Důchodci se měli lépe před 50 lety, myslí si Češi. Jaká je skutečnost?

Více než polovina Čechů se domnívá, že současní důchodci se mají stejně nebo dokonce hůře než penzisté před padesáti lety. Vyplývá to z průzkumu ČSOB.

Přidejte svůj názor 61 komentářů

Čeští důchodci do budoucnosti s optimismem nehledí

Ve skutečnosti se jim však žije lépe a jejich kupní síla roste, trvdí analytik ČSOB Petr Dufek. "I když se to třeba někomu nezdá, kupní síla penzistů v Česku dlouhodobě narůstá. Stačí se podívat na jejich situaci před padesáti, třiceti i deseti lety. Ať už důchody přepočítáme na jednotlivé potraviny nebo další spotřební zboží," uvedl Dufek. Jedna jistota ovšem podle něj penzistům dlouhodobě zůstává, a sice že bez dostatečných úspor se jejich finanční situace po odchodu do důchodu výrazně propadá.

Naopak dobrou představu mají lidé o průměrném důchodu. Dvě třetiny respondentů ji určily ve správné výši 10.000 až 13.000 korun, a také o věku odchodu do důchodu (62 až 68 let). Stejně tak dokázali dobře odhadnout průměrný věk dožití mužů (76 let) a žen (82 let).

"Mužům ve svých odhadech ubrali jeden rok, ženám dva. Přesto ale nedokázali správně určit dobu, kterou průměrný Čech stráví v důchodu," poukázal Dufek na to, že pouze pět procent dotazovaných určilo správnou dobu strávenou v důchodu na rozmezí 21 až 25 let. Více než 70 procent lidí je přesvědčeno, že v penzi nebude více než 15 let.

"Dá se říci, že se lidé na důchod a možnosti přípravy na něj dívají skepticky a žijí v zajetí zažitých klišé a dílčích informací," shrnula ředitelka společnosti Marie Zemanová. Z oslovených respondentů nedokázal nikdo správně zodpovědět všechny otázky vstupující do tzv. Indexu znalostí o životě v důchodu. Nejlepší dosažený výsledek byl 83 procent, průměr celé české populace je 41,5 procenta.

Vstupte do diskuze (61)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rudý Babiš? Šéf modrého ANO změnil barvu, posvítili si na něj

15.02.2019 16:35 Symbolem hnutí ANO je modrá barva, premiér Andrej Babiš ale teď oplývá komunistickou rudou. Kdyby…

Za hromadné vraždy poprava. Může být v Česku obnoven trest smrti?

13.02.2019 20:08 Aktualizováno Ačkoliv je často kritizován, dodnes je trest smrti možné uložit ve více než 50 zemích světa. I…

Kraus důrazně promluvil: To je cesta do pekel. Je to jako za komunismu

08.02.2019 21:58 Aktualizováno Celý svět se dnes snaží být přehnaně korektní, myslí si moderátor a bavič Jan Kraus. V úvodu své…

O List Jaromíra Soukupa není zájem? Místo podpisů k registraci sklízí…

08.02.2019 12:28 Jaromír Soukup sice oznámil, že založil politické hnuté List Jaromíra Soukupa, aby ale mohl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama