Několik Čechů má v kapse ohromný poklad. Vůbec o něm netuší

Numismatika (disciplína zabývající se mincemi) je koníčkem řady sběratelů mincí. Do mincí se dá také investovat, jelikož mají mnohdy rostoucí hodnotu. To je i případ desetikoruny, která se dostala omylem do oběhu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

V rámci osamostatnění České republiky při rozdělení Československá bylo potřeba připravit i nové bankovky a především mince.

Do oběhu se také dostaly desetikoruny s výrobní vadou, která byla následně odstraněna. Jen málokdo tuší, že takové desetikoruny existují a klidně je může mít v peněžence kdokoliv. Známo je však jen několik exemplářů.

Hodnota takřka obyčejné mince při tom není vůbec zanedbatelná. Může se vyšplhat až na 3000 násobek své nominální hodnoty. Pokud někdo minci najde, může tak přijít k zisku 20 000 až 30 000 Kč.

Zpozornit je potřeba u každé mince s datem ražby 1993. Ta vzácnější z roku 93 se od běžných liší výškou příčné čáry, která protíná "Kč" a je o něco výš než u obvyklých mincí. Nicméně k objevu malého „pokladu“ je navíc potřeba vlastnit minci ve velmi dobrém stavu, což je u mince, která je v oběhu více než 25 let, značně komplikované.

Pokud je mince poškrábaná a opotřebovaná její hodnota klesá. Šance najít minci v bezvadném stavu, která je v oběhu a nikdo o ni neví, je velmi málo pravděpodobné a nejspíš by se muselo jednat o minci, která nebyla prakticky příliš používaná. Například by skončila v dlouho zapomenutém prasátku. I to zvětšuje její cenu.

Ke vzniku vzácných mincí došlo v Hamburku, kde byly mince raženy. "Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč. Prostřednictvím mincovních automatů se pak dostaly do oběhu," uvedla mluvčí České národní banky Denisa Všetičková pro tn.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jan Kraus promluvil: Češi na tom nejsou až tak zle?

23.05.2019 13:43 Aktualizováno Moderátor a Bavič Jan Kraus se ve své show zastavil u politického skandálu, který v Rakousku vedl k…

Útok na Českou televizi: Příčinou je zamezit sledování hokeje

21.05.2019 13:59 Web České televize (ČT) se dnes stal terčem internetových útoků, které omezily jeho funkčnost.…

Ministerstvo zahraničí ČR ocenilo konec války v seriálu Hra o trůny

21.05.2019 11:17 Aktualizováno Česká diplomacie dnes na svém facebookovém účtu ocenila konec válčení v seriálové Hře o trůny.…

Na Helicopter Show v Hradci Králové se představí desítky vrtulníků

18.05.2019 05:24 Na letišti v Hradci Králové se dnes na 18. ročníku Helicopter Show představí několik desítek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama