu tím, že jsem tady zůstal. Že jsem chtěl zůstat a zpívat pro ty, kterým jsem byl vděčný za to, že mě nastartovali a ukázali sympatie, pro ty, kteří mi pomohli v tom, že jsem dostal odvahu pokračovat, a udělali mě populárním zpěvákem. Ten neodchází, ten zůstává, protože ho budou potřebovat“ vysvětloval s tím, že něčeho takového se nedočkal. 

Loading...
Vstupte do diskuze (78)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

T. G. Masaryk byl před 100 lety podruhé zvolen prezidentem

26.05.2020 07:19 Zprávy z historie: Před 100 lety, 27. května 1920, byl T. G. Masaryk podruhé zvolen prezidentem…

Zprávy z Prahy: Smetanovo nábřeží se ve směru od Národního divadla…

23.05.2020 05:36 Pro motoristy je ode dneška uzavřen jeden jízdní směr na Smetanově nábřeží v centru Prahy. Na…

V poledne se rozezní v Česku zvony jako poděkování sestřičkám

12.05.2020 05:51 V poledne se zhruba na minutu rozezní v Česku kostelní zvony jako poděkování zdravotnímu personálu…

V Praze 10 hoří skládka plastů, míří tam i středočeští hasiči

10.05.2020 04:27 Hasiči v Praze Hostivaři likvidují požár skládky plastů v ulici Ke Kablu. Vyhlásili třetí stupeň…

Související:

Právě se děje

Další zprávy