Vláda chce zakázat KSČM. I přes odpor vnitra

Praha - Analýza Ministerstva vnitra nedoporučuje zakázání KSČM, ale vláda svou snahu nevzdává. Poslanec Stanislav Polčák (TOP 09) připravil pro ministry argumenty, pomocí nichž chce dosáhnout alespoň pozastavení činnosti strany. Informuje o tom Aktuálně.cz

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Ministerstvo vnitra vládě Petra Nečase (ODS) nedoporučuje domáhat se zákazu komunistické strany. Polčák je však odhodlaný dovést komunisty před Nejvyšší správní soud. Nachystal proto argumenty, jimiž chce dosáhnout minimálně pozastavení činnosti strany, když ne jejího úplného zrušení.

Vnitro však tvrdí, že není důvod komunisty zakazovat. "V tuto chvíli nejsou žádné důvody k právním krokům vůči KSČM, a to ani ve formě návrhu na pozastavení činnosti. Program politické strany neodůvodňuje závěr, že právní kroky vůči KSČM podle zákona o politických stranách hnutích by mohly mít naději na úspěch," cituje Aktuálně.cz z analýzy Ministerstva vnitra.

Polčák je však jiného názoru. Zprávu, jíž chce předložit vládě ve středu, má server k dispozici. V ní píše, že velká většina současných členů KSČM dříve bývala v KSČ. Zároveň ve své oponentuře podle serveru tvrdí, že strana glorifikuje zločinný režim a její představitelé "adorují i Stalina, Gottwalda a další nepochybné propagátory násilí".


Polčák přehání, míní komunisté

Pokus o zrušení však nechává komunistické poslance klidnými. Podle nich jeho oponentura k ministerské analýze nemá šanci na úspěch, protože není objektivní.

"Pan Polčák to skutečně přehání, je to poměrně mladý člověk a je veden spíše nenávistí než rozumem," zlehčuje Polčákovu snahu podle Aktuálně.cz předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Podle Kováčika nemá současná KSČM nic společného se starou stranou, která vládla za minulého režimu. Polčáka prý vedou emoce, zato ministerská analýza byla zpracována objektivně. Její výsledek podle něho komunisté očekávali a nepřekvapil je. Proto si s Polčákovou snahou nedělají starosti.

Polčák přesto doufá, že pokud se mu podaří dostat věc k Nejvyššímu správnímu soudu, uspěje alespoň částečně. "Soud ji určitě nezakáže. Ale může její činnost pozastavit a donutit jí odstranit nedostatky - i třeba povinností změnit název," cituje Aktuálně.cz poslance, který se svou oponenturou hodlá zamířit za ministry Nečasovy vlády.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Cenzura internetu" článek 11 a 14? Evropané se dnes vzepřou směrnici o…

23.03.2019 06:25 V desítkách evropských měst se dnes uskuteční demonstrace proti chystané celoevropské reformě…

IGNIS BRUNENSIS 2019: Poprvé přijedou ohňostrůjci z Filipín i Norska

23.03.2019 05:20 Dvaadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé mezinárodní soutěže ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS rozzáří…

Hrušínský se pustil do Zemana: Tohle žádný prezident na světě pro svůj lid…

22.03.2019 22:38 Aktualizováno Cesta Miloše Zemana po Karlovarské kraji upoutala herce Jana Hrušínského. Ten si rýpnul nejen do…

Opráski sčeskí historje dočasně zmizely z facebooku, vadil komiks s…

22.03.2019 16:55 Aktualizováno Facebook odstranil populární stránku Opráski sčeskí historje, která měla desetitisíce fanoušků.…

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama