Konec ohňostrojů v Čechách? Tisíce lidí je chtějí omezit, Praha se nebrání alternativám

Občanské sdružení Donaba požaduje v petici regulaci zábavní pyrotechniky. Její autoři mimo jiné navrhují, aby silvestrovské a novoroční ohňostroje byly zcela v kompetenci měst a obcí. Hlavní město Praha však zvažuje, že v příštím roce ohňostroj jako takový neuspořádá. Nahradit by jej mohly drony či světelná show.

Ohňostroj v novém roce 2019.

„Jakožto občané ČR Vás žádáme o regulaci používání zábavné pyrotechniky, zejména na Silvestra. Ano, většinou jde jen o jeden den v roce, ale i tak má na svědomí množství ztracených, zraněných či mrtvých zvířat, poraněných lidí a poškozeného majetku, nemluvě o znečištění vzduchu,“ píše se v úvodu petice, pod kterou se za čtyři dny podepsalo přes 10 tisíc občanů.

Představitelé občanského sdružení argumentují i zvýšenými koncentracemi mikroprachu, který obsahuje toxické látky a těžké kovy. „Znečištění vzduchu se za jediný večer vyrovná množství zplodin vyprodukovaných auty během dvouměsíčního provozu dálnice D1,“ tvrdí autoři petice.

Petice navrhuje zavedení některých opatření. Pyrotechnická produkce by mohla být časově omezena na interval mezi 23:30 a 0:30 nebo svěřena pouze do rukou odborníků v rámci ohňostrojů organizovaných městy a dalšími organizacemi. „Beztak bývají díky své profesionalitě krásnější,“ hodnotí petenti.

V Bratislavě a vybraných německých městech je použití zábavné pyrotechniky zcela zakázané, autoři petice však o podobný celoplošný zákaz nestojí. Vylučuje ho i nový pražský primátor Zdeněk Hřib. „Nedokážu si představit regulaci takového rozsahu, zejména její praktickou aplikaci. Dokážu si to možná představit na vybraných místech, ale určitě ne plošně,“ řekl v rozhlasovém rozhovoru.

Pražský novoroční ohňostroj přišel magistrát na 1,7 milionu korun. Hřib označil částku za zbytečně vysokou, na změnu objednávky ale nebyl po říjnových komunálních volbách dostatek času.

„Letošní novoroční ohňostroj připravovalo minulé vedení. Příští bude v naší režii. Zvažujeme tichý ohňostroj nebo ještě větší změnu: dronovou či jinou světelnou show bez hluku a ekologicky,“ napsal včera na svém Twitteru úřadující pražský primátor. K nastíněným variantám novoročních oslav sáhla v posledních letech řada světových metropolí, vedení hlavního města je chce následovat.

Petice je však podle Zdeňka Hřiba vágní a neobsahuje žádný konkrétní požadavek. Jeho slova potvrzuje její závěrečná věta: „Žádáme Vás, milí zákonodárci, zamyslete se nad tímto tématem, aby si každoroční oslavy mohli užít opravdu všichni.“ Uvidíme za dvanáct měsíců.

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama