Jan Hrušínský promluvil o "hlupáctví" v Česku: Kdo bude šířit zbytečné pravdy, bude zastřelen!

Herec a divadelní ředitel Jan Hrušínský se dlouhodobě nejatí tím, že jej znepokojuje politická situace v České republice i nálady v české společnosti: Na sociálních sítích

Přidejte svůj názor 238 komentářů

Jan Hrušínský v Divadle Na Jezerce (foto: Ivan Kahun)

Jan Hrušínský na svém facebooku zveřejnil text, který nazval „O hlupáctví“. „Mám rád Gilberta Chestertona. Zvláště jeho popis počátku dvacátého století. Podle něj tehdy bylo na světě tolik moudrých lidí, že by jablko mezi nimi nepropadlo. O hlupáky byla taková nouze a byli tak vzácní, že jak nějakého spatřili, hned se za ním táhla celá ulice. Vážili si ho jako oka v hlavě a hned mu přidělili nějakou významnou státní funkci.,“ uvedl herec a principál Divadla Na Jezerce.

Tento stav podle něj přetrvá i v jedenadvacátém století, o čemž se jistě Chestertonovi ani nesnilo. „Lidská hloupost je nekonečná. Nezná hranic a dovede se usídlit nejen ve významné státní funkci, ale i za okýnkem obyčejného úřadu, na poště, ve vrátnici stejně jako v kanceláři u ředitele, v redakci novin, na policejní stanici, na úřadu vlády nebo v kancelářích samotného Hradu,“ postěžoval si Hrušínský.

Hloupost podle něj zbožňuje také anonymní diskuse na sociálních sítích,. „Miluje politické prostředí, kde se pyšně předvádí u řečnických pultů a touží nařizovat, zakazovat a trestat všechno, co se jí vymyká. Ráda se projíždí veřejnými dopravními prostředky, miluje metro, autobusy či tramvaje, zbožňuje davy, ve kterých radostně přeskakuje z hlavy na hlavu a občas se z obyčejné hlouposti promění ve zlý a nebezpečný fanatismus. Nacismus. Komunismus. Fašismus. Socialismus,“ zamýšlí se herec.

Podle jeho mínění má tisíce podob a převleků. „Nikým nezvána, vniká do mozku - nejčastěji přestrojena za ješitnou představu o vlastní velikosti. Zatemňuje s rozkoší vše, co mělo být původně bystrým a fungujícím intelektem a z velikánů, kteří ji u sebe přechovávají, činí maličké, ubohé tajtrdlíky. Počkej, miláčku, dostala jsem nápad!“ píše ve svém komentáři herec.

Navíc ho doslova vyděsil návrh poslance ODS Václava Klause mladšího, který podpořilo více než 30 poslanců napříč politickým spektrem. „Kdo smaže jakýkoliv příspěvek na facebooku, půjde na tři roky do vězení! Bože, to je krása! Ano, Čapek měl jít na tři roky sedět, když mazal ze svého plotu šibenice, co mu tam malovali čeští náckové. Omezil tím jejich právo vyjádřit svobodně, co si o něm myslí! Prý demokrat!´“ diví se Hrušínský.

Poukazuje na to, že právě takto se šíří dezinformace. „Naše právo na fake news je taky svaté! Kdo bude šířit zbytečné pravdy, bude zastřelen! Ach, Bože! K čertu s pravdou a láskou! Hlupáctví je tak nádherné a chybí tak málo, aby už konečně zvítězilo nad rozumem a moudrostí. A na věčné časy! Lidi, prosím vás, nemáte pocit, že tohle už tady bylo?“ ptá se na závěr své úvahy herec.

Vstupte do diskuze (238)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rudý Babiš? Šéf modrého ANO změnil barvu, posvítili si na něj

15.02.2019 16:35 Symbolem hnutí ANO je modrá barva, premiér Andrej Babiš ale teď oplývá komunistickou rudou. Kdyby…

Za hromadné vraždy poprava. Může být v Česku obnoven trest smrti?

13.02.2019 20:08 Aktualizováno Ačkoliv je často kritizován, dodnes je trest smrti možné uložit ve více než 50 zemích světa. I…

Kraus důrazně promluvil: To je cesta do pekel. Je to jako za komunismu

08.02.2019 21:58 Aktualizováno Celý svět se dnes snaží být přehnaně korektní, myslí si moderátor a bavič Jan Kraus. V úvodu své…

O List Jaromíra Soukupa není zájem? Místo podpisů k registraci sklízí…

08.02.2019 12:28 Jaromír Soukup sice oznámil, že založil politické hnuté List Jaromíra Soukupa, aby ale mohl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama