Nejoblíbenějším vínem v Česku je Rulandské šedé, tvrdí moravští vinaři

Velké Pavlovice - Nejoblíbenějším vínem v Česku je Rulandské šedé. Agentuře Mediafax to v úterý řekl obchodní ředitel vinařské společnosti Vinium Velké Pavlovice Tomáš Bína s tím, že první příčku si rulandské drží již několik let.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

U Čechů podle Bíny jednoznačně vyhrávají bílá vína. Vedle oblíbeného Rulandského šedého spotřebitelé vyhledávají také Veltlínské zelené a Müller Thurgau. "Módní trendy ale v poslední době vynesly do popředí růžové víno," poznamenal Bína. Z tuzemských červených vín se podle něj dlouhodobě udržuje v popředí spotřebitelské obliby Frankovka a Modrý Portugal.

Pití vína ovlivňují podle pěstitelů módní trendy. Co se týče pití bílého a červeného vína, jsou však Češi velmi stálí. "Preferují bílá vína a v oblibě mají lehké ovocné chutě, které osvěží zvláště v létě," tvrdí Bína. Lidé se podle něj zároveň stále více odvracejí od těžkých alkoholických vín a dávají raději přednost lehkým vínům. "To je také jeden z důvodů prosazení růžového vína," řekl Bína.

Ministerstvo zemědělství odhaduje, že loňská roční spotřeba vína loni vzrostla na 19,1 litru na osobu. V budoucnu lze prý očekávat její další růst. Spotřeba vína v Česku totiž roste dlouhodobě. V padesátých letech minulého století byla kolem šesti litrů na hlavu, ještě v roce 1993 činila jen 12 litrů. Přesto Česko nadále zaostává za Evropou, kde se průměr pohybuje od 25 do 32 litrů na osobu a rok.

Sami vinaři se shodují, že o pití vína je mezi Čechy stále větší zájem. "Pokračující nárůst předpovídají moravští vinaři i v letošním roce. "Abychom dosáhli evropského průměru, musel by každý vypít ještě o sedm až osm litrů vína za rok víc," řekl Bína. V Česku, které není v produkci vína soběstačné, by pro to mohly být předpoklady - předběžné odhady letošní úrody totiž podle Bíny naznačují, že rok 2011 bude na víno velmi dobrý. V poslední sezoně přitom tuzemští vinaři vyprodukovali rekordních 840 000 hektolitrů vína, což je o dvacet tisíc hektolitrů více než v předcházejícím roce.

Loading...
Témata: víno
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vietnamci chtějí v Česku založit novou víru, zatím neúspěšně

15.02.2020 10:57 Společenství buddhismu v České republice, které zahrnuje zejména v Česku žijící Vietnamce, žádá…

Vesmírný karnavel na Kraví hoře

12.02.2020 11:55 Zimní měsíce jsou obdobím plesů a karnevalů, proto není divu, že se v sobotu 15. února 2020…

Konec špatnému spaní. Jak usnout během 60 vteřin?

09.02.2020 16:02 Aktualizováno Poznáte ten pocit, že se v noci přehazujete v posteli a nemůže usnout? Zkusili jste počítat ovce…

Chytré komunikace mají v Česku úspěch. Využívají je i menší města a obce

08.02.2020 12:20 V České republice jsou stále populárnější chytré způsoby obecní komunikace, mezi které patří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama