Kam putuje zabavené padělané oblečení? ČOI udělala šlechetnou věc

Téměř 1700 kusů padělaného oblečení a bot předala dnes západočeská Česká obchodní inspekce (ČOI) sociálním a výchovným ústavům z Ústeckého a Středočeského kraje. Mikiny, bundy, teplákové soupravy, trička, kalhoty, boty a čepice budou nosit děti a mladí v Mašťově, Kostomlatech, Pšově a v Domově Krajánek v Jesenici.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

ČOI
doporučujeme

Pracovníci ústavů, kteří si dnes převzali zboží v pytlích, musí do tří měsíců odstranit z oblečení loga světoznámých firem jako Adidas a Jack Wolfskin. ČTK to řekl ředitel inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

Dalších 93 kusů převezme příští týden výchovný ústav v Buškovicích. V historii západočeské ČOI jde o jeden z největších darů.

"Děláme to jednou až dvakrát do roka, záleží na záchytech a navíc musí být ukončeno správní řízení," uvedl Řezáč. Padělaného zboží na tržnicích podle něj ubývá. Zatímco na přelomu tisíciletí odváželi celníci i kamiony, nyní jde maximálně o 1000 a 2000 kusů.

"První padělané oblečení od ČOI jsme přebírali před více než 12 lety. Byli jsme jedni z prvních v republice," uvedl Jiří Padrnos z chlapeckého výchovného ústavu Pšov u Podbořan se 48 dětmi od 15 do 18 let a staršími. Ústav rozdělí 460 kusů padělků, z 95 procent jde o textil. "Hodně to pomáhá, jsou to velké úspory. Dostaneme třeba 200 bund, které bychom museli kupovat jednu v průměru za pětistovku," řekl.

"První várku jsme dostali loni. Máme tam i malé dětičky, bereme hlavně menší věci. Ušetří nám to peníze a můžeme za to koupit třeba postel," uvedl Zdeněk Šimek, ředitel dětského domova v Mašťově u Kadaně, který převzal pro 33 dětí 500 kusů oblečení. Padělaná loga odpárají zaměstnanci ústavu včetně ředitele a jeho rodiny. Odejmuté značky z oblečení kontroluje pak přímo v ústavech komise ČOI. Ústavy z Plzeňského a Karlovarského kraje se zatím na plzeňské ČOI o padělané zboží nehlásí.

Podle Řezáče jde na charitu asi pět procent zabaveného zboží. Zbylé padělky, například nosiče DVD a CD, hodinky, elektronika, ale také hodně prošité oblečení, z něhož nelze odstranit loga, se drtí v Mýtě u Rokycan a v Sulkově u Plzně. Zbytky oděvů se pak pálí v teplárně. Začátkem října zničili inspektoři v drtičce firmy Recyklo v Sulkově přes 13.600 padělků hodinek, řetízků, obrazů, opasků, obuvi, nosičů a elektroniky, kabelek, peněženek, batohů a nožů, vše v hodnotě originálu 21,6 milionu Kč.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi si střílí z Babiše. Jeho twitter využívají jako svéráznou seznamku

20.10.2019 15:56 Desítky lidí začaly o víkendu využívat twitterový účet premiéra Andreje Babiše (ANO) jako svéráznou…

Paličatý beran zastavil vlak u Šternberka, nakonec potrkal majitele

18.10.2019 10:38 Paličatý beran na útěku zastavil u Šternberka na Olomoucku vlak. Zvíře stálo na kolejích a nechtělo…

Chcete se mít v důchodu dobře? Studie ukázala, kam se musíte odstěhovat

13.10.2019 22:10 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

Dusno kvůli Xaveru Veselému: Videa pro Hrad? Hrušínský i Wollner to…

09.10.2019 19:55 Internetová televize XTV, kde působí moderátor Luboš Xaver Veselý, uzavřela s Pražským hradem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama