Česko dalo za dva roky Ukrajině 35 milionů

Česká republika v předchozích dvou letech poskytla Ukrajině rozvojovou pomoc za 35 milionů korun. České peníze posloužily zejména k podpoře vzdělávání, část z nich šla i na boj proti korupci nebo na ochranu lidských práv. Uvádí to hodnoticí zpráva o poskytnuté podpoře, kterou v pondělí dostane pro informaci vláda.

Přidejte svůj názor 70 komentářů

Česko dalo za dva roky Ukrajině 35 milionů
doporučujeme

O poskytnutí 35 milionů korun Ukrajině rozhodl v roce 2017 tehdejší koaliční kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Zhruba 19 milionů korun šlo z rozpočtu České rozvojové agentury na podporu ukrajinského vzdělávání. Peníze posloužily například k rekonstrukci školních budov na východě Ukrajiny nebo k podpoře spolupráce mezi ukrajinskými a českými univerzitami.

Dalších 16 milionů korun uvolnilo ze svého rozpočtu ministerstvo zahraničí, které je poskytlo na projekty ukrajinských nevládních organizací.

Peníze šly na boj proti korupci, na podporu nezávislých médií nebo na ochranu lidských práv na východě Ukrajiny, které ovládají proruští separatisté. Podle hodnoticí zprávy podpora pomohla nejen k uskutečnění projektů, ale i ke zviditelnění Česka na Ukrajině.

Česko finančně pomáhá Ukrajině při transformaci od roku 2014. Loni tehdejší jednobarevná vláda ANO schválila v rozpočtu ministerstva zahraničí každoroční desetimilionovou podporu Ukrajině v letech 2019 až 2021.

Loading...
Vstupte do diskuze (70)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se skrývá za zdravými potravinami? Experti před některými výrobky varují

22.02.2020 21:52 Aktualizováno Lidé často nakupují v obchodech různé polotovary označené jako zdravé potraviny. Většina z nich…

EXKLUZIVNĚ k výročí smrti kněze Toufara: Objevení hrobu nás dojalo, říká…

22.02.2020 18:29 Aktualizováno ROZHOVOR - Netajil se averzí vůči komunistům, před nimiž často varoval. Na svůj postoj páter Josef…

Vietnamci chtějí v Česku založit novou víru, zatím neúspěšně

15.02.2020 10:57 Společenství buddhismu v České republice, které zahrnuje zejména v Česku žijící Vietnamce, žádá…

Vesmírný karnavel na Kraví hoře

12.02.2020 11:55 Zimní měsíce jsou obdobím plesů a karnevalů, proto není divu, že se v sobotu 15. února 2020…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama