Je strach z uprchlíků vyvolaný uměle? Psychiatr Honzák promluvil o Zemanovi

Člověk je tvor společenský. Jaká je ale úroveň současné společnosti? Na to se ve svém článku zaměřil psychiatr Radkin Honzák, který Čechy nešetřil. Tvrdí například, že neochota Čechů věnovat se čemukoliv jinému než okouzlujícím kvalitám vlastního pupku je enormní a nárůst nacionalismu v poslední době je alarmující.

Přidejte svůj názor 167 komentářů

Miloš Zeman
doporučujeme

Podle Honzáka všichni hledáme bezpečí a jistotu, tedy obecné hodnoty zahrnující především sycení základních potřeb a plnění, někdy nesmyslných, přání. Ta jsou podle něj něčím navíc, protože nejsou nezbytná k životu, ale k uspokojení, naplnění pocitu spokojenosti až slasti. 

Odborník také upozorňuje, že část lidstva věří v existenci nějaké vyšší bytosti, část zase v něco reálného, a velká část lidí je kvůli svému přesvědčení ochotna zabíjet ty, kteří mají přesvědčení odlišné.

Připomíná rovněž, že lidé jsou společenští a vytvářejí národy a státy, v nichž byl sdílený evropský rozum, víra a náboženství vystřídán vědou. Zároveň ale máme velmi kritický vztah k odlišným jedincům ve svém společenství a k odlišným společenstvím máme vztah ostražitý až nepřátelský, místy i nadřazený, vztah.

"Neochota Čechů věnovat se čemukoliv jinému než okouzlujícím kvalitám vlastního pupku je enormní a nárůst nacionalismu v poslední době je alarmující," varuje na webu magazínu Vital Honzák s tím, že postmoderní doba a globalizace nás zavalily takovým množstvím nejistot a informací, že svět se stal místem biologicky sice bezpečným, ale informačně zcela chaotickým.

"Jsou v Evropě migranti? Jsou, a někteří jsou zlí. Z čehož plyne: migranti jsou nebezpeční, protože jsou agresivní, chamtiví, špinaví a zlí. Kdo říká něco jiného, je jejich agent," ukazuje na příkladu psychiatr.

Proč je ale náš mozek tak fascinován špatnými zprávami? Podle Honzáka proto, že představuje signalizační, informační a exekutivní systém, který není určen k registraci klidu, ale k neustálému sledování možných rizik, nebezpečí, ohrožujících skutečností a rychlého reagování na ně. Strach je nejstarší emocí na zemi, a proto se podle něj vládcům s ním tak dobře manipuluje.

"Není problém vyvolat strach a ujistit lid, že vůdce nás před hrozícím nebezpečím, které si eventuálně i sám vymyslel, bezpečně ochrání. Kolik blbečků je dodnes přesvědčeno, že před invazí migrantů nás zachránil sám pan prezident tím, že řekl, že sem nesmějí! A současný premiér, sám migrant ze Slovenska, mu při tom pomáhal, protože na vlastním příkladu viděl, jak mohou takoví migranti škodit zemi, do níž se vecpou," tvrdí Honzák.

Nepopírá, že jsou u nás lidé, kteří nám chtějí záměrně škodit a ovládnout nás, a považuje za důležité před nimi varovat. Jsou ale podle něj tak mazaní, že jejich úmysly nejsou patrné na první pohled. "Jako je tomu třeba u Miloše Zemana, jehož nepokryté přihrávání Rusku a Číně nepotřebuje žádné tajuplné vysvětlení, protože je patrné na první pohled, stejně jako hrabivost čápů v hnízdě," dodal.

"Že Miloš Zeman bojuje proti migrantům, je vypočítavé podbízení se voličům, a to je zcela jiný motiv, než u přesvědčených šiřitelů poplašných zpráv. Nicméně on jim pomáhá vytvářet atmosféru, v níž se jim daří, a všechno dohromady to pomáhá vytvářet atmosféru strachu volající po silné ruce nějakého vůdce," varuje závěrem psychiatr.

Loading...
Vstupte do diskuze (167)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michal Horáček: Máme tu blok Babiš-Zeman a prezident je silnější. Možná…

22.08.2019 10:05 Michal Hašek byl v době prezidentské kampaně velmi aktivní, na rozdíl od dalších neúspěšných…

Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky…

22.08.2019 09:09 Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama