Kam putuje zabavené padělané oblečení? ČOI udělala šlechetnou věc

Téměř 1700 kusů padělaného oblečení a bot předala dnes západočeská Česká obchodní inspekce (ČOI) sociálním a výchovným ústavům z Ústeckého a Středočeského kraje. Mikiny, bundy, teplákové soupravy, trička, kalhoty, boty a čepice budou nosit děti a mladí v Mašťově, Kostomlatech, Pšově a v Domově Krajánek v Jesenici.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

ČOI
doporučujeme

Pracovníci ústavů, kteří si dnes převzali zboží v pytlích, musí do tří měsíců odstranit z oblečení loga světoznámých firem jako Adidas a Jack Wolfskin. ČTK to řekl ředitel inspektorátu ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

Dalších 93 kusů převezme příští týden výchovný ústav v Buškovicích. V historii západočeské ČOI jde o jeden z největších darů.

"Děláme to jednou až dvakrát do roka, záleží na záchytech a navíc musí být ukončeno správní řízení," uvedl Řezáč. Padělaného zboží na tržnicích podle něj ubývá. Zatímco na přelomu tisíciletí odváželi celníci i kamiony, nyní jde maximálně o 1000 a 2000 kusů.

"První padělané oblečení od ČOI jsme přebírali před více než 12 lety. Byli jsme jedni z prvních v republice," uvedl Jiří Padrnos z chlapeckého výchovného ústavu Pšov u Podbořan se 48 dětmi od 15 do 18 let a staršími. Ústav rozdělí 460 kusů padělků, z 95 procent jde o textil. "Hodně to pomáhá, jsou to velké úspory. Dostaneme třeba 200 bund, které bychom museli kupovat jednu v průměru za pětistovku," řekl.

"První várku jsme dostali loni. Máme tam i malé dětičky, bereme hlavně menší věci. Ušetří nám to peníze a můžeme za to koupit třeba postel," uvedl Zdeněk Šimek, ředitel dětského domova v Mašťově u Kadaně, který převzal pro 33 dětí 500 kusů oblečení. Padělaná loga odpárají zaměstnanci ústavu včetně ředitele a jeho rodiny. Odejmuté značky z oblečení kontroluje pak přímo v ústavech komise ČOI. Ústavy z Plzeňského a Karlovarského kraje se zatím na plzeňské ČOI o padělané zboží nehlásí.

Podle Řezáče jde na charitu asi pět procent zabaveného zboží. Zbylé padělky, například nosiče DVD a CD, hodinky, elektronika, ale také hodně prošité oblečení, z něhož nelze odstranit loga, se drtí v Mýtě u Rokycan a v Sulkově u Plzně. Zbytky oděvů se pak pálí v teplárně. Začátkem října zničili inspektoři v drtičce firmy Recyklo v Sulkově přes 13.600 padělků hodinek, řetízků, obrazů, opasků, obuvi, nosičů a elektroniky, kabelek, peněženek, batohů a nožů, vše v hodnotě originálu 21,6 milionu Kč.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetina Čechů je s EU nespokojena. Většina lidí v něm vidí výhody

23.04.2019 19:13 Přibližně třetina lidí v České republice zastává názor, že členství v Evropské unii má více nevýhod…

Většina Čechů je spokojených, naštvaných jen desetina, uvedl průzkum

18.04.2019 17:40 Více než dvě třetiny lidí v Česku jsou spokojené se svým životem, naopak nespokojená je necelá…

Počasí na Velikonoce? Sluníčko a teploty přes dvacet stupňů

18.04.2019 12:42 Velikonoce klepou na dveře a předpověď počasí ukazuje, že budou stát za to. Česko zasáhnou horké…

Zpěvák Hejma promluvil o uprchlících a brexitu. Pak vytáhnul Československo

17.04.2019 11:07 Aktualizováno Zpěvák Ondřej Hejma komentoval zásadní politický problém Velké Británie. Přirovnal ho k rozpadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama