OBRAZEM: Španělé se bouří i v ČR. Zasáhne Česko revoluce?

Praha - Ve Španělsku to poslední dva týdny vře a zemi ochromují velké demonstrace. Češi o nich zatím příliš nevědí, ale to se může změnit. Španělé, kteří žíjí v Česku, a sympatizanti protestujících se začínají shromažďovat i u nás. EuroZprávy.cz monitorovaly manifestaci, která se uskutečnila v centru Prahy – a lidé neprotestovali jen proti vládě Španělska.

Manifestace Democracia Real Ya

(Fotogalerie: fotogalerii otevřete kliknutím na anotační fotografii a následným posouváním doprava či doleva)

Španělé i Češi se svolali přes sociální síť Facebook. Pod hlavičkou hnutí Democracia Real Ya (Skutečná demokracie teď) se na pražském Václavském náměstí shromáždilo kolem 200 lidí s transparenty a květinami.

„Já jsem sem přišla podpořit mladé lidi, kteří v tomto okamžiku po celé Evropě, zejména tedy ve Španělsku, manifestují. Moc se o tom u nás neví, ale jsou to masivní, statisícové protesty – Řecko, Španělsko, Francie, Itálie, Anglie. Manifestují s myšlenkami, se kterými já se ztotožňuji. Proto jsem je přišla podpořit a ráda bych, aby se toto hnutí Skutečná demokracie teď rozšířilo i tady u nás, protože se potýkáme s podobnými problémy jako ve Španělsku,“ řekla pro EuroZprávy.cz jedna z účastnic, Táňa Bednářová.

Podporu Španělům vyjadřovali všichni. A hesla na transparentech, která byla v češtině i španělštině, kritizovala nejen vládu na Pyrenejském poloostrově. „Demokracie? Jen si ji zkus na pracovišti,“ hlásal jeden plakát. „Politické strany, nepočítejte s námi!“ stálo na jiném. „Nechybí peníze, jen je moc zlodějů,“ bylo další z hesel.


(Foto: Jana Maxová, Eurozpravy.cz)

„Tohle je jenom začátek. I ve Španělsku to vznikalo spontánně a byly to skupinky lidí,“ řekla pro EuroZprávy.cz Bednářová.

„Nám nejvíc vadí selhávání systému parlamentní demokracie, který už absolutně není schopen řešit problémy, které jsou. Čili ten systém, a oni to říkají, my to říkáme, je třeba odstranit a přemýšlet o něčem jiném. Tento systém je sám součástí problému a musí být odstraněn s tím problémem,“ doplnil ji zástupce Iniciativy za společnou změnu Kužvart.

Je otázkou, co příznivci Democracia Real Ya plánují a jaký systém vlády chtějí, když požadují „skutečnou“ demokracii. Jisté je jen to, že tenhle protest nebyl první ani poslední.

Témata: Demonstrace

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

Dopady změny klimatu podle experta zvyšují pravděpodobnost migrace do měst

20.09.2022 14:19 Dopady změny klimatu podle Roberta Stojanova z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity…

Prezident Zeman v Lánech zapálil vatru k výročí Masarykova úmrtí

17.09.2022 21:01 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech na Kladensku zapálil Masarykovu vatru na počest 85. výročí…

Z Charlese je Karel. Jazykový ústav vysvětlil počeštění králova jména

09.09.2022 15:27 Aktualizováno Jméno nového britského krále se zřejmě v češtině bude vyskytovat ve dvou formách, a to jako Karel…

Související:

Právě se děje

reklama