Češi se poprvé připojili k celosvětové iniciativě Červená středa, centrem Prahy prošel průvod

Průvod několika desítek lidí kolem červeně nasvícených kostelů a synagogy v centru Prahy připomněl dnes vpodvečer věřící pronásledované pro své náboženské přesvědčení. Češi se poprvé připojili k celosvětové iniciativě Červená středa. Vizuálním symbolem akce je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Kardinál Dominik Duka
doporučujeme

Věřící se sešli v pražském Karolinu na křesťansko-židovské modlitbě, kterou vedl kardinál Dominik Duka, předseda Ekumenické rady církví Daniel Ženatý a rabín Ron Hoffberg. Poté s červenými svíčkami obešli kostel sv. Havla, staroměstský kostel sv. Mikuláše a Staronovou synagogu. "Duchovně se tak propojíme s křesťany a pronásledovanými v celém světě," zahájil průvod biskup Václav Malý.

Průvod se u každé z církevních budov zastavil a lidé se pomodlili. Připomněli si například pronásledování křesťanů v Sýrii nebo tisíciletou převážně tragickou historii Židů v Praze. Před Staronovou synagogu na závěr položili červené lampičky a svíčky.

Podle údajů katolické charitativní organizace Církev v nouzi (Aid to the Church in Need), které na svém webu zveřejnila Česká biskupská konference, žije 61 procent lidí v zemích, které nerespektují náboženskou svobodu. Ve 38 státech pak organizace zjistila vážná porušení základního práva na svobodu vyznání. Náboženské menšiny jsou v těchto zemích kvůli svému přesvědčení vážně diskriminovány či dokonce otevřeně pronásledovány. Toto pronásledování může končit i smrtí.

Loading...
Vstupte do diskuze (33)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce jsou za rohem, na co si dát pozor při nakupování dárků?

07.12.2019 12:00 Vánoce jsou odjakživa spojeny s dárky. Nákupní centra jsou plné lidí, kteří nakupují množství…

Brněnská hvězdárna dnes přivítala čtyřmiliontého návštěvníka. Druháček…

03.12.2019 18:31 Brněnskou hvězdárnu a planetárium navštívilo za posledních šedesát let čtyři miliony lidí. Vedení…

Alternativa České pošty? Zásilkovna spustila před Vánoci novou službu

30.11.2019 22:39 Aktualizováno Česká společnost Zásilkovna letos představila službu Mezi námi, která usnadňuje zasílání balíků…

Konec stravenek v Česku? Desítky tisíc lidí přešly na nový způsob využití

29.11.2019 15:28 Stravenky zaměstnanci využívají při placení za oběd, ale často je dostávají jako součást svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama