Jan Hrušínský o roce 1968: Po silnici se valily tanky s ozbrojenými Rusáky. Táta na ně křičel

Se vzpomínkou na 21. srpen 1968 se podělil také herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Kromě osobních vzpomínek upozornil také na film o této době, ve kterém se sám objevil.

Přidejte svůj názor 220 komentářů

Hrušínský, Jan
doporučujeme

Česko si připomíná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu1969. Po celé zemi se včera uskutečnily desítky akcí. Kromě politiků se k událostem tehdejší doby vyjádřili i další pamětníci.

Jedním z nich je herec Jan Hrušínský. „V Rakousku jsem točil s režisérem Michaelem Kreihslem ”Prager frühling 1968”. Brežněva hrál Bogdan Stupka, já Dubčeka. Zajímavý rakouský pohled na srpnové události v ČSSR a především na Čechy a Slováky,“ popisuje herec.

Přidal i svou osobní vzpomínku na srpnovou okupaci. „20. srpna 1968 mně bylo třináct let a byl jsem s rodiči na prázdninách v Plané nad Lužnicí. Ve vzduchu byla naděje na normální život, jaký jsme znali jen z filmů nebo z vyprávění šťastlivců, kteří se dostali na západ. Naši mi dovolili jít s kamarády na táborák, který jsme rozdělali na břehu Lužnice. Vedli jsme třináctileté řeči o politice, o Americe a o holkách, předháněli se, kdo řekne lepší filmovou hlášku, a měli super večer,“ vzpomíná na tehdejší dobu Hrušínský.

Jenže pak přišly chvíle, které vše změnily. „V půl jedenácté jsem byl doma a šlo se spát. Asi kolem páté hodiny ranní nám dřevěná chata duněla, jako při zemětřesení. Probudilo mě to, rodiče poslouchali tranzistor, kde vysílali sci-fi o brutálním přepadení země a maminka plakala. Běželi jsme s tátou k budějovické silnici, po které se valily tanky s ozbrojenými Rusáky, a nevěřili jsme svým očím,“ píše na facebooku herec.

„Táta křičel „Pačemu vy zděs?“, nikdo neodpovídal. Silnice byla lemovaná lidmi, kteří okupantům hrozili pěstmi, úplně stejně jako v roce 1939 nacistům. Kolaboranti a vlastizrádci zvedli hlavy. Jako ti dnešní. Přijde jednou po zločinu trest?“ zajímá Jana Hrušínského.

Loading...
Vstupte do diskuze (220)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuriózní zásah. Hasiči zachránili srnku na zamrzlém rybníku, vzápětí…

27.01.2020 09:16 Dvě srny uvízlé na zamrzlých rybnících u Tovačova na Přerovsku zachránili postupně v neděli večer…

Hmyz na talíři: Zájem Čechů roste. V Brně ochutnali šváby, cvrčky a…

26.01.2020 20:17 Šváby, cvrčky, sarančata nebo štíra mohli dnes ochutnat lidé v restauraci v Brně na hmyzím večeru,…

Stane se internet metlou lidstva? Závislost mezi teenagery se zvyšuje

25.01.2020 17:00 Internet je dobrý sluha, ale špatný pán. Závislost na něm má devastující účinky na život člověka.…

Ovlivňují sny naše životy? Odpověď hledal už Freud

25.01.2020 10:30 Každému z nás se ve spánku něco zdá. Sny jsou branou do našeho nevědomí, proto se v nich často…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama