Taxíkem z Letiště Václava Havla do ulice Pawla Adamowicze? Proč ne, řekli si Pražané

Václav Havel a Jan Šabach. To jsou jen dvě jména bývalých významných osobností, které během posledních let získaly v Praze své místo. Nynější vládnoucí koalice chce v tomto trendu pokračovat, na přejmenování jedné z ulic hlavního města už se pracuje.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Pawel Adamowicz (starosta Gdaňsku)
doporučujeme

V lecčems připomíná Praha, především její starodávné centrum, skanzen. Platí však, že kdo hledá známky nějakého vývoje kupředu, najde si je vždycky. Jedním z takových indikátorů jsou i změny názvů veřejných prostranství, ulic či dokonce budov.

Od loňského roku nese jméno spisovatele Petra Šabacha, mimo jiné autora knihy, které se stala předlohou k populárnímu filmu Pelíšky, dříve bezejmenné náměstíčko v pražských Dejvicích. Kvůli tamní umělecké instalaci se mu dlouhá léta říkalo U koní, nyní se už několik měsíců jmenuje Šabachův park.

S přejmenováváním hodlá pokračovat i nová pražská vládnoucí garnitura, která hodlá uctít památku gdaňského starosty Pawla Adamowicze, který v tomto týdnu podlehl vážným zraněním, která utrpěl při útoku na charitativní akci v polském přístavním městě. Na Twitteru to potvrdil současný primátor Zdeněk Hřib z Pirátské strany.

Důvodem jsou nejenom vřelé vztahy mezi oběma sousedními zeměmi, ale především několik let stará iniciativa samotného Adamowicze. Ten byl starostou Gdaňsku nepřetržitě po dobu 21 let. V roce 2011 tam otevřel třídu Václava Havla, šlo o projev úcty k osobě bývalého českého prezidenta, který toho roku zemřel.

„Navrhl jsem, aby měla také Praha ulici, která ponese jméno zavražděného Pawla Adamowicze na jeho počest,“ vzkázal primátor Hřib ve čtvrtek na svém twitterovém profilu. O kterou z dnešních ulic půjde, však zatím není jasné. Magistrátní místopisná komise má během následujících míst vytipovat vhodná místa.

S již zmiňovanou osobou někdejšího prezidenta Václava Havla souvisela asi nejvýraznější změna tohoto rázu během posledních let. Od října 2012 totiž nese jeho jméno bývalé ruzyňské letiště, které je branou do naší země pro zahraniční turisty.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstrace na Letné se účastnilo 283 tisíc lidí, T-Mobile zpřesnil odhad

24.06.2019 11:24 Nedělní demonstrace na pražské Letné se účastnilo 283.000 lidí. Uvedl to dnes operátor T-Mobile,…

Češi ve velkém skupují zmrzliny. Letí i podivné příchutě

23.06.2019 10:48 Prodej balených zmrzlin ovlivňuje trend zdravého životního stylu a nárůst poptávky po dražších…

Psa má doma téměř polovina Čechů. Ročně za něj utratí tisíce

23.06.2019 09:34 Nejoblíbenějším domácím mazlíčkem v Česku je pes, ve své domácnosti ho má 40 procent Čechů. Ti za…

Dnes v 17:54 začne astronomické léto, den bude nejdelší v roce

21.06.2019 04:43 Tři týdny po začátku klimatologického léta dnes začíná léto astronomické. Slunce v 17:54 vstoupí do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama