Romové chtějí obsadit radnice i Parlament. Chceme naše zákony!

Praha - Romové jsou také Češi, hlásají zástupci proromské platformy a vyzývají zákonodárce, aby změnili legislativu tak, že bude zvýhodňovat menšiny a zajistí jim posty na radnicích, v zastupitelstvech a dokonce i v Parlamentu. Informuje o tom ČTK.

Romové chtějí do Parlamentu i na radnice

Platforma "Jsme s vámi, buďte s námi 2012: Romové jsou také Češi" tvrdí, že situaci Romů dokáže změnit úprava volebního zákona a zákona o menšinách. Podle jejích zástupců se problémy ghett a sociálně vyloučených lokalit vyřeší tím, že Romové budou mít zákonem určená místa v samosprávě a budou pak moci sami aktivně jednat.

"Chceme, aby do budoucna i Romové participovali na politické moci jak v samosprávách obcí, tak v krajských zastupitelstvech a samozřejmě i v parlamentu, abychom mohli legislativně i něco ovlivnit a případně navrhnout určité změny," uvedl podle ČTK člen platformy Zdeněk Guži.

Guži byl v 90. letech poslancem České národní rady za Romskou občanskou iniciativu (ROI). Vadí mu, že Češi neberou Romy jako národ, ale z velké většiny je považují za sociálně vyloučené. Proto chce, aby automaticky dostávali posty ve vedení krajů, obcí i země, čímž podle něho stoupne jejich sebevědomí.

Právnička Klára Samková vysvětlila, že v některých zemích menšiny takové právo mají. Rumunsko a Maďarsko jim místa v samosprávě garantují zákonem. Ale v České republice je to podle ní složitější - nikdo přesně neví, kolik zde Romů žije.

Při posledním sčítání lidu se k romské národnosti přihlásilo pouhých 11 tisíc obyvatel. Výsledky letošního sčítání ještě nejsou známy. Na druhou stranu jedna z posledních analýz mapujících jejich počet uvádí, že v Česku bylo před pěti lety 300 chudinských domů. Z velké části byly obývány Romy. A odborníci odhadují, že v současnosti počet ghett stoupl na 400.

Počet Romů v Česku je odhadován na asi čtvrt milionu. Aktivisté, kteří chtějí zlepšit jejich situaci, navrhují nejen změnit zákony, ale i povinně zavést ve školách romštinu pro romské děti, vytvořit romskou televizní stanici a v poslední době spekulují i o založení politické strany.

Témata: Romové | zákony

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Související:

Právě se děje

reklama