Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky. Táta na ně křičel

Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Kromě osobních vzpomínek upozornil také na film o této době, ve kterém se sám objevil.

Hrušínský, Jan

Česko si připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu1969. Po celé zemi se včera uskutečnily desítky akcí. Kromě politiků se k událostem tehdejší doby vyjádřili i další pamětníci.

Jedním z nich je herec Jan Hrušínský. „V Rakousku jsem točil s režisérem Michaelem Kreihslem ”Prager frühling 1968”. Brežněva hrál Bogdan Stupka, já Dubčeka. Zajímavý rakouský pohled na srpnové události v ČSSR a především na Čechy a Slováky,“ popisuje herec.

Přidal i svou osobní vzpomínku na srpnovou okupaci. „20. srpna 1968 mně bylo třináct let a byl jsem s rodiči na prázdninách v Plané nad Lužnicí. Ve vzduchu byla naděje na normální život, jaký jsme znali jen z filmů nebo z vyprávění šťastlivců, kteří se dostali na západ. Naši mi dovolili jít s kamarády na táborák, který jsme rozdělali na břehu Lužnice. Vedli jsme třináctileté řeči o politice, o Americe a o holkách, předháněli se, kdo řekne lepší filmovou hlášku, a měli super večer,“ vzpomíná na tehdejší dobu Hrušínský.

Jenže pak přišly chvíle, které vše změnily. „V půl jedenácté jsem byl doma a šlo se spát. Asi kolem páté hodiny ranní nám dřevěná chata duněla, jako při zemětřesení. Probudilo mě to, rodiče poslouchali tranzistor, kde vysílali sci-fi o brutálním přepadení země a maminka plakala. Běželi jsme s tátou k budějovické silnici, po které se valily tanky s ozbrojenými Rusáky, a nevěřili jsme svým očím,“ píše na facebooku herec.

„Táta křičel „Pačemu vy zděs?“, nikdo neodpovídal. Silnice byla lemovaná lidmi, kteří okupantům hrozili pěstmi, úplně stejně jako v roce 1939 nacistům. Kolaboranti a vlastizrádci zvedli hlavy. Jako ti dnešní. Přijde jednou po zločinu trest?“ zajímá Jana Hrušínského.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Dopady změny klimatu podle experta zvyšují pravděpodobnost migrace do měst

20.09.2022 14:19 Dopady změny klimatu podle Roberta Stojanova z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity…

Prezident Zeman v Lánech zapálil vatru k výročí Masarykova úmrtí

17.09.2022 21:01 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech na Kladensku zapálil Masarykovu vatru na počest 85. výročí…

Z Charlese je Karel. Jazykový ústav vysvětlil počeštění králova jména

09.09.2022 15:27 Aktualizováno Jméno nového britského krále se zřejmě v češtině bude vyskytovat ve dvou formách, a to jako Karel…

Související:

Právě se děje

reklama