Potíže při odvozu koní Převalského: Jedna klisna zůstala v Praze

Do Mongolska dnes odletěly z Prahy místo plánovaných čtyř klisen koně Převalského tři. Jedné z klisen před startem vojenského letounu CASA na letišti v Kbelích podklouzly nohy a musela zůstat v Praze. Podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka by byl její transport riskantní. Mluvčí zoo v Troji Lenka Pastorčáková později dodala, že klisna je v pořádku.

Přidejte svůj názor

Koně, ilustrační foto
doporučujeme

"Klisna Tania si v přepravním boxu sedla, nyní ji vykládáme, abychom ji zvedli. Necháme ji však v ČR, protože její transport by byl riskantní," uvedl Bobek na facebooku. Odlet leteckého speciálu s koni se kvůli události zpozdil o dvě hodiny.

Současný transport koní do Mongolska je v pořadí devátým, který pražská zoologická zahrada organizuje v rámci programu Návrat divokých koní. Do chráněné oblasti Velká Gobi B od roku 2011 odeslala 30 klisen a jednoho hřebce.

Do Mongolska dnes měly odletět klisny Spina z Německa, Yara ze Švýcarska, Tara z dobřejovského chovu a Tárik, která se narodila v pražské zoo. Už při jejich nakládání do nákladního auta v chovné stanici Dolním Dobřejově nastaly komplikace, kdy musela být do nákladního automobilu naložena místo Yary náhradní klisna Tania, která se narodila v Dolním Dobřejově. Po problému na letišti v Kbelích ale ani ona Česko neopustí.

Klisny, kterým jsou tři a čtyři roky, čeká zhruba dvacetihodinový let s mezipřistáními v Kazani a Novosibirsku. Do mongolského Bulgan Sumu by měl vojenský speciál přiletět ve středu ve 12:45 místního času, tedy v 07:45 letního středoevropského času. Po přistání v Mongolsku klisny čeká cesta nákladními vozy do oblasti Tachin Tal, kde zhruba rok zůstanou v aklimatizační ohradě. Předchozí měsíce trávily klisny v chovné stanici v Dolním Dobřejově, kde se na transport připravovaly. Stádo koní Převalského v Gobi B čítá přes 270 kusů.

Na záchranu ohrožených druhů včetně koní Převalského může přispívat veřejnost. Z každé vstupenky do pražské zoo putují na jejich záchranu tři koruny. Z projektu uhradil pražský magistrát terénní vůz a šest motocyklů. Správě oblasti Gobi B vozidla předají zástupci pražské zoo. Trojská zoo letos poprvé i uspořádala akci Pohlednice z Mongolska. Kdo od 28. května do dneška přispěl aspoň 100 korunami, může se těšit na pohled s podpisy členů týmů. Veřejnost dosud přispěla více než 100.000 korunami, což je zhruba desetina přímých nákladů na transport, uvedla mluvčí pražské zoo Lenka Pastorčáková.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řídit Boeing může v centru Prahy každý? Naučíte se to za pár minut

12.11.2019 21:06 Milovníci letectví se dočkali opravdu věrného simulátoru, na kterém si může každý vyzkoušet, jaké…

Škoda Octavia IV (2020) OFICIÁLNĚ: Sklízí obdiv. Zvenku Audi, uvnitř…

12.11.2019 03:52 Škoda Octavia čtvrté generace se k prvním zákazníkům v Česku dostane ještě do konce letošního roku.…

Ivo Rittig se opět ozval. Z místa, kde se o něj nikdo nezajímal!

11.11.2019 15:13 Podnikatel Ivo Rittig je v poslední době spojován především s řadou kauz, ať už dopravního podniku…

Svatomartinské oslavy: Proč se při této příležitosti jí husa a pije víno?

10.11.2019 21:54 V pondělí 11. září nás čekají tradiční Svatomartinské oslavy, jejichž neoddělitelnou součástí jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama