Ani tuhý mráz zvědavce neodradil. V brněnském planetáriu sledovali zatmění Měsíce lidé všeho věku + FOTO

REPORTÁŽ - Několik desítek lidí zavítalo v pondělí brzy ráno na brněnskou hvězdárnu, aby zde sledovaly úplné zatmění Měsíce. Postup zatmění a načervenalé zbarvení Měsíce v době fáze úplného zatmění bylo viditelné pouhýma očima, k dispozici tu ale samozřejmě bylo i několik dalekohledů, o které byl obrovský zájem.

Přidejte svůj názor

Pozorování zatmění Měsíce v brněnském planetáriu (21. ledna 2019)
doporučujeme

Dveře brněnského planetária se netradičně otevřely už v 4:30. Velký zájem lidí zaměstnance planetária příjemně překvapil. I když to v první chvíli vypadalo, že pozorovatelů bude méně než přítomných odborníků, počty se postupně výrazně měnily – a to navzdory tomu, že teploměr ukazoval mínus osm stupňů.

Jeden z pracovníků planetária, který obsluhoval dalekohled a který vysvětloval zájemcům, na co se vlastně dívají, dokonce žertoval, že se vsázeli, kolik lidí vlastně přijde. Jeden z jeho kolegů tvrdil, že nikdo, další očekával maximálně 20 osob. Ve skutečnosti jich ale přišlo několikanásobně více. Řada z nich si ale pospala a tak se na Kraví horu, kde se hvězdárna nachází, vydala až později.

Kvůli pozorování Měsíce přijeli lidé nejen z Brna, ale i z okolních vesnic. Někteří z nich serveru EuroZprávy.cz přiznali, že vstávali už v půl třetí a že nervozitou ani nemohli dospat. Na planetárium zamířili zvědavci všech věkových kategorií, převahu ale měly spíše mladší ročníky. Mezi diváky nebeské show byly třeba i dvě holčičky, které po skončení akce musely do školy a do školky.

Kvůli mrazivému počasí na pozorovatelně se lidé chodili ohřívat dovnitř. Ti nejzmrzlejší se pokoušeli ohřát u teplých nápojů z automatu. Díky dobrému počasí mohli zaměstnanci planetária a jeden z dalekohledů umístit kameru, která Měsíc a jeho zatmění sledovat. Obraz nebyl přenášen jen dovnitř na televizory v hale hvězdárny, ale i na YouTube, takže se mohli pokochat i ti, kteří si zatmění užívali z tepla domova.

„Já jsem rád, že jsem přišel, i když to ranní vstávání pro mě bylo hrozné. Byl to jedinečný zážitek, který se nebude jen tak opakovat. Ale přiznám se, že necítím prsty u nohou. Mám zimní boty, ale asi to chtělo i pořádně teplé ponožky - to jsem asi trochu podcenil. Přece jen jsme stáli víc než dvě hodiny venku na mraze,“ řekl nám pan Pavel, který si kvůli pozorování Měsíce vzal dokonce dovolenou. „Měl jsem obavy, že bych pak v práci usnul,“ dodal s úsměvem.

Na rozdíl od zatmění Slunce, které trvá několik minut, byl dnes Měsíc skryt zhruba hodinu. Čas tak byl nejen na pozorování, ale také na focení. Ti nejšikovnější dokázali Měsíc, který se zbarvil do ruda, vyfotit přes dalekohled dokonce i mobilem. Mnozí si pak své výsledky porovnávali a ihned je zveřejňovali na sociálních sítích.

I kvůli tomu se ale u dalekohledů tvořily několikaminutové fronty. Měsíc a následné zatmění však by pozorovatelné i bez nich. Navíc dnes bylo možné pozorovat také východ Venuše a Jupiteru. Také tato tělesa bylo možné pozorovat pouhým okem. „Pokud budeme mít štěstí, mohli bychom vidět i Saturn," vysvětloval divákům jeden z odborníků u planetária. 

Měsíc se začal ponořovat do zemského stínu krátce po 04:30, kdy nad jihovýchodem zároveň vycházela jasná dvojice planet Venuše a Jupiteru. Úplné zatmění začalo v 05:41, vrcholilo zhruba o půlhodinu později. Zemský stín Měsíc opustil krátce před 08:00, chvíli poté zapadl. 

Příští částečné zatmění, při kterém zemský stín překryje zhruba dvě třetiny měsíčního kotouče, bude z Česka pozorovatelné letos v létě, v noci na 17. července. Na úplné zatmění bude nutné si počkat do 7. září 2025.

Server EuroZprávy.cz je partnerem Hvězdárny a planetária Brno.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetina Čechů je s EU nespokojena. Většina lidí v něm vidí výhody

23.04.2019 19:13 Přibližně třetina lidí v České republice zastává názor, že členství v Evropské unii má více nevýhod…

loading...

Většina Čechů je spokojených, naštvaných jen desetina, uvedl průzkum

18.04.2019 17:40 Více než dvě třetiny lidí v Česku jsou spokojené se svým životem, naopak nespokojená je necelá…

Počasí na Velikonoce? Sluníčko a teploty přes dvacet stupňů

18.04.2019 12:42 Velikonoce klepou na dveře a předpověď počasí ukazuje, že budou stát za to. Česko zasáhnou horké…

Zpěvák Hejma promluvil o uprchlících a brexitu. Pak vytáhnul Československo

17.04.2019 11:07 Aktualizováno Zpěvák Ondřej Hejma komentoval zásadní politický problém Velké Británie. Přirovnal ho k rozpadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama