Vláda chce zakázat KSČM. I přes odpor vnitra

Praha - Analýza Ministerstva vnitra nedoporučuje zakázání KSČM, ale vláda svou snahu nevzdává. Poslanec Stanislav Polčák (TOP 09) připravil pro ministry argumenty, pomocí nichž chce dosáhnout alespoň pozastavení činnosti strany. Informuje o tom Aktuálně.cz

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Ministerstvo vnitra vládě Petra Nečase (ODS) nedoporučuje domáhat se zákazu komunistické strany. Polčák je však odhodlaný dovést komunisty před Nejvyšší správní soud. Nachystal proto argumenty, jimiž chce dosáhnout minimálně pozastavení činnosti strany, když ne jejího úplného zrušení.

Vnitro však tvrdí, že není důvod komunisty zakazovat. "V tuto chvíli nejsou žádné důvody k právním krokům vůči KSČM, a to ani ve formě návrhu na pozastavení činnosti. Program politické strany neodůvodňuje závěr, že právní kroky vůči KSČM podle zákona o politických stranách hnutích by mohly mít naději na úspěch," cituje Aktuálně.cz z analýzy Ministerstva vnitra.

Polčák je však jiného názoru. Zprávu, jíž chce předložit vládě ve středu, má server k dispozici. V ní píše, že velká většina současných členů KSČM dříve bývala v KSČ. Zároveň ve své oponentuře podle serveru tvrdí, že strana glorifikuje zločinný režim a její představitelé "adorují i Stalina, Gottwalda a další nepochybné propagátory násilí".


Polčák přehání, míní komunisté

Pokus o zrušení však nechává komunistické poslance klidnými. Podle nich jeho oponentura k ministerské analýze nemá šanci na úspěch, protože není objektivní.

"Pan Polčák to skutečně přehání, je to poměrně mladý člověk a je veden spíše nenávistí než rozumem," zlehčuje Polčákovu snahu podle Aktuálně.cz předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Podle Kováčika nemá současná KSČM nic společného se starou stranou, která vládla za minulého režimu. Polčáka prý vedou emoce, zato ministerská analýza byla zpracována objektivně. Její výsledek podle něho komunisté očekávali a nepřekvapil je. Proto si s Polčákovou snahou nedělají starosti.

Polčák přesto doufá, že pokud se mu podaří dostat věc k Nejvyššímu správnímu soudu, uspěje alespoň částečně. "Soud ji určitě nezakáže. Ale může její činnost pozastavit a donutit jí odstranit nedostatky - i třeba povinností změnit název," cituje Aktuálně.cz poslance, který se svou oponenturou hodlá zamířit za ministry Nečasovy vlády.

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovy vulgarity? Do kauzy ostře promluvil Jan Kraus. A Hradu se to…

18.10.2018 22:11 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman se opět postaral o poprask, když tento týden v Českém rozhlase mluvil…

ČT, Bakala, Sobotka a ČSSD. Známý novinář vznesl vážné obvinění, pak to…

18.10.2018 17:30 Aktualizováno Novinář a vydavatel amerického původu Erik Best si ve svém zpravodaji vzal na paškál Českou…

Češi zuří kvůli soše Věry Špinarové: Děláte si legraci? Tohle se nepovedlo…

17.10.2018 21:42 Aktualizováno Včera odhalená socha populární zpěvačky Věry Špinarové vzbudila pořádný rozruch. Socha byla…

Nepovedená socha Věry Špinarové? Do kauzy se vložil ostravský primátor

17.10.2018 14:30 Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) dnes kritizoval centrální městský obvod Moravská Ostrava a…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama