Češi sametovou revoluci nechtěli? Polovina lidí neuživí rodinu, účtuje expert

Od sametové revoluce letos uplyne 30 let. Milník, který zbavil Česko socialistického vedení, ale nebyl pro mnoho lidí tak pozitivním, jak by se mohlo zdát. Řadě lidí spíše přitížil.

1989
doporučujeme

Podle filozofa Michaela Hausera máme důvod k oslavám, zároveň ale varuje, že náš vztah k listopadu roku 1989 nemůže být zcela jednoznačný. Byl to sice důkaz, že společnost se může proměnit ze dne na den, pro mnoho Čechů ale nešlo o vítanou změnu.

Podle průzkumů z prosince 1989 bylo totiž zhruba 40 % lidí pro skandinávskou cestu socialismu, stejný počet pro socialismus v duchu myšlenek roku 1968 a jen asi 2 % lidí byla pro kapitalismus, tvrdí expert.

Ekonomická transformace navíc negativně postihla miliony lidí, zejména v severních Čechách. Přinesla také problémy v podobě rostoucích nákladů, například na bydlení.

"Lze najít několik oblastí, kvůli kterým část společnosti říká, že v minulém režimu měla práci a neměla sociální problémy, byť třeba byla nespokojena s politickou reprezentací," řekl Rozhlasu Hauser.

Nelze popřít osudy mnoha lidí za minulého režimu, jejich pronásledování, věznění nebo zabavování majetku. Z ekonomického hlediska ale sametová revoluce přinesla nové problémy, například došlo k uzavření podniků a růstu nezaměstnanosti.

Tyto problémy můžeme pozorovat dodnes například na těch, kteří mají práci, ale neuživí z ní rodinu. "Jsou to lidé čelící exekuci s existenčními problémy. A není jich tak málo. Odhaduji, že to může být zhruba polovina společnosti," varuje v Českém Rozhlase expert.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Byli jsme lépe připraveni." Majitel nemocnic kritizuje reakci státu na…

12.08.2020 10:22 Majitel holdingu Akeso a řecký podnikatel Sotirios Zavalianis, který například vlastní Onkologické…

Čeští politici odsun Němců dodnes politizují, konstatuje historik

10.08.2020 14:40 Před 75 lety se československý prezident Edvard Beneš rozhodl podepsat dekret, jímž připravil Němce…

Blogování odzvonilo. Úspěšná česká platforma po 15 letech končí

10.08.2020 14:14 16. srpna skončí po patnácti letech své existence blogovací platforma Blog.cz. Do té do doby si…

Jak se chovat při požáru? Tady je několik rad, hašení vodou někdy nepomáhá

09.08.2020 13:35 Vzhledem k událostem posledních dní, kdy došlo k tragickém požáru panelového domu v Bohumíně, je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama