Za hromadné vraždy poprava. Může být v Česku obnoven trest smrti?

Ačkoliv je často kritizován, dodnes je trest smrti možné uložit ve více než 50 zemích světa. I Československo s ním má bohaté zkušenosti, nakonec byl ale zrušen. Mohl by v budoucnu být jeho návrat reálný?

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Věznice

2. února 1989 byl vykonán poslední trest smrti na českém území. V pankrácké věznici popravili Vladimíra Lulka z Předměřic nad Labem. Je jedním z více než 1200 lidí, kteří byli na našem území popraveni.

Jak by se na tento trest dívali Češi dnes? Vycházet můžeme pouze z dva roky starého průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který ukázal, že 38 procent lidí je proti zavedení poprav v naší zemi.

Překvapivě ale většina Čechů ale trest smrti podporuje. Ve zmiňovaném výzkumu pro něj hlasovala více než polovina lidí. Nejvyšší trest by se však hypoteticky týkal jen těch nejzávažnějších případů, jako jsou hromadné vraždy či brutální znásilnění.

Jak se navíc ukazuje, i ti nejhorlivější zastánci poprav povětšinou nesouhlasí s trestem smrti za nenásilné trestné činy, přesto i takové jsou ve světě trestány tímto způsobem.

Například v Číně dochází k popravám za narušení sociální stability i za hospodářské trestné činy. V Íránu se trestá smrtí projevování sexuální orientace a ve Vietnamu za politickou aktivitu. 

Zavedení trestu smrti ale není v Česku příliš reálné. Jak už dříve zmínil Nejvyšší soud, nad jeho obnovením nikdo neuvažuje. Navíc by mohl být uplatněn pouze v několika málo případech, které by navíc musely být bez nejmenších pochyb prokázány.

V tuto chvíli a pravděpodobně i v následujících letech či desítkách let tak zůstane tím nejtěžším trestem doživotní odnětí svobody.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rudý Babiš? Šéf modrého ANO změnil barvu, posvítili si na něj

15.02.2019 16:35 Symbolem hnutí ANO je modrá barva, premiér Andrej Babiš ale teď oplývá komunistickou rudou. Kdyby…

Kraus důrazně promluvil: To je cesta do pekel. Je to jako za komunismu

08.02.2019 21:58 Aktualizováno Celý svět se dnes snaží být přehnaně korektní, myslí si moderátor a bavič Jan Kraus. V úvodu své…

O List Jaromíra Soukupa není zájem? Místo podpisů k registraci sklízí…

08.02.2019 12:28 Jaromír Soukup sice oznámil, že založil politické hnuté List Jaromíra Soukupa, aby ale mohl…

Česko šílí z Queenů: Film Bohemian Rhapsody se stal nejvýdělečnějším…

04.02.2019 16:07 Film Bohemian Rhapsody za 14 týdnů promítání v České republice vydělal 222,6 milionu korun, čímž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama