Stovky lidí dnes na náměstí Václava Havla uctily památku exprezidenta

Z náměstí Václava Havla v centru Prahy vyšlo dnes krátce po 18:00 zhruba 200 lidí na pochod s názvem Srdce na Hrad 2018. Akce se koná v den sedmého výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla a má připomenout jeho odkaz. Účastníci nesou velké molitanové srdce pokryté růžovou látkou, chtějí s ním dojít k pomníku Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, kde také zazní proslovy a česká hymna.

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Sešli jsme se tu, abychom uctili památku našeho bývalého prezidenta Václava Havla způsobem, který jsme vymysleli před čtyřmi lety. Odneseme srdce, které symbolizuje vše dobré, co našemu národu předal, na Hrad, kde podle nás teď to srdce chybí," řekl ČTK organizátor Jiří Bareš.

Lidé s sebou mají i další menší srdce, Havlovy fotografie, ale také české či tibetské vlajky. Doprovází je několik policistů. Cestou zpívají státní hymnu. Mnozí si vyhrnuli nohavice na památku proslulého Havlova módního prohřešku při první prezidentské inauguraci.

Havel zemřel 18. prosince 2011 na chalupě na Hrádečku. Letos by se dožil 82 let. Dramatik a někdejší disident patřil mezi klíčové aktéry zániku komunistického režimu v roce 1989. Byl devátým a zároveň posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení prvním českým prezidentem.

Lidé si Havla dnes připomínali také například na pražském Jungmannově náměstí, kde ze zapálených svíček vytvořili srdce a předčítali úryvky z jeho literárních děl. Vystoupila také řada osobností, mimo jiné kněz Tomáš Halík. V 18:00 se za Havla uskutečnila mše v kostele Panny Marie Sněžné.

Z Havlových děl se dnes večer čte také v divadle Alfred ve dvoře v Praze 7 nebo u lavičky Václava Havla v Hradci Králové. Lidé mohou také zapalovat svíčky u jeho chalupy na Hrádečku.

Loading...
Vstupte do diskuze (76)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstrace na Letné se účastnilo 283 tisíc lidí, T-Mobile zpřesnil odhad

24.06.2019 11:24 Nedělní demonstrace na pražské Letné se účastnilo 283.000 lidí. Uvedl to dnes operátor T-Mobile,…

Češi ve velkém skupují zmrzliny. Letí i podivné příchutě

23.06.2019 10:48 Prodej balených zmrzlin ovlivňuje trend zdravého životního stylu a nárůst poptávky po dražších…

Psa má doma téměř polovina Čechů. Ročně za něj utratí tisíce

23.06.2019 09:34 Nejoblíbenějším domácím mazlíčkem v Česku je pes, ve své domácnosti ho má 40 procent Čechů. Ti za…

Dnes v 17:54 začne astronomické léto, den bude nejdelší v roce

21.06.2019 04:43 Tři týdny po začátku klimatologického léta dnes začíná léto astronomické. Slunce v 17:54 vstoupí do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama