Do Česka přijel americký astronaut. Prozradil tajemství o krtkovi

Praha - Ne jednoho, ale hned dva Krtky astronauty přivezl v pátek do Česka americký astronaut Andrew Feustel. První postavička oblíbeného kresleného hrdiny ho bude doprovázet na přednáškovém turné po České republice, druhou dostane darem kreslíř Zdeněk Miler.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Vzali jsme Krtka do vesmíru, a jak všichni víte, vrátil se zpátky. Je z něj teď Krtek astronaut," řekl po svém příletu Feustel, aby prozradil: "Ve skutečnosti s námi byli ve vesmíru Krtkové dva. Jeden pro veřejnost, kterého budeme vozit s sebou. A jeden pro pana Milera, který příběhy o Krtečkovi stvořil."

První z Krtků je větší plyšovou figurkou, druhého menšího měl i s šálou a čepicí Feustel zataveného v plastovém obalu. Milerovi ho předá osobně. Aby toho nebylo málo, na uvítanou v Česku dostal astronaut ještě Krtka třetího, s českou a americkou vlajkou jako symbolem vesmírného spojenectví obou zemí.

"Jsme rádi, že se Krtek dostal zpátky, můžeme ho ukázat lidem a přitáhnout pozornost mladých lidí v zemi k vědě a technologiím," zmínil astronaut, který je zároveň vystudovaným vědcem a v Česku bude patronem nového programu popularizace vědy pro žáky základních škol. "Tento Krtek byl přímo s námi, abychom ho mohli pověsit třeba na stěnu, kdybychom potřebovali. Ten druhý zabalený cestoval v nákladovém prostoru," upřesnil Feustel svoji společnost.

Na otázku, jestli astronautovi plyšová postavička pomohla třeba s dobrou náladou, Feustel řekl: "Párkrát Krtek dostal povolení a mohl se volně pohybovat po Mezinárodní vesmírné stanici. Jak budeme projíždět republiku, ukážeme fotky toho, jak si Krtek svůj pobyt na stanici uměl užít." S úsměvem ale dodal, že ven do vesmíru Krtek nesměl: "Neměli jsme pro něj tak malý skafandr."

Feustela na letišti kromě davu novinářů přivítal americký velvyslanec Norman Eisen a předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.

Nápad přibrat Krtka do vesmíru na předposlední misi raketoplánu měla astronautova manželka Indira, která má české předky. Autorka nápadu svého muže na letišti doprovázela a dostala velkou kytici. "Za celou svou rodinu bych chtěl poděkovat, že jste nás sem pozvali. Je to potěšení a čest být tady," uvedl Feustel.

"Jsme opravdu šťastní, že vás můžeme přivítat v České republice," prohlásil v češtině americký velvyslanec. Směrem k Feustelovi pak anglicky dodal: "Jsi příkladem nejen přátelství mezi našimi zeměmi, ale i toho, kam až může dostat člověka zájem o vědu a jak úžasné to může být dobrodružství."

"Krtek je symbol pro české děti trvající po více generací, je to postava známá a děti ji mají rády,“ přiblížil Drahoš a dodal: "Indira měla ráda Krtka už jako malá holka a její synové také. Mediálně jsme se toho snažili využít a přitáhnout mladou generaci nejenom k letům do vesmíru, ale i k vědě. Andrew Feustel má doktorát z geofyziky."

Drahoš přiblížil, že Feustelovi mají v Česku bohatý program až do chvíle svého odletu. "V pondělí na tiskové konferenci předám Andrewovi Feustelovi nejvyšší čestnou medaili Akademie věd, protože se zasloužil o spolupráci," zmínil její předseda s tím, že v Praze budou manželé ještě v úterý. "Od středy budou jezdit po vlastech českých. Navštíví řadu měst – Plzeň, Brno, Valašské Meziříčí, Zlín," dodal Drahoš.

Před Krtkem se s Feustlem do vesmíru podívaly před dvěma lety také Nerudovy Písně kosmické. Nad otázkou, co by tuto sérii mohlo doplnit, pokud bude v budoucnu příležitost, Drahoš odpověděl, že kreslený hrdina už ne. Sám by preferoval nějaký jednoduchý výtvor vědy, třeba kontaktní čočky od Otty Wichterleho.

Pro agenturu Mediafax Feustel přiblížil i svoje pocity, když na Zemi minulý týden přistál poslední raketoplán. "Bylo to vzrušující. Sledovali jsme to s napětím, stejně jako každý let raketoplánu. Byli jsme rádi, že posádka se vrátila bezpečně zpátky," řekl astronaut Mediafaxu, aby doplnil: "Je nám ale jasné, že od raketoplánů se musíme posunout dál a směrovat naše úsilí k letům dál za hranici oběžné dráhy Země. Těšíme se tak na nové vesmírné programy, které přijdou a zajistí nám další budoucnost ve vesmíru."

Témata: astronauti | Praha
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama