Unikátní jev, dva muži přežili zásah bleskem

Záchranáři v Královéhradeckém kraji v červnu a červenci zasahovali u dvou mužů zasažených bleskem. Oba přežili. Jednomu je 28 let, druhému o dva roky méně. ČTK to dnes sdělil mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Ivo Novák. První případ se stal 6. června v Jaroměři a druhý přibližně o měsíc později v obci na Královéhradecku.

blesk
doporučujeme

"Začátkem června v Jaroměři byl osmadvacetiletý muž těsně po bouřce objeven svědky na zahradě v bezvědomí. Přivolaní záchranáři spolu s lékařem jej po příjezdu nalezli s popáleninami na předloktí. Muž byl už při vědomí, nicméně dezorientovaný a na událost se nepamatoval," uvedl Novák. Pro jistotu byl převezen na vyšetření do náchodské nemocnice.

Mladší z mužů dopadl hůře. Blesk ho zasáhl začátkem července na Královéhradecku. "Přestože v místě nebyla zaznamenána výrazná bouřka, podle svědků zazněla ohlušující rána, doprovázená zábleskem, po které byl mladý muž nalezen na zahradě s příznaky zástavy krevního oběhu. Naštěstí se na místo ihned dostavili svědkové, kteří za pomoci rad operátorů tísňové linky kvalitně prováděli nepřímou srdeční masáž až do příjezdu posádek záchranné služby," uvedl Novák.

Záchranáři navázali na laickou resuscitaci také několika defibrilačními výboji a podáním léků. Nakonec se jim podařilo obnovit srdeční aktivitu zraněného a převezli ho do hradecké nemocnice. "Stav mladého muže se díky resuscitaci zlepšil natolik, že zanedlouho mohl být propuštěn z jednotky intenzivní péče. Je pravděpodobné, že celou událost přežije bez významných následků," uvedl Novák.

Záchranáři v Královéhradeckém kraji se s úrazy způsobenými bleskem nesetkávají často, a pokud ano, tak většinou končí vážnými stavy či úmrtím. Například v roce 2010 zasahovala posádka královéhradecké letecké záchranné služby u Hostinného na Trutnovsku, kde blesk zasáhl dvojici chlapců najednou. "Vzhledem k obtížné dostupnosti a nutnosti rychlého transportu na specializované pracoviště do Prahy musel být na místo povolán také vrtulník ze základny v Liberci. Také v tomto případě nakonec oba chlapci naštěstí přežili celou událost pouze s drobnými následky," dodal Novák.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Byli jsme lépe připraveni." Majitel nemocnic kritizuje reakci státu na…

12.08.2020 10:22 Majitel holdingu Akeso a řecký podnikatel Sotirios Zavalianis, který například vlastní Onkologické…

Čeští politici odsun Němců dodnes politizují, konstatuje historik

10.08.2020 14:40 Před 75 lety se československý prezident Edvard Beneš rozhodl podepsat dekret, jímž připravil Němce…

Blogování odzvonilo. Úspěšná česká platforma po 15 letech končí

10.08.2020 14:14 16. srpna skončí po patnácti letech své existence blogovací platforma Blog.cz. Do té do doby si…

Jak se chovat při požáru? Tady je několik rad, hašení vodou někdy nepomáhá

09.08.2020 13:35 Vzhledem k událostem posledních dní, kdy došlo k tragickém požáru panelového domu v Bohumíně, je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama