Závadná zmrzlina v Česku. Hygienici bijí na poplach, tady je situace nejhorší

V letních vedrech je o zmrzlinu enormní zájem. Jenže zmrzlá pochoutka nemusí vždy nabízet jen příjemné osvěžení, ale vzhledem k špatnému zacházení ze strany některých prodejců, může vyvolat i nepříjemné potíže.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

zmrzlina
doporučujeme

Krajské hygienické stanice v letních měsících intenzivně kontrolují prodejce zmrzliny. V současnosti evidují problémy takřka u 40 % odebraných vzorků. Hygienici tak v kontrolách po celé léto nepoleví.

"Aktuálně máme k dispozici výsledky u 16 vzorků, ze kterých 12 nevyhovělo," sdělila TV Nova mluvčí královéhradecké hygienické stanice Veronika Krejčí špatné výsledky v regionu.

Problémy hygienici sledují zejména v rámci údržby zařízení na výrobu zmrzliny. "Nedbají na úklid a nemají řešený přívod vody," předstvil výčet problémů Milan Šles z brněnské hygienické stanice. "A to může u konzumentů způsobit střevní potíže," varovala mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová.

"Každý zmrzlinář přes noc míchá, protože zpracovatelnost je 24 hodin. Neděláme si zásoby na x dní," vysvětluje, jak by se mělo postupovat u kvalitní zmrzliny zmrzlinář Jan Černoušek.

Dobrou zmrzlinu je tak možné poznat podle kousků ovoce, které by v ní měly být patrné na první pohled.

Dalším indikátorem je tání zmrzliny. "Ten tuk by se měl rozpouštět při normálních teplotách, ne že si koupím zmrzlinu a netaje mi, i když je +30 stupňů," tvrdí Černoušek. Nejlépe v testech obstály kraje Karlovarský, Pardubický a Jihočeský.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co se skrývá za zdravými potravinami? Experti před některými výrobky varují

22.02.2020 21:52 Aktualizováno Lidé často nakupují v obchodech různé polotovary označené jako zdravé potraviny. Většina z nich…

EXKLUZIVNĚ k výročí smrti kněze Toufara: Objevení hrobu nás dojalo, říká…

22.02.2020 18:29 Aktualizováno ROZHOVOR - Netajil se averzí vůči komunistům, před nimiž často varoval. Na svůj postoj páter Josef…

Vietnamci chtějí v Česku založit novou víru, zatím neúspěšně

15.02.2020 10:57 Společenství buddhismu v České republice, které zahrnuje zejména v Česku žijící Vietnamce, žádá…

Vesmírný karnavel na Kraví hoře

12.02.2020 11:55 Zimní měsíce jsou obdobím plesů a karnevalů, proto není divu, že se v sobotu 15. února 2020…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama