Stovky lidí dnes na náměstí Václava Havla uctily památku exprezidenta

Z náměstí Václava Havla v centru Prahy vyšlo dnes krátce po 18:00 zhruba 200 lidí na pochod s názvem Srdce na Hrad 2018. Akce se koná v den sedmého výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla a má připomenout jeho odkaz. Účastníci nesou velké molitanové srdce pokryté růžovou látkou, chtějí s ním dojít k pomníku Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí, kde také zazní proslovy a česká hymna.

Přidejte svůj názor 76 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Sešli jsme se tu, abychom uctili památku našeho bývalého prezidenta Václava Havla způsobem, který jsme vymysleli před čtyřmi lety. Odneseme srdce, které symbolizuje vše dobré, co našemu národu předal, na Hrad, kde podle nás teď to srdce chybí," řekl ČTK organizátor Jiří Bareš.

Lidé s sebou mají i další menší srdce, Havlovy fotografie, ale také české či tibetské vlajky. Doprovází je několik policistů. Cestou zpívají státní hymnu. Mnozí si vyhrnuli nohavice na památku proslulého Havlova módního prohřešku při první prezidentské inauguraci.

Havel zemřel 18. prosince 2011 na chalupě na Hrádečku. Letos by se dožil 82 let. Dramatik a někdejší disident patřil mezi klíčové aktéry zániku komunistického režimu v roce 1989. Byl devátým a zároveň posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení prvním českým prezidentem.

Lidé si Havla dnes připomínali také například na pražském Jungmannově náměstí, kde ze zapálených svíček vytvořili srdce a předčítali úryvky z jeho literárních děl. Vystoupila také řada osobností, mimo jiné kněz Tomáš Halík. V 18:00 se za Havla uskutečnila mše v kostele Panny Marie Sněžné.

Z Havlových děl se dnes večer čte také v divadle Alfred ve dvoře v Praze 7 nebo u lavičky Václava Havla v Hradci Králové. Lidé mohou také zapalovat svíčky u jeho chalupy na Hrádečku.

Loading...
Vstupte do diskuze (76)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se budeme stravovat v roce 2020? Restaurace zásadně mění menu

15.01.2020 21:59 Aktualizováno Rok 2020 přinese nové trendy i v oblasti jídla a pití. Jaká nová jídla najdeme v našich…

Ignis Brunensis 2020: Ohnivá hudba připomene výročí Beethovena a Broma

15.01.2020 13:14 Už po třiadvacáté se mezinárodní soutěž uměleckých ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS rozzáří nad Českou…

Pražské metro vozilo lidi bez kalhot

14.01.2020 12:19 V neděli se konala akce 'The No Pants Subway Ride' (Jízda metrem bez kalhot), které se v pražském…

Trochu jiný hotel. V Anybody si můžete zahrát i ve filmu

12.01.2020 15:05 Nejkouzelnějším místem na ubytování se v České republice stal brněnský hotel Anybody. Nabízí deset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama