Jan Kraus důrazně varuje: Tohle může způsobit katastrofu. A děje se to i u nás

Moderátor a bavič Jan Kraus ve své show promluvil o tom, jak se šíří dezinformace a co vše mohou napáchat. Připomněl konkrétní zkušenosti ze zahraničí, ale i jednu pikantní historku z Česka.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Kraus, Jan
doporučujeme

Jan Kraus na začátku připomněl, že komunikační platforma WhatsApp v rámci boje proti dezinformacím a fámám nově umožňuje přeposlat jednu zprávu maximálně pěti lidem.

„Protože už to způsobilo první katastrofy. V Indii to vyvolalo krvavé útoky, protože tam někdo sdílel montáž, kde použil záběry z filmů a vydával to za autentické události. A lidi se potom napadli. V Brazílii to možná ovlivnilo volby. A já nevím kde to způsobilo dokonce znovuobjevení žluté chřipky, protože tam bylo plno zpráv o tom, že očkování proti ní má vedlejší důsledky, které jsou nebezpečnější než ta chřipka,“ vypočítával problémy s hoaxy moderátor.

Něco podobného se podle něj děje i u nás. „I u nás jsou odpůrci očkování. Jak jsem se dočetl zvedají černý kašel, záškrt a ty tradiční choroby u dětí, což je nebezpečné. Takže tahle rozvinutá komunikační technologie nás obklopuje,“ myslí si Kraus.

Za vrchol ale podle svých slov považuje historku, kterou mu vyprávěla jedna jeho kolegyně-herečka. „Ta se odpoledne pohybovala po svém bytě a slyšela divné bzučení, tak si myslela, že soused něco dělá, protože to mělo zvuk jako vrtačka, ale takový divný. A tak poslouchala přes zeď, ale odtud to nešlo,“ vyprávěl.

„Tak hledala, odkud to jde. Ona bydlí asi v pátém patře a má tam takovou terasu nebo balkon. Tak tam přišla a tam byl dron a filmoval ji. Já jsem se jí jenom zeptal, jestli na tom dronu byl nápis nebo značka nějakých novin nebo časopisu, který ji filmuje. To zatím ne. Takže si myslím, že perspektivě já zůstanu doma a ještě pod peřinou,“ dodal Kraus.

Loading...
Vstupte do diskuze (44)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetina Čechů je s EU nespokojena. Většina lidí v něm vidí výhody

23.04.2019 19:13 Přibližně třetina lidí v České republice zastává názor, že členství v Evropské unii má více nevýhod…

loading...

Většina Čechů je spokojených, naštvaných jen desetina, uvedl průzkum

18.04.2019 17:40 Více než dvě třetiny lidí v Česku jsou spokojené se svým životem, naopak nespokojená je necelá…

Počasí na Velikonoce? Sluníčko a teploty přes dvacet stupňů

18.04.2019 12:42 Velikonoce klepou na dveře a předpověď počasí ukazuje, že budou stát za to. Česko zasáhnou horké…

Zpěvák Hejma promluvil o uprchlících a brexitu. Pak vytáhnul Československo

17.04.2019 11:07 Aktualizováno Zpěvák Ondřej Hejma komentoval zásadní politický problém Velké Británie. Přirovnal ho k rozpadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama