Češi sametovou revoluci nechtěli? Polovina lidí neuživí rodinu, účtuje expert

Od sametové revoluce letos uplyne 30 let. Milník, který zbavil Česko socialistického vedení, ale nebyl pro mnoho lidí tak pozitivním, jak by se mohlo zdát. Řadě lidí spíše přitížil.

Přidejte svůj názor 71 komentářů

1989
doporučujeme

Podle filozofa Michaela Hausera máme důvod k oslavám, zároveň ale varuje, že náš vztah k listopadu roku 1989 nemůže být zcela jednoznačný. Byl to sice důkaz, že společnost se může proměnit ze dne na den, pro mnoho Čechů ale nešlo o vítanou změnu.

Podle průzkumů z prosince 1989 bylo totiž zhruba 40 % lidí pro skandinávskou cestu socialismu, stejný počet pro socialismus v duchu myšlenek roku 1968 a jen asi 2 % lidí byla pro kapitalismus, tvrdí expert.

Ekonomická transformace navíc negativně postihla miliony lidí, zejména v severních Čechách. Přinesla také problémy v podobě rostoucích nákladů, například na bydlení.

"Lze najít několik oblastí, kvůli kterým část společnosti říká, že v minulém režimu měla práci a neměla sociální problémy, byť třeba byla nespokojena s politickou reprezentací," řekl Rozhlasu Hauser.

Nelze popřít osudy mnoha lidí za minulého režimu, jejich pronásledování, věznění nebo zabavování majetku. Z ekonomického hlediska ale sametová revoluce přinesla nové problémy, například došlo k uzavření podniků a růstu nezaměstnanosti.

Tyto problémy můžeme pozorovat dodnes například na těch, kteří mají práci, ale neuživí z ní rodinu. "Jsou to lidé čelící exekuci s existenčními problémy. A není jich tak málo. Odhaduji, že to může být zhruba polovina společnosti," varuje v Českém Rozhlase expert.

Loading...
Vstupte do diskuze (71)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Michal Horáček: Máme tu blok Babiš-Zeman a prezident je silnější. Možná…

22.08.2019 10:05 Michal Hašek byl v době prezidentské kampaně velmi aktivní, na rozdíl od dalších neúspěšných…

Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky…

22.08.2019 09:09 Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.…

Eva Holubová se naštvala na voliče Babiše: Mají zdevastovaný mozky. Naše…

21.08.2019 22:47 Aktualizováno Herečka Eva Holubová patří k hlasitým kritikům premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.…

Náhražka hamburgeru z hrachu obsahuje 20 složek, stojí 200 korun

21.08.2019 18:21 Veganská náhražka hamburgeru Beyond Burger vyrobená americkou firmou Beyond Meat hlavně z hrachu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama