Důchodci se měli lépe před 50 lety, myslí si Češi. Jaká je skutečnost?

Více než polovina Čechů se domnívá, že současní důchodci se mají stejně nebo dokonce hůře než penzisté před padesáti lety. Vyplývá to z průzkumu ČSOB.

Přidejte svůj názor 53 komentářů

Čeští důchodci do budoucnosti s optimismem nehledí

Ve skutečnosti se jim však žije lépe a jejich kupní síla roste, trvdí analytik ČSOB Petr Dufek. "I když se to třeba někomu nezdá, kupní síla penzistů v Česku dlouhodobě narůstá. Stačí se podívat na jejich situaci před padesáti, třiceti i deseti lety. Ať už důchody přepočítáme na jednotlivé potraviny nebo další spotřební zboží," uvedl Dufek. Jedna jistota ovšem podle něj penzistům dlouhodobě zůstává, a sice že bez dostatečných úspor se jejich finanční situace po odchodu do důchodu výrazně propadá.

Naopak dobrou představu mají lidé o průměrném důchodu. Dvě třetiny respondentů ji určily ve správné výši 10.000 až 13.000 korun, a také o věku odchodu do důchodu (62 až 68 let). Stejně tak dokázali dobře odhadnout průměrný věk dožití mužů (76 let) a žen (82 let).

"Mužům ve svých odhadech ubrali jeden rok, ženám dva. Přesto ale nedokázali správně určit dobu, kterou průměrný Čech stráví v důchodu," poukázal Dufek na to, že pouze pět procent dotazovaných určilo správnou dobu strávenou v důchodu na rozmezí 21 až 25 let. Více než 70 procent lidí je přesvědčeno, že v penzi nebude více než 15 let.

"Dá se říci, že se lidé na důchod a možnosti přípravy na něj dívají skepticky a žijí v zajetí zažitých klišé a dílčích informací," shrnula ředitelka společnosti Marie Zemanová. Z oslovených respondentů nedokázal nikdo správně zodpovědět všechny otázky vstupující do tzv. Indexu znalostí o životě v důchodu. Nejlepší dosažený výsledek byl 83 procent, průměr celé české populace je 41,5 procenta.

Vstupte do diskuze (53)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Miloš Zeman se utkal s Harry Potterem. Nepomohl mu Ovčáčkův štít…

09.12.2018 19:29 Na internetu se dnes objevilo video, které nenechá jedno oko suché. Reklamní režisér, scénárista,…

Policie zatkla v Praze hledaného synovce arménského exprezidenta

09.12.2018 13:42 Aktualizováno Česká policie zadržela v Praze policejně hledaného synovce bývalého arménského prezidenta a…

Náhrada ústavní péče? Praha bude hledat nové alternativy

09.12.2018 12:15 Praha by se měla zaměřit na vytvoření takové kombinace sociálních služeb, která by omezila nutnost…

Češi lidská práva nepovažují za extrémně důležitou věc

09.12.2018 11:37 Česká společnost nepovažuje lidská práva dostatečně za důležitou záležitost. Panuje spíš názor, že…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama