Za hromadné vraždy poprava. Může být v Česku obnoven trest smrti?

Ačkoliv je často kritizován, dodnes je trest smrti možné uložit ve více než 50 zemích světa. I Československo s ním má bohaté zkušenosti, nakonec byl ale zrušen. Mohl by v budoucnu být jeho návrat reálný?

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Věznice
doporučujeme

2. února 1989 byl vykonán poslední trest smrti na českém území. V pankrácké věznici popravili Vladimíra Lulka z Předměřic nad Labem. Je jedním z více než 1200 lidí, kteří byli na našem území popraveni.

Jak by se na tento trest dívali Češi dnes? Vycházet můžeme pouze z dva roky starého průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který ukázal, že 38 procent lidí je proti zavedení poprav v naší zemi.

Překvapivě ale většina Čechů ale trest smrti podporuje. Ve zmiňovaném výzkumu pro něj hlasovala více než polovina lidí. Nejvyšší trest by se však hypoteticky týkal jen těch nejzávažnějších případů, jako jsou hromadné vraždy či brutální znásilnění.

Jak se navíc ukazuje, i ti nejhorlivější zastánci poprav povětšinou nesouhlasí s trestem smrti za nenásilné trestné činy, přesto i takové jsou ve světě trestány tímto způsobem.

Například v Číně dochází k popravám za narušení sociální stability i za hospodářské trestné činy. V Íránu se trestá smrtí projevování sexuální orientace a ve Vietnamu za politickou aktivitu. 

Zavedení trestu smrti ale není v Česku příliš reálné. Jak už dříve zmínil Nejvyšší soud, nad jeho obnovením nikdo neuvažuje. Navíc by mohl být uplatněn pouze v několika málo případech, které by navíc musely být bez nejmenších pochyb prokázány.

V tuto chvíli a pravděpodobně i v následujících letech či desítkách let tak zůstane tím nejtěžším trestem doživotní odnětí svobody.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetina Čechů je s EU nespokojena. Většina lidí v něm vidí výhody

23.04.2019 19:13 Přibližně třetina lidí v České republice zastává názor, že členství v Evropské unii má více nevýhod…

Většina Čechů je spokojených, naštvaných jen desetina, uvedl průzkum

18.04.2019 17:40 Více než dvě třetiny lidí v Česku jsou spokojené se svým životem, naopak nespokojená je necelá…

Počasí na Velikonoce? Sluníčko a teploty přes dvacet stupňů

18.04.2019 12:42 Velikonoce klepou na dveře a předpověď počasí ukazuje, že budou stát za to. Česko zasáhnou horké…

Zpěvák Hejma promluvil o uprchlících a brexitu. Pak vytáhnul Československo

17.04.2019 11:07 Aktualizováno Zpěvák Ondřej Hejma komentoval zásadní politický problém Velké Británie. Přirovnal ho k rozpadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama