Brno žije přistáním na Měsíci, díky Hvězdárně a planetáriu +FOTO

Hvězdárna a planetárium Brno připravilo pro návštěvníky rekonstrukci přistání člověka na Měsíci, tak, jak probíhalo před padesáti roky. Od pátku 19. července do neděle 21. července tak mohou diváci zažít celou řadu jedinečných projekcí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Hvězdárna a planetárium Brno slaví 50 let od přistání na Měsíci
doporučujeme

"Dle našeho názoru se jednalo o největší technologickou událost v dějinách lidstva. Určitě 20. století. Kromě nejrůznějších projekcí, připravili jsme si pro návštěvníky něco zcela výjimečného – model našeho Měsíce o průměru 10 metrů. Vystaven a v noci nasvětlen bude po celou dobu – tedy od pátku 19. července ráno do rána 22. července. A kdoví, třeba se s ním setkáte i na jiných místech našeho města," uvedl Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a velitel stroje na zázraky.

Doslova a do písmene největší atrakcí bude nafukovací globus Měsíce, který jako „fotospot“ umístí hvězdárna v parku Kraví hory. Podklady pro něj vytvořila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, která od roku 2009 mapuje našeho vesmírného souseda s rozlišením 100 metrů, včetně záběrů vybraných oblastí s detaily 50 cm malými.

Potisk je tak dokonalý, že z větší události připomíná reálný satelit. Ostatně, kdybyste globus chtěli vidět stejně malý, jako Měsíc na pozemské obloze, museli byste se od něj vzdálit na více než 1 kilometr.

V digitáriu, jedné z největších 3D instalací v Evropě, mohou diváci zhlédnout představení Vzhůru na Měsíc! 3D, které je úžasným náhledem na celý projekt Apollo. Před budovou Hvězdárny a planetária Brno bude v pátek, v sobotu i v neděli přichystáno letní kino s filmem First Man, který dostal cenu Oskar za vizuální efekty.

"Připravili jsme i cestu časem neboli sestřih původního přímého přenosu z Měsíce z roku 1969, a to tak, jak jej mohli před padesáti roky sledovat televizní diváci z celého světa," uvedl ředitel hvězdárny.

Návštěvníci si celý zážitek nemohou vynachválit. Kdo se nestihl na Hvězdárnu zastavit, může tak učinit ještě zítra, a stát se součástí historie, která se začala psát před 50 lety.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michal Horáček: Máme tu blok Babiš-Zeman a prezident je silnější. Možná…

22.08.2019 10:05 Michal Hašek byl v době prezidentské kampaně velmi aktivní, na rozdíl od dalších neúspěšných…

Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky…

22.08.2019 09:09 Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama