Několik Čechů má v kapse ohromný poklad. Vůbec o něm netuší

Numismatika (disciplína zabývající se mincemi) je koníčkem řady sběratelů mincí. Do mincí se dá také investovat, jelikož mají mnohdy rostoucí hodnotu. To je i případ desetikoruny, která se dostala omylem do oběhu.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

V rámci osamostatnění České republiky při rozdělení Československá bylo potřeba připravit i nové bankovky a především mince.

Do oběhu se také dostaly desetikoruny s výrobní vadou, která byla následně odstraněna. Jen málokdo tuší, že takové desetikoruny existují a klidně je může mít v peněžence kdokoliv. Známo je však jen několik exemplářů.

Hodnota takřka obyčejné mince při tom není vůbec zanedbatelná. Může se vyšplhat až na 3000 násobek své nominální hodnoty. Pokud někdo minci najde, může tak přijít k zisku 20 000 až 30 000 Kč.

Zpozornit je potřeba u každé mince s datem ražby 1993. Ta vzácnější z roku 93 se od běžných liší výškou příčné čáry, která protíná "Kč" a je o něco výš než u obvyklých mincí. Nicméně k objevu malého „pokladu“ je navíc potřeba vlastnit minci ve velmi dobrém stavu, což je u mince, která je v oběhu více než 25 let, značně komplikované.

Pokud je mince poškrábaná a opotřebovaná její hodnota klesá. Šance najít minci v bezvadném stavu, která je v oběhu a nikdo o ni neví, je velmi málo pravděpodobné a nejspíš by se muselo jednat o minci, která nebyla prakticky příliš používaná. Například by skončila v dlouho zapomenutém prasátku. I to zvětšuje její cenu.

Ke vzniku vzácných mincí došlo v Hamburku, kde byly mince raženy. "Autor pak na vlastní přání přepracoval rubovou stranu a zvětšil písmena Kč. Prostřednictvím mincovních automatů se pak dostaly do oběhu," uvedla mluvčí České národní banky Denisa Všetičková pro tn.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se skrývá za zdravými potravinami? Experti před některými výrobky varují

22.02.2020 21:52 Aktualizováno Lidé často nakupují v obchodech různé polotovary označené jako zdravé potraviny. Většina z nich…

EXKLUZIVNĚ k výročí smrti kněze Toufara: Objevení hrobu nás dojalo, říká…

22.02.2020 18:29 Aktualizováno ROZHOVOR - Netajil se averzí vůči komunistům, před nimiž často varoval. Na svůj postoj páter Josef…

Vietnamci chtějí v Česku založit novou víru, zatím neúspěšně

15.02.2020 10:57 Společenství buddhismu v České republice, které zahrnuje zejména v Česku žijící Vietnamce, žádá…

Vesmírný karnavel na Kraví hoře

12.02.2020 11:55 Zimní měsíce jsou obdobím plesů a karnevalů, proto není divu, že se v sobotu 15. února 2020…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama