Obrovská pocta Česku. Češi mohou pojmenovat vlastní planetu

Poprvé v historii budou moci Češi pojmenovat svou planetu. Ta současná má jméno X0-5b. Možnosti nového jména jsou však poměrně omezené.

Přidejte svůj názor

Vesmír, ilustrační foto
doporučujeme

Ku příležitosti 100 let svého založení spustila Mezinárodní astronomická unie, které je ČR členem, celosvětovou akci IAU100 NameExoWorlds. Každý stát – a to i ty, které nejsou členy unie, má možnost pojmenovat jednu „přidělenu“ exoplanetu, tj. planetu mimo solární systém.

„Každá země – dokonce i státy, které nejsou členy Mezinárodní astronomické unie – pojmenuje celý systém – tedy hvězdu i její exoplanetu, přičemž pojmenování bude mít svá pravidla. Například musí umožňovat logické pojmenování další planety, v případě, že by vědci objevili u dané hvězdy další, dosud neznámou planetu,“ uvedla Soňa Ehlerová, odborná pracovnice Astronomického ústavu Akademie věd ČR, která v tuzemsku zastupuje Mezinárodní astronomickou unii v oblasti popularizace.

ČR takto získala planetu, která nese katalogové označení XO-5b. Vědci ji objevili před jedenácti lety v souhvězdí Rysa. Jedná se o plynnou planetu o něco málo větší než Jupiter. Proto se jí říká „horký Jupiter“. Jde o plynnou planetu jen o málo větší než Jupiter.

Tato planeta je velmi blízko hvězdy velmi podobné, jen o něco málo masivnější, našemu Slunci. Díky tomu rok na planetě trvá jen o něco málo déle než čtyři pozemské dny.

Češi mohou své návrhy dávat na web www.pojmenujexoplanetu.cz. do konce září 2019. V tomto měsíci odborná porota – složená z astronomů, filologů a vědeckých novinářů – posoudí došlé návrhy a vybere finalisty. Z těch pak bude vybírat veřejnost hlasováním. Výsledné názvy exoplanet vyhlásí Mezinárodní astronomická unie v prosinci 2019.

Pojmenování je však poněkud omezeno. Planeta se nesmí jmenovat po žádném politikovi či náboženském vůdci, takže jména jako Václav Havel, Andrej Babiš či Jan Hus nelze použít.

Navrhované jméno se též nesmí vázat k žádné žijící osobě, takže Jaromír Jágr či další známí sportovci a jiné osobnosti se nebudou moci pyšnit planetou. Podmínkou je též, aby případná inspirující osoba byla 100 let po smrti. Tak vypadávají umělci jako Karel Čapek nebo Leoš Janáček.

Podobná akce se uskutečnila už v roce 2015, ale podle jiných pravidel. Do katalogu exoplanet tehdy přibyla tato jména: Brahe, Copernicus a Galileo (podle slavných astronomů; navrhla je nizozemská astronomická unie), Veritate a Spe (latinsky pravda a naděje, navrhla je kanadská astronomická unie) nebo Saffar, Samh a Majriti (středověcí arabští učenci, navrženi astronomickou společností Maroka).

Server Exparts.cz se domnívá, že pokud tomu porota nezamezí a pravidla to dovolí, mohla by planeta být pojmenována po fiktivním největším českém vynálezci a géniovi, Járu Cimrmanovi. Ten dle některých spekulací mohl zvítězit v anketě pořádané v roce 2005 o Největšího Čecha. Z důvodů jeho fiktivnosti byl však vyloučen.

Samotná Ehlerová doporučuje se inspirovat dílem spisovatele J. R. R. Tolkiena, autora fantasy ságy Pán prstenů. Podle ní by mohlo jméno hvězdy být Varda, jméno bohyně, která v Tolkienově světě stvořila hvězdy. Jméno planety by pak mohlo být Eärendil, po otci z Pána prstenů známého Elronda z Roklinky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

T. G. Masaryk byl před 100 lety podruhé zvolen prezidentem

26.05.2020 07:19 Zprávy z historie: Před 100 lety, 27. května 1920, byl T. G. Masaryk podruhé zvolen prezidentem…

Zprávy z Prahy: Smetanovo nábřeží se ve směru od Národního divadla…

23.05.2020 05:36 Pro motoristy je ode dneška uzavřen jeden jízdní směr na Smetanově nábřeží v centru Prahy. Na…

V poledne se rozezní v Česku zvony jako poděkování sestřičkám

12.05.2020 05:51 V poledne se zhruba na minutu rozezní v Česku kostelní zvony jako poděkování zdravotnímu personálu…

V Praze 10 hoří skládka plastů, míří tam i středočeští hasiči

10.05.2020 04:27 Hasiči v Praze Hostivaři likvidují požár skládky plastů v ulici Ke Kablu. Vyhlásili třetí stupeň…

Související:

Právě se děje

Další zprávy