Je strach z uprchlíků vyvolaný uměle? Psychiatr Honzák promluvil o Zemanovi

Člověk je tvor společenský. Jaká je ale úroveň současné společnosti? Na to se ve svém článku zaměřil psychiatr Radkin Honzák, který Čechy nešetřil. Tvrdí například, že neochota Čechů věnovat se čemukoliv jinému než okouzlujícím kvalitám vlastního pupku je enormní a nárůst nacionalismu v poslední době je alarmující.

Miloš Zeman
doporučujeme

Podle Honzáka všichni hledáme bezpečí a jistotu, tedy obecné hodnoty zahrnující především sycení základních potřeb a plnění, někdy nesmyslných, přání. Ta jsou podle něj něčím navíc, protože nejsou nezbytná k životu, ale k uspokojení, naplnění pocitu spokojenosti až slasti. 

Odborník také upozorňuje, že část lidstva věří v existenci nějaké vyšší bytosti, část zase v něco reálného, a velká část lidí je kvůli svému přesvědčení ochotna zabíjet ty, kteří mají přesvědčení odlišné.

Připomíná rovněž, že lidé jsou společenští a vytvářejí národy a státy, v nichž byl sdílený evropský rozum, víra a náboženství vystřídán vědou. Zároveň ale máme velmi kritický vztah k odlišným jedincům ve svém společenství a k odlišným společenstvím máme vztah ostražitý až nepřátelský, místy i nadřazený, vztah.

"Neochota Čechů věnovat se čemukoliv jinému než okouzlujícím kvalitám vlastního pupku je enormní a nárůst nacionalismu v poslední době je alarmující," varuje na webu magazínu Vital Honzák s tím, že postmoderní doba a globalizace nás zavalily takovým množstvím nejistot a informací, že svět se stal místem biologicky sice bezpečným, ale informačně zcela chaotickým.

"Jsou v Evropě migranti? Jsou, a někteří jsou zlí. Z čehož plyne: migranti jsou nebezpeční, protože jsou agresivní, chamtiví, špinaví a zlí. Kdo říká něco jiného, je jejich agent," ukazuje na příkladu psychiatr.

Proč je ale náš mozek tak fascinován špatnými zprávami? Podle Honzáka proto, že představuje signalizační, informační a exekutivní systém, který není určen k registraci klidu, ale k neustálému sledování možných rizik, nebezpečí, ohrožujících skutečností a rychlého reagování na ně. Strach je nejstarší emocí na zemi, a proto se podle něj vládcům s ním tak dobře manipuluje.

"Není problém vyvolat strach a ujistit lid, že vůdce nás před hrozícím nebezpečím, které si eventuálně i sám vymyslel, bezpečně ochrání. Kolik blbečků je dodnes přesvědčeno, že před invazí migrantů nás zachránil sám pan prezident tím, že řekl, že sem nesmějí! A současný premiér, sám migrant ze Slovenska, mu při tom pomáhal, protože na vlastním příkladu viděl, jak mohou takoví migranti škodit zemi, do níž se vecpou," tvrdí Honzák.

Nepopírá, že jsou u nás lidé, kteří nám chtějí záměrně škodit a ovládnout nás, a považuje za důležité před nimi varovat. Jsou ale podle něj tak mazaní, že jejich úmysly nejsou patrné na první pohled. "Jako je tomu třeba u Miloše Zemana, jehož nepokryté přihrávání Rusku a Číně nepotřebuje žádné tajuplné vysvětlení, protože je patrné na první pohled, stejně jako hrabivost čápů v hnízdě," dodal.

"Že Miloš Zeman bojuje proti migrantům, je vypočítavé podbízení se voličům, a to je zcela jiný motiv, než u přesvědčených šiřitelů poplašných zpráv. Nicméně on jim pomáhá vytvářet atmosféru, v níž se jim daří, a všechno dohromady to pomáhá vytvářet atmosféru strachu volající po silné ruce nějakého vůdce," varuje závěrem psychiatr.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Režisér Micheli v Praze představil své drama Lola

13.08.2020 20:24 Režisér Laurent Micheli v zaplněném pražském kině Lucerna představil své drama Lola, které dnes…

Covid-19 není novodobý mor, musíme se uklidnit, namítá evoluční biolog

13.08.2020 15:55 Profesor evoluční biologie Jan Zrzavý připustil, že toho o viru SARS-CoV-2, který zapříčinil…

"Byli jsme lépe připraveni." Majitel nemocnic kritizuje reakci státu na…

12.08.2020 10:22 Majitel holdingu Akeso a řecký podnikatel Sotirios Zavalianis, který například vlastní Onkologické…

Čeští politici odsun Němců dodnes politizují, konstatuje historik

10.08.2020 14:40 Před 75 lety se československý prezident Edvard Beneš rozhodl podepsat dekret, jímž připravil Němce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama