ÚS se začal zabývat stížností studentky na sčítání lidu. Požaduje skartovat výsledky

Brno - Ústavní soud se začal zabývat stížností studentky Kláry Burešové z Kunovic na Uherskohradišťsku, která napadla ústavnost sčítání lidu. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek řekl vedoucí referátu vnějších vztahů ÚS Vlastimil Göttinger.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Jak již agentura Mediafax informovala minulý týden, studentka brněnské univerzity Burešová podala 17. března na právě probíhající sčítání lidu, domů a bytů ústavní stížnost. "Spis byl nyní přidělen čtvrtému senátu, vedenému soudkyní Vlastou Formánkovou," řekl Mediafaxu Göttinger.

Burešová, kterou zastupuje advokátka Klára Samková, se se podle Göttingera domnívá, že tím, že je povinná pravdivě a úplně, vyjma dvou dobrovolných položek, vyplnit sčítací formuláře pro účely sčítání, je zasaženo do několika jejích základních práv. "Klára Burešová má na mysli právo na soukromí, právo na rodinný a soukromý život, právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů a právo vlastnit majetek," řekl Göttinger.

Navíc stěžovatelka dodává, že zákon o sčítání lidu v roce 2011 je zákonem ad hoc, který narušuje princip dělby moci, a proto je zákonem neústavním, navíc také zcela nesmyslným a drahým krokem. Burešová upozorňuje rovněž na fakt, že již při minulém sčítání v roce 2001 se našlo několik vyplněných formulářů u popelnic. Stěžovatelka se obává, že se tak může stát i nyní.

Pracovníci České pošty navíc podle ní nejsou dostatečně kvalifikovaní, aby mohli s tak citlivými informacemi pracovat. Jedinou zárukou jejich spolehlivosti je jejich bezúhonnost. Nicméně údajně hrozí i jiná rizika, například nebezpečí fyzického napadení komisaře, jak se tomu již stalo při minulém sčítání.

Ústavní soud s pravděpodobností hraničící s jistotou do rozhodného okamžiku sčítání, který uplyne o půlnoci 26. března, stížnost Burešové nestihne projednat. Advokátka Klára Samková proto navrhla Ústavnímu soudu alternativní výroky rozhodnutí. Podle Göttingera v nich například žádá, aby Ústavní soud zrušil zákon, který sčítání lidu upravuje, případně aby Český statistický úřad již nemohl nijak se sebranými daty nakládat a aby je všechna bezodkladně a bezpečně zničil.

Témata: Sčítání lidu | soudy
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovy vulgarity? Do kauzy ostře promluvil Jan Kraus. A Hradu se to…

18.10.2018 22:11 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se opět postaral o poprask, když tento týden v Českém rozhlase mluvil…

ČT, Bakala, Sobotka a ČSSD. Známý novinář vznesl vážné obvinění, pak to…

18.10.2018 17:30 Aktualizováno Novinář a vydavatel amerického původu Erik Best si ve svém zpravodaji vzal na paškál Českou…

Češi zuří kvůli soše Věry Špinarové: Děláte si legraci? Tohle se nepovedlo…

17.10.2018 21:42 Aktualizováno Včera odhalená socha populární zpěvačky Věry Špinarové vzbudila pořádný rozruch. Socha byla…

Nepovedená socha Věry Špinarové? Do kauzy se vložil ostravský primátor

17.10.2018 14:30 Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) dnes kritizoval centrální městský obvod Moravská Ostrava a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama