Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky. Táta na ně křičel

Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Kromě osobních vzpomínek upozornil také na film o této době, ve kterém se sám objevil.

Přidejte svůj názor 220 komentářů

Hrušínský, Jan
doporučujeme

Česko si připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu1969. Po celé zemi se včera uskutečnily desítky akcí. Kromě politiků se k událostem tehdejší doby vyjádřili i další pamětníci.

Jedním z nich je herec Jan Hrušínský. „V Rakousku jsem točil s režisérem Michaelem Kreihslem ”Prager frühling 1968”. Brežněva hrál Bogdan Stupka, já Dubčeka. Zajímavý rakouský pohled na srpnové události v ČSSR a především na Čechy a Slováky,“ popisuje herec.

Přidal i svou osobní vzpomínku na srpnovou okupaci. „20. srpna 1968 mně bylo třináct let a byl jsem s rodiči na prázdninách v Plané nad Lužnicí. Ve vzduchu byla naděje na normální život, jaký jsme znali jen z filmů nebo z vyprávění šťastlivců, kteří se dostali na západ. Naši mi dovolili jít s kamarády na táborák, který jsme rozdělali na břehu Lužnice. Vedli jsme třináctileté řeči o politice, o Americe a o holkách, předháněli se, kdo řekne lepší filmovou hlášku, a měli super večer,“ vzpomíná na tehdejší dobu Hrušínský.

Jenže pak přišly chvíle, které vše změnily. „V půl jedenácté jsem byl doma a šlo se spát. Asi kolem páté hodiny ranní nám dřevěná chata duněla, jako při zemětřesení. Probudilo mě to, rodiče poslouchali tranzistor, kde vysílali sci-fi o brutálním přepadení země a maminka plakala. Běželi jsme s tátou k budějovické silnici, po které se valily tanky s ozbrojenými Rusáky, a nevěřili jsme svým očím,“ píše na facebooku herec.

„Táta křičel „Pačemu vy zděs?“, nikdo neodpovídal. Silnice byla lemovaná lidmi, kteří okupantům hrozili pěstmi, úplně stejně jako v roce 1939 nacistům. Kolaboranti a vlastizrádci zvedli hlavy. Jako ti dnešní. Přijde jednou po zločinu trest?“ zajímá Jana Hrušínského.

Loading...
Vstupte do diskuze (220)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do brněnské zoo dorazila samička pandy červené

19.09.2019 13:54 K Mezinárodnímu dni pand červených dostala brněnská zoo dlouho očekávaný dárek. Samce pandy červené…

Dagmar Pecková promluvila: Babišovci mě chtěli zlikvidovat, tak si…

18.09.2019 00:37 Aktualizováno Mezzosopranistka Dagmar Pecková skončila jako operní pěvkyně. V rozhovoru s Pavlem Štruncem pro web…

Zahrada Čech 2019 probíhá v Litoměřicích. Co vás potěší?

15.09.2019 09:51 V Litoměřicích v pátek odstartoval začal tradiční podzimní veletrh Zahrada Čech. Největší prodejní…

Ruské sankce kvůli soše? Za trest by si mohli odvézt Zemana i s jeho…

13.09.2019 17:56 Aktualizováno Sochu sovětského maršála Ivana Koněva z mizí z Prahy 6, nahradí ji nový památník osvobození…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama